Zpátky do minulosti II – MS neslyšících v orientačním běhu

od | 2. 9. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Zpátky do minulosti

V článku z minulého týdne jste si mohli přečíst o první mezinárodní akci v orientačním běhu, která proběhla na území Česka v průběhu srpna. Nyní se vrátíme k další – a to k MS neslyšících v OB. Reportáž se spoustou fotek a map pro O-News.cz sepsal Dušan Vystavěl.

Letošní (již čtvrtá) edice MS neslyšících v orientačním běhu se uskutečnila od 17. do 24. srpna v Olomouci a jeho okolí. Proč se pořadatelé převážně z hanáckých oddílů pustili v rozmezí necelého měsíce do organizace další velké akce, osvětluje jeden ze spoluředitelů Jindra Smička: „Se svazem neslyšících sportovců (který má sídlo v Olomouci) jsme spolupracovali již v roce 2016 při organizaci úspěšného Mistrovství Evropy. Šampionát se tehdy všem účastníkům hodně líbil, v mezidobí proběhla nepříliš úspěšná Deaflympiádě v Turecku, a tak Světová federace neslyšících sportovců ICSD požádala Česko o uspořádání letošního ročníku. A protože spolupráce s ČSNS již tehdy byla excelentní, po určitém váhání – přece jen dvě akce během jednoho měsíce nejsou malým úkolem – jsme s organizací souhlasili.“

Zahajovací ceremoniál. Foto: Jaroslav Klein.

Na startu byla zhruba 80 atletů z 13 států světa a vše začalo modelovým tréninkem ve Lhotě pod Kosířem. Již tento trénink naznačil velmi rozdílnou výkonnost neslyšících sportovců, když kromě velmi vyspělých Rusů a Ukrajinců se na startu objevili také sportovci z Kazachstánu, kteří s orienťákem prakticky začínali. Prvním ostrým závodem byl v neděli 18. 8. sprint v Olomouci. Centrum bylo (jako při sprintovkách ME univerzit) opět v Korunní pevnůstce, závodilo se tedy ve stejném terénu. Co však bylo nové – bylo to, že již byl (stejně jako na všech ostatních sprintových mapách) použit nový mapový klíč ISSprOM. S tratěmi, které postavil Jirka Otrusina, se nejlépe vypořádali Ukrajinka Iana Melnik a Rus Nikita Asoian. A protože naši nejlepší obsadili v obou kategoriích shodně 10. místa, tak náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána ocenil medailemi a cenami pouze zahraniční účastníky.

Úvodní sprint se konal v prostoru, kde se odehrála již řada významných akcí – například MS 2008.

To se ale změnilo již následující den, kdy náměstek prostějovského primátora Jan Krchňavý dekoroval bronzovými medailemi naši smíšenou štafetu Anna Pangrácová – Jan Semerád – Josef Procházka – Anna Formánková. Tento závod proběhl v prostějovských Kolářových sadech a na sídlišti Svobody a tratě připravila naše špičková závodnice Terka Janošíková. Po diskvalifikaci nejrychlejších Rusů kvůli špatně naražené kontrole se vítězem stala štafeta Ukrajiny před Litvou. Za zmínku ale rozhodně stojí také jeden z nejsilnějších momentů mistrovství. Když „viník“ diskvalifikace – na druhém úseku běžící  Nikita Smirnov, zjistil z výpisu mezičasů a mapy se všemi kontrolami svůj omyl (kontrola 42 místo 40) vůbec se nerozčiloval a šel statečně do předávkové území čekat na svůj třetí úsek Ivana Sadovnikova (který mezitím posunul svou štafetu na první místo), aby mu tuto nemilou skutečnost sám oznámil a omluvil se.

Úspěch českých závodníků – sprintová smíšená štafeta brala z MS bronz! Foto: Jaroslav Klein.

Další den byla na programu královská disciplína – dlouhá trať. Ta proběhla v excelentním „klasikářském“ terénu v okolí Kladek. Stavitel tratí Marcel Skřivanek postavil – přesně dle zadání kontrolorky ICSD Olgy Douly – náročné tratě, na kterých zazářili Ukrajinka Hanna Fedosieiva a její reprezentační kolega Dmytro Plakhonik, který kopcovitou 9,7 km dlouhou trať doslova prolétl ve výborném čase 66 minut. Středa – původně plánovaný volný den se na žádost technické delegátky a samotných výprav změnil na podvečerní „test“ dvoučlenných štafet (každý běžel dvakrát). Tento závod proběhl přímo v místě ubytování a Ondrovi Vystavělovi se podařilo postavit divácky atraktivní tratě, na kterých zvítězili největší favorité Rusové Antonia Naidionova a Nikita Smirnov, před druhou ruskou štafetou a štafetou Ukrajiny, jejichž finišmani svedli veliký souboj na cílové pásce.
Krátká trať byla situována (stejně jako při MeU) do prostoru Velkého Kosíře, tentokrát však s doběhem do zámeckého parku v Čechách p.K. Na pěkných tratích Petra Hynka byli nejrychlejší Ukrajinka Hanna Fedosieiva a Rus Ivan Sadovnikov. A protože obec Čechy pod Kosířem je známá nejen svým zámkem a nádherným parkem, ale i nebývale velkým počtem muzeí – účastníci absolvovali prohlídku ve dvou z nich – hasičském a historických kočárů.

Mužská trať middlu na MS neslyšících v OB 2019.

Postupně obnovovaný amfiteátr v Náměšti na Hané byl svědkem závěrečného závodu štafet jejichž tratě připravil Ondra Vystavěl. A před kamerami České televize (dokument bude odvysílán v Paralympijském magazínu) přinesl hned dvojnásobnou českou radost. V krátkém časovém okamžiku po sobě dobíhali do cíle jak bronzová ženská štafeta Anna Formánková – Marie Pangrácová – Anna Pangrácová, tak i stříbrná mužská Jan Semerád – Josef Procházka – Marek Bednařík-Spilka! Celkově tedy třetí místo mezi národy a tři štafetové medaile jsou dobrým výsledkem české reprezentace, která pod vedením Josefa Procházky zaznamenala výkonnostní vzestup od minulého ME před třemi lety. Věříme, že na tuto správnou cestu navážou naši sportovci příští rok na ME v ázerbájdžánském Baku a za dva roky na dalším ročníku Deaflympiády.

Velká radost českých závodnic – další medaile pro Česko. Foto: Jaroslav Klein.

A jak hodnotí závody samotní pořadatelé – opět dáváme slovo Jindrovi Smičkovi a jeho poděkování:
„ Ahojte děvčata a chlapci, pořadatelé MS neslyšících sportovců,
dovolte, abychom Vám spolu s Dušanem poděkovali za Vaši skvělou práci jak v přípravě, tak zejména v průběhu samotného MS. Na svých úsecích jste odváděli úžasné výkony, a tak jste významně přispěli k úspěšnému průběhu mistrovství, což bylo pozitivně hodnoceno ze strany Českého svazu neslyšících sportovců a hlavně ze strany účastníků mistrovství. K tomu všemu jste po celou dobu vypadali mimořádně dobře a i tak jste přispěli k pohodové atmosféře v průběhu celé akce.
Věříme, že jste prožili sice náročné, ale příjemně prožité dny a že z celé akce máte příjemný pocit a řadu hezkých vzpomínek na neopakovatelnou atmosféru mezi neslyšícími sportovci.”

Dušan Vystavěl

Vyhlašování výsledků na MS neslyšících je pochopitelně trochu odlišné od klasického závodu v OB. Foto: Jaroslav Klein.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 12. 2023
a svátek má Blanka.