Změny v kalendáři 2018: Sprint a sprintové štafety

od | 21. 9. 2016 | Komentáře, OB v ČR, Orientační běh

Kdo jste nahlédl do Sdělení sekce OB 15/2016, kterým se dává na vědomí vypsání výběrového řízení na pořadatele hlavních závodů na rok 2018, tak jste si mohli všimnout, že je tam oproti současnému modelu hned několik změn. U závodů Českého poháru štafet (dále jen ČPŠ) přibylo opět rozdělení podle důležitosti a váhy závodu na kategorie A, B a C. Zmizel závod ČPŠ ráno po MČR v nočním, sprintové štafety se přesunuly na podzim, MČR ve sprintu je vypsáno jako dvoukolové (kvalifikace + finále) a byl zredukován počet závodů Českého poháru tak, že se zbouralo léta zažité spojení závod ŽA = závod ČP.

Minule jsme rozebrali změny v Českém poháru štafet a MČR NOB. Přes 100 hlasujících se zapojilo do našich mini anket, děkujeme! Většina z vás (60%) se vyslovila pro zachování formátu ČPŠ pro rok 2018, tzn. se sníženými koeficienty bodování pro Jarní pohár a Mistrovství Moravy a 30% respondentů by zavedlo místo “JP” a “MM” regulérní jarní celoštafetový víkend. V anketě o to, který závod by se měl připojit k MČR v nočním OB těsně zvítězil soutěžní komisí navrhovaný sprint (37%) před krátkou tratí (34%), která by zase možná byla logičtější z pořadatelského hlediska. 14% hlasujících by MČR NOB s žádným jiným hlavním závodem nespojovalo. Zdá se tedy, že návrhy v kalendáři v tomto směru pro rok 2018 mají Vaší podporu a uvidíme, jak se v přespříští sezoně osvědčí v praxi. Dnes se podíváme na problematiku dvoukolového MČR ve sprintu a kam se sprintovými štafetami.

snimek-obrazovky-2016-09-21-v-0-14-35

snimek-obrazovky-2016-09-21-v-0-14-58

Plusy a mínusy dvoukolového MČR ve sprintu

Dvoukolové MČR ve sprintu. Ráno kvalifikace, odpoledne finále (nebo jeden den kvalifikace, druhý finále). Sen mnoha závodníků, kteří se, zejména v dospělé kategorii, mají problém mezi 30 vyvolených, pro které je nyní MČR ve sprintu určeno, dostat. Tento sen by se měl snad již od příštího roku stát skutečností a v kalendáři na rok 2018 je již pevně zakotven pro výběrové řízení. Nadšen je třeba turnovský závodník Jan Schulhof: Já jsem určitě pro dvoukolový sprint, protože my co nejsme do 25. místa v rankingu, tak budeme mít alespoň šanci ukázat svoje sprinterské schopnosti v kvalifikaci a prodrat se do finále, “ říká bývalý atlet, který přešel před několika lety k orientačnímu běhu.

Denisa Kosová na trati MČR sprintových štafet 2016. (Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz)

Denisa Kosová na trati MČR sprintových štafet 2016. (Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz)

Vesměs pozitivní ohlasy slýcháváme i od dalších závodníků a našich reprezentantů, kteří takovýto formát sprintových závodů často absolvují na světových akcích. Jsem jednoznačně pro a moc se mi líbí nápad dvoukolového sprintu, protože se tak běhá na světových akcích a potřebujeme se v tom otrkat,” glosuje s úsměvem David Procházka, který nás reprezentoval ve sprintu na jarním ME a právě kvalifikace se mu stala osudnou. Ve stejném duchu mluví i další naši přední reprezentatni ve sprintových disciplínách. “Líbí se mi to v tom, že si kvalifikaci mohou zaběhnout všichni a nebude to striktně omezené, kdo může startovat, protože to si myslím, že ne vždy bylo zcela dořešené. Pro nás si myslím, že je to výborný trénink směrem k MS, protože tam se ty sprinty běhají také dvoukolově, takže já to vnímám pozitivně,” říká naše aktuálně nejlepší sprinterka Denisa Kosová. Já tuto změnu určitě kvituji, protože i na světové scéně se to takto často běhá, takže já si myslím, že je to dobré. Navíc ten formát může zase přilákat víc lidí, že to nebudou jenom ty dva sprinty, kvůli kterým někteří lidi pojedou přes celou republiku, takže je to jenom pozitivní zpráva pro mě,” dodává vítěz letos posledního ČP ve sprintu Jan Petržela k nápadu spojit dvoukolové MČR ve sprintu s lesním závodem Českého poháru v jeden víkend.

Nejlepší trio mužů posledního letošního pohárového sprintu, Brno 17.9.2016. Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz)

Nejlepší trio mužů posledního letošního pohárového sprintu, Brno 17.9.2016. Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz)

Změnu kvituje i Jan Mrázek: “Bude to dobrá příprava pro závodníky na světové akce, bude vyrovnanější finále a vyhneme se excesům, kdy například v televizním přenosu běželi přeborníci ze slabších oblastí, kteří ale moc sprinterských vloh nepobrali. Pro dospělé to navíc budou dva rankingové závody za jeden den, což rozhodně ocení. Na druhou stranu bude asi těžší najít pořadatele a možná to bude logisticky složitější pro závodníky,” naráží na první možné problémy této myšlenky další z reprezentantů ve sprintu na ME. “No to je strašně komplexní otázka a na obou stranách vidím zhruba stejně plusů jako mínusů,” říká hradecký Jakub Weiner, který již má také něco odpořádáno. “Řeknu že ano, ale potom je potřeba vidět, co by to znamenalo jak ze závodnické tak z organizační stránky. Prostory, podmínky, povolení, logistika, vazba na sprintové štafety, fyzická náročnost, karantény atd, “ dodává Winař.

Zásadně proti zavedení této myšlenky na českou o-scénu je například šéf pořadatelského týmu květnového ME v Jeseníku David Aleš: “Jsem odpůrcem dvoukolového MČR ve sprintu. Máme už nyní problém najít pořadatele pro MČR ve sprintu, na dvoukolové MČR to bude ještě větší problém. Osobně si myslím, že MČR sprint a SŠ je technicky nejnáročnější uspořádat ze všech závodů a má na to jen cca 10 klubů v ČR. Dvoukoulovým systémem se tento počet ještě sníží,” varuje zkušený pořadatel, který byl i ředitelem MČR ve sprintu a sprintových štafet 2015 ve Valašském Meziříčí. A má z tohoto hlediska samozřejmě pravdu. Možná to některým bude připadat směšné, ale městský sprint je pořadatelsky dost možná nejnáročnější disciplína. Tolik různých povolení, které musí člověk vyřídit a tolik věcí, které je potřeba pohlídat, aby se vám závod nesesypal jak domeček z karet je totiž ve městě ohromné množství. Potom stačí, aby nějaký filuta za sebou zavřel branku, která je v mapě otevřená a zrušený závod je na světě.

Každopádně pro příští rok se již pořadatel našel. Měl by jím být oddíl SK Žabovřesky Brno, který by měl tento šampionát uspořádat v Mikulově a Moravském Krumlově ještě společně se sprintovými štafetami. Tři mistrovské sprintové závody za víkend, to je velký pořadatelský oříšek. Ale Žabovřesky jsou veliký oddíl, který akci takového rozsahu do zajista zvládne. “Ještě neznám přesná pravidla, která budou rozhodující pro to, jak bude závod vůbec vypadat. Jestli poběží všichni dvakrát, nebo jenom někdo. Až budou jasně dořešená pravidla, tak potom uvidíme, jaké to vlastně bude,” odmítl se zatím k otázce obtížnosti pořádání dvoukolového MČR ve sprintu vyjadřovat jeho ředitel Libor Zřídkaveselý.

sprint_h21e

ČP ve sprintu pod taktovkou SK Žabovřesky Brno v Brně, Novém Lískovci, 17.9.2016.

Já osobně jsem si vyzkoušel pořádat dvoukolový mistrovský sprint v rámci Mistrovství Evropy v Jeseníku v květnu a musím říct, že to byl rozhodně nejtěžší den z celého ME. Doladit arénu, roznášet kontroly, rozvážet ploty, opáskovat zakázané prostory, zajistit značky na silnice, koordinace uzávěrek s policií, zajištění otevření všech bran, branek a budov, vše odkontrolovat a pohlídat pro celý závod a potom rychle vše sbalit, uklidit, převést o 5 km jinam během několika minut a znovu celý proces opakovat. Navíc jsem stavěl tratě obou závodů, takže to byla zodpovědnost dvojnásobná a to to byl závod “pouze” pro nějakých 300 závodníků. Na MČR to bude pro 1000. Ale na druhou stranu závody se i přes jednu vyraženou bránu povedly, jsou to sice nervy, ale není to nereálné a když se to dobře rozdělí a vše naplánuje a připraví, tak to rozhodně není “mission impossible” takový závod uspořádat i s mnohem menším rozpočtem v českých podmínkách. Sebevražda to není, ale pořadatelé se musí otáčet a myslet na každý detail a předvídat každou situaci, která by mohla nastat.

Kvalifikační rozběhy mužů ve sprintu ME 2016 v Jeseníku.

Kvalifikační rozběhy mužů ve sprintu ME 2016 v Jeseníku.

Pro český model se počítá s tím, že by kvalifikace byla pouze pro mistrovské kategorie DH16-DH21. Ostatní by běželi pouze jeden závod. Mistrovské kategorie budou rozděleny do několika rozběhů, kde z každého postoupí příslušný počet do finále. Systém postupu bude připomínat lesní MČR s kvalifikací, avšak počty postupujících se budou možná mírně lišit. Ještě není jasné, jak bude probíhat B-finále (jestli vůbec bude, protože byly hlasy, že by bylo pouze finále A, což považuji za nepříliš šťastné řešení ze závodnického pohledu), jak bude probíhat veteraniáda a jaký bude časový plán. Zatím není ani jasné, zda-li bude kvalifikace ráno a finále tentýž den v podvečer a nebo kvalifikace v sobotu spolu s lesním závodem ČP a finále v neděli. To nejspíš záleží i na pořadateli a jeho možnostech.

Asi největší hrozbou pro pořadatele je příprava startovky. Kór, pokud by měla finále živě přenášet televize. Kvalifikace skončí kolem 11. hodiny dopolední, může přijít protest a do finále nezbývá mnoho času. Víme, že často na MČR na krátké či klasické trati čekáme na finálové startovní listiny do pozdních večerních hodin. Musela by se proto stanovit jasná metodika na jejich přípravu, na časový harmonogram B-finále a ideálně pořadateli pomoci s nějakým softwarovým řešením, které by to v tomto počtu závodníků zvládlo. Ale jak zmínil Libor Zřídkaveselý, o tom všem bude soutěžní komise teprve finálně jednat a moudřejší budeme snad v listopadu.

Nabízí se zde i inspirace ve světě. Model dvoukolového mistrovství funguje úspěšně například ve Finsku,  kde mívají dvoukolový sprint v jeden den. Ráno bývá kvalifikace, letos ve 14 hodin navázalo finále B, kde již je startovka hotová předem a finále veteraniády a od 15:45 potom den završilo finále A. Nebo ve Švédsku, kde naopak kvalifikaci a finále mívají v různé dny během mistrovského týdne.

 

Sprintové štafety nahrazuje krátká trať

V roce 2017 se poběží ještě “sprintový víkend”, kdy je dvoukolový sprint spojený se sprintovými štafetami. Od roku 2018 se sprintové štafety přesouvají na podzimní termín, kde nahradí sprint v podzimní štafetové trojkombinaci a u sprintu uvolní místo krátké trati. Jak poznamenal Jan Petržela, mohla by tato kombinace nalákat i další závodníky, kteří by pouze za sprintem nejeli. Pořadatelům to snad také ulehčí, protože zvládnout tři sprinty za víkend je opravdu enormně náročné. Na druhou stranu nám vzniká stejný problém jako u MČR NOB, ale opačný. Budeme muset nechat připravit ještě lesní mapu a hlavně najít takový prostor, kde je v dosahu kvalitní terén pro městký sprint i technický les pro krátkou trať v rozumné vzdálenosti. Což by snad ale nemusel být problém. Věřím, že by tato kombinace závodů proto mohla být lákavá i pro pořadatele. Listopadové výběrové řízení napoví.

Jestli se potvrdí spíše nadšení závodníků nebo obavy pořadatelů, to ukáže až čas. Každopádně se jedná o další výraznou změnu v českém OB a jak uzavírá další z reprezentantek Monika Topinková, snad se jedná i o krok kupředu: “Tuhle informaci slyším poprvé a takhle co mě rychle napadá, že je to super, protože na mistrovství světa se to běhá dvoukolově a já v tréninku když jdu, tak chodím dvakrát intervaly, ale nikdy nejdu dvoukolový sprint a já si myslím, že vzhledem k reprezentaci je to dobrá příprava. Stejně tak si myslím, že sprintové štafety by se měly běhat ve stejném složení jako na mistrovství světa (DHHD – pozn. red.), aby se na to lidi mohli připravit. Pro lidi, kteří to běhají jenom pro radost, to bude náročný program, ale pro reprezentanty je to velký krok kupředu.”

A co vy? Myslíte si, že dvoukolové MČR ve sprintu je krok kupředu? A je vhodné jeho spojení s krátkou tratí Českého poháru?

Jaký preferujete formát MČR ve sprintu?

  • "Model 2018" - dvoukolový sprint (so) spojený s krátkou tratí (ne) (44%, Počet hlasů: 38 )
  • "Model 2017" - dvoukolový sprint (so) spojený se sprintovými štafetami (ne) (33%, Počet hlasů: 28 )
  • Dvoukolový sprint, kde kvalifikace bude v sobotu spolu s lesním závodem a finále v neděli (17%, Počet hlasů: 15 )
  • "Model 2016" - bez kvalifikace, pouze pro nejlepší (6%, Počet hlasů: 5 )

Celkový počet hlasujících: 86

Nahrávání ... Nahrávání ...

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.