WOC #2: Král 6. ve sprintu

od | 1. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Dnes byl v Estonsku na řadě první boj o medaile. Na startu bylo i 6 českých reprezentantů, kteří rozhodně neudělali ostudu. Všichni se vešli do TOP25. Přinášíme Vám reakce našich i zahraničních závodníků, analýzu zlomových okamžiků závodu a shrnutí výsledků. 

Jako první se na trať vydaly ženy. Na startu ovšem chyběla jedna z hlavních favoritek Švédka Tove Alexandersson, která onemocněla a radši vynechala závod s nadějí, že se do lesních disciplín uzdraví. Nejvíce skloňované jméno v souvislosti s finálovým závod bylo rozhodně Maja Alm. Tato Dánka ustála tlak, který byl obrovský, a závod ovládla s náskokem 37 vteřin. Ovšem zdatně ji konkurovalo duo ruských závodnic Gemperle a Vinogradova. Druhá jmenovaná byla dokonce dlouhou dobu ve vedení, ale zlom přišel při volbě na šestou kontrolu, kde se Alm dostala do vedení a to už nepustila. Získala tak 3. zlatou medaili z MS ve sprintu v řadě. 

Dánka Maja Alm se slzami v očích a úsměvem na rtech slaví zlatý hattrick

TOP10 žen

Z českých závodnic dopadla nejlépe 17. Jana Knapová se ztrátou 1:47, V druhé desítce na 22. resp. 24. místě skončily Adéla Indráková a Tereza Janošíková.

Zde jsou bezprostřední reakce našich závodnic:

Jana: (první reakce) Nejsem spokojená ani s výsledkem, ani s výkonem (úsměv). Ale jo, 17. místo, pořád je to TOP20, poměrně blízko k TOP15, takže je to myslím pěkný výsledek. Ale mířila jsem výš. Výkon však nebyl optimální, proto je to 17. místo. Na začátku nevím, zda jsem volila dobře volby, tam jsem byla taková nejistá. Hned na jedničku mi chvíli trvalo se srovnat, nebylo to úplně optimální. A pak jsem udělala pár myšek u zakázaných prostorů, že jsem si jich nevšimla hned… bylo to dnes trochu trhaný.

Adélka: Pěkný závod, ale chtěla jsem od toho víc, takže s výsledkem moc spokojená nejsem. Udělala jsem jednu velkou chybu. Na trati bylo málo kontrol, takže všechny postupy byly delší a na jednom z nich se vracelo znovu nahoru na hradby. Už to bylo ke konci závodu, tak jsem na tom postupu udělala dvě chyby, kdy jsem jednou plánovala postup a nezaběhla do správné uličky, tak jsem se musela otočit a vrátit. A podruhé jsem, když jsem vylezla na ten kopec, nezvládla jsem dostatečně zatočit, takže jsem tam udělala takovou kličku. Myslím, že dohromady tak půl minuty chyba, a tím pádem už to nebyl výkon, se kterým bych byla spokojená. – Fyzicky to bylo ze začátku hodně dobré, na průběhu už to začínalo trochu bolet, ale bojovala jsem až do cíle (úsměv). Já myslím, že jsem letos potrénovala pěkně a chtěla jsem to trošku prodat… (vypadá trochu zklamaně).

Tereza: Dneska mi to fyzicky vůbec nešlapalo, ale byl to skvělý zážitek a zkušenost do budoucna. Moc jsem si to užívala a snažila se šlapat. Jsem spokojená, že jsem neudělala žádný větší zádrhel, některé volbičky sice nebyly perfektní, ale myslím, že to dneska nešlo vždycky zvolit tu nejlepší trasu. – Minutka na volbách by se tam možná našla, ale hlavně fyzicky mi to dnes netáhlo. Už při rozcvičování jsem si připadala taková všelijaká, a říkám si „to nějak půjde, to rozběhnu“, ale hned na jedničku byl táhlý kopec… říkala jsem si „kousnu to a uvidíme“, snažila jsem se makat až do cíle. 

Mapa finálového závodu žen

Hned po doběhu a květinovém ceremoniálu žen začali startovat muži. Hned na začátku startovního pole byl i Vojtěch Král, kterému se včera příliš nepovedla kvalifikace. Dnes ovšem zaběhl parádní závod a dlouho se vyhříval na průběžné první pozici. Až závodníci z konce startovního pole ho začali ohrožovat, a nakonec se i několik nejlepších dostalo před něj. Vyrovnanost mužů je doopravdy obrovská, i proto se první čtyři muži vešli do 5 vteřin. Pomyslného černého Petra si vytáhl Matthias Kyburz, který o vteřinu prohrál s bronzovým Jerkerem Lysellem. Na druhý stupínek se vyšplhal Francouz Frederic Tranchand a zlatou medaili vybojoval Daniel Hubmann.

Květinový ceremoniál nejlepších mužů

TOP10 mužů

Češi tedy opět udělali krásný výsledek zásluhou šestého místa Vojtěcha Krále. Miloš Nykodým běžel taktéž dobře, jenže špatná volba na K1 se ztrátou 26 vteřin mu nedovolila se dostat na lepší než 22. místa. Jan Petržela doběhl 25.
Zde jsou bezprostřední reakce našich závodníků:
Vojta: Já jsem velice spokojený. Po včerejšku, kdy jsem sotva postoupil z kvalifikace, se mi nestartovalo úplně lehce, ale po mnoha rozhovorech s našimi kouči a Denčou (Denisa Kosová, Vojtova přítelkyně – pozn. red.) jsem si začal víc věřit, takže jsem do toho závodu šel jako třeba loni nebo na předchozích úspěšných závodech, a podařilo se mi udržet nervy na uzdě, takže jsem začátek proběhl v klidu a pod kontrolou. Ta příprava, co jsme si udělali, byla celkem hodně podobná, takže nebylo proč být nervózní – postupy jsme měly připravené. A krom toho, že jsem asi pokazil jednu zásadní volbu po výměně mapy, tak jsem většinu postupů zvolil dobře. Bylo tam pár zaváhání, napočítal bych to na šest, sedm, osm vteřin maximálně, maličký zaváhání, jenom jsem udělal pár kroků jedním směrem a pak jsem to změnil, ale nic velkého to nebylo, takže spokojenost velká.

Miloš: Super. Byl trošku běžák, takže mě překvapuje, že jsem se dneska vlezl do 21 nejlepších běžců. Letos jsem chtěl konečně zaběhnout finále čistě a moje taktika před závodem byla, že nesmím chtít předvést něco víc, než na co mám, a nesmím to přepálit, což se mi poslední čtyři roky nepodařilo. Tak jsem si tak běžel to svoje a ke konci jsem byl stejně mrtvej jako vždycky, ale neudělal jsem v podstatě žádnou chybu, jenom jsem asi dvakrát zaváhal, do deseti vteřin celkově na celé trati.

Honza: S výsledkem jsem nakonec celkem spokojený, protože je to zatím moje nejlepší umístění, zlepšení o pár míst. Nakonec, co jsem koukal, tak jsem nechodil technicky špatně, ale už od začátku mi to úplně netáhlo. Hned první kopec mě asi trochu zakyselil a pak to bylo takové trápení. A ani mapově jsem se do toho nemohl dostat, dělal jsem takové kličky, takže s tím výkonem spokojený nejsem. Doufám, že zítra si spravím chuť.

Mapa finálového závodu mužů

Zítra jsou na programu sprintové štafety (od 16:00 CET)

!!! Fanděte spolu s O-News.cz !!!

Záznam online reportáže ze sprintu níže:

(function() {
var lb24 = document.createElement(‘script’); lb24.type = ‘text/javascript’; lb24.id = ’24lbScript’; lb24.async = true; lb24.charset=”utf-8″;
lb24.src = ‘//v.24liveblog.com/embed/24.js?id=1396981’;
(document.getElementsByTagName(‘head’)[0] || document.getElementsByTagName(‘body’)[0]).appendChild(lb24);})();

(Úvodní foto: WorldofO.com)

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.