Zlato a 4x TOP 6 na MS v Trail-O
Dnes je 21.11.2019

Reportáže | Trail O | 03.07.2019

Letošní MS v Trail-O proběhlo v Portugalsku s centrem ve městě Idanha-a-Nova. Suchý a horký středozápad země hostil postupně tři disciplíny ve čtyřech závodních dnech. Pokud vám na tom něco nesedí, je to tím, že v Trail-O se vždy na závodech nejvyšší úrovně (MS a ME) v disciplíně PreO (klasická trať) dva závodní dny sčítají. Stavitel tak má možnost závodníky prověřit opravdu kvalitně, někdy i v lehce rozdílných typech terénů (což letos tak úplně neplatilo). Závodník má naopak možnost svůj výkon z prvního dne, v ideálním případě, vylepšit. A samozřejmě do hry vstupují nervy, napětí a potřeba chladné hlavy i druhý závodní den.

Z našeho týmu se v PreO nejlépe vedlo Pavlovi Dudíkovi a Janě Kosťové v kategorii Para. Pavel obsadil vynikající a trochu nevděčné 4. místo, Jana skončila šestá. Oba byli po prvním dni na medailových příčkách a Jana hodnotí závod následovně: „Za sebe můžu říct, že se mi ty terény moc líbily a díky asistentům se daly rozumně zvládnout. Bohužel jsem se zejména druhý závodní den nějak nepotkala se záměry stavitele a udělala moc chyb na to, abych se udržela na medailích.“ Když se vrátíme k těm záměrům stavitele, tak nad tím kroutila hlavou většina z nás. Závody totiž probíhaly v mapově extrémně náročných terénech s kameny a skalami všech velikostí a tvarů, které by se tudíž nabízelo využít vrchovatě pro stavbu kontrol. Namísto toho jsme řešili nespočet plytkých údolíček, kdesi uprostřed žluté. O výsledku pak nezřídka rozhodlo jak komu sedlo které údolíčko. Celkově se řešilo 58 kontrol a 4 časové kontroly. Hana Doležalová v para byla 19. V kategorii open skončili naši následovně: Leštínský 24., Kalousek 42., Ptáček 56.

Mapa z druhého dne PreO

Štafety se letos šly tak, že první úsek dostal mapu se všemi 30 kontrolami a vybíral si libovolných 10, které vyřešil, druhý úsek dalších deset a když to první dva dobře spočítají, tak na třetího 10 zbyde. To je klíčové, jinak následují penalizace. Možnost výběru dává prostor taktice, ale také chybám z nepozornosti. To naštěstí nebyl případ českých štafet. V součtu s časovými kontrolami (jedna na úsek) tak mohla česká para štafeta ve složení Hana Doležalová, Pavel Dudík, Jana Kosťová slavit titul Mistrů světa. Druhá byla Ukrajina, třetí Rusko. Open štafeta (Ptáček, Kurfürst, Leštínský) skončila 7. z 21. štafet (1.FIN, 2. historický úspěch pro ESP, 3. GBR).

Zlatý úspěch českých reprezentantů

Poslední závodní disciplínou bylo TempO. Dopolední kvalifikace (18 z 38 v každém heatu) byla pro náš tým 100% úspěšná a všichni čtyři reprezentanti (Kalousek, Kurfürst, Leštínský, Ptáček) postoupili do odpoledního finále. Pavel Kurfürst svou skupinu vyhrál, Jiří Kalousek byl třetí, Tomáš Leštínský pátý. Jelikož všichni postoupili s přehledem, finále pro nás bylo napínavé až do samého konce. V TempO se nic nesčítá a ve finále jdou všichni závodníci od nuly. Závodníky čekalo 8 stanovišť, na každém 5 úloh. To je jedna z delších tratí, více stanovišť ve finále MS nebývá obvyklé. Celkové náročnosti přidalo i počasí 37°C, trasa mezi stanovišti vedla do prudkého kopce po nekrytém rozpáleném asfaltu. Se všemi nástrahami se nejlépe vypořádal debutant v našem týmu Pavel Ptáček, když obsadil fantastické 5. místo. Pavel komentoval závod následovně: „Před závodem jsme všichni očekávali, že finále bude těžké. I proto jsem se rozhodl, že půjdu o maličko pomaleji, pokusím se všechno víc hlídat a doufal jsem, že by to mohlo stačit na první desítku. A následná radost z výsledku byla navíc umocněná šestým místem Tomáše Leštínského.“ Dvojnásobný český úspěch nás obrovsky těší i z toho důvodu, že na TempO se hodně specializují týmy Finska, Švédska, ale i Slovenska a prosadit se ve světové konkurenci je rok od roku náročnější. Pavel Kurfürst 19., Jiří Kalousek 32.

MS bylo nejvýznamnější akcí letošního závodního kalendáře. Na podzim nás čekají dva závody Evropského poháru v Polsku a dva finálové ve Švédsku.