Zimní univerziáda: 2 dny, Hančová dvakrát v TOP10

od | 5. 3. 2019 | LOB, OB ve světě, Závody

Od pondělí se naplno rozjela Zimní univerziáda v ruském Krasnoyarsku, když pro nás začal nejdůležitější program – lyžařský orientační běh, který si na univerziádě odbývá premiéru. V úvodním závodě skončila Petra Hančová jen 5 sekund od medaile!

Prvním závodem byl sprint. Velké množství sněhu, zajímavé volby a malé rozdíly. Tak by se dal charakterizovat závod, který českému výběru přinesl téměř medaili.

Hančové nakonec chybělo na bronz pět vteřin. Našla by tam Petra toto manko na trati? “Možná nějaká zaváhání v zatáčkách, ale závod byl čistý a povedl se. Je to krásná startovní pozice do zítřejší stíhačky,” líčila v rozhovoru pro Českou televizi.

Petra Hančová před stíhačkou se startovním číslem 4. Foto: Markéta Firešová.

Závod mezi ženami ovládla Finka Liisa Maija Nenonen, když porazila o 21 sekund doslova domácí Rusku Marinu Viatkinu, třetí místo brala další Finka Mirka Maarita Suutari, která ztratila na vítězku 37 sekund. Petra Hančová tedy dojela čtvrtá o dalších pět sekund zpět. Další české závodnice se umístily ve třetí desítce, když Veronika Kubínová dojela 23. a Markéta Firešová 27.

Vyrovnaný závod mužů opanoval Rus Vladislav Kiselev, který o čtyři vteřiny předčil Nora Auduna Heimdala, třetí skončil další Rus Sergej Gorlanov, který ztratil 11 sekund. Z českých závodníků zajel nejlépe Petr Horvát, který uzavřel druhou desítku se ztrátou 2:27 minuty (24. Bartoš, 31. Matuš, 34. Vystavěl).

Mapa trati sprintu mužů.

 

V úterý se pokračovalo stíhacím závodem. Částečně ve stejném prostoru jako sprint, ale rozšířeném ještě o kus na sever. Mezi ženami se na trať ze čtvrtého místa po sprintu vydala Petra Hančová. Ta se pohybovala po většinu závodu ve skupině pronásledovatelek a nakonec si dojela pro pěkné osmé místo, když zaostala za suveréně vítěznou Ruskou Marinou Viatkinou o tři minuty. Ta ujela všem soupeřkám, které tak bojovaly jen o druhé místo. A byl to boj mezi Ruskem a Finskem, protože jiné závodnice se na velkou bednu nevešly. Medaile nakonec braly Finky – 2. Mirka Maarita Suutari, 3. Liisa Maija Nenonen. Další české závodnice dojely podobně jako ve sprintu ve třetí desítce (23. Kubínová, 26. Firešová).

 

Petr Horvát na trati stíhačky. Foto: Jan Pecka

Závod mužů také proměnil ve one-man show ruský závodník. Sergej Gorlanov startující ze třetí pozice se dostal na čelo a neustále nayšoval svůj náskok. Druhého Vladislava Kiseleva porazil o minutu a deset sekund. Třetí místo patřilo Finovi Misa Jyrki Juhan Tuomalovi. Skvěle běžel český závodník Petr Horvát, když se posunul o devět míst a z 20. příčky na startu se posunul až na 11. místo v cíli. Další Češi skončili ve třetí desítce: 26. Vojtěch Bartoš, 29. Ondřej Vystavěl a 30. Vojtěch Matuš.

Mapa stíhačky žen.

 

Po dni volna se pokračuje ve čtvrtek smíšenými sprintovými štafetami.

 

Inzerce

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.