Zimní ligy o třetím adventním víkendu

od | 17. 12. 2018 | Orientační běh

Zimní ligy jsou již rozjeté v plném proudu, o uplynulém týdnu pokračoval Borcup, Pražská zimní liga a také Slezská zimní liga. Pojďme se podívat, kdo v jednotlivých závodech zvítězil a na jakých mapách se běželo.

3. Borcup

Třetí závod Borcupu s podnázvem “Vyšší bere” se uskutečnil na Hůrce u České Lípy. V mapě byly dvojice kontrol na stejných objektech (A-A, B-B,…) a kontrola výše položená byla za 10 bodů, níže jen za 1 bod. Navíc na kontrolách označených čísly byly bonusové otázky. Díky tipovací otázce číslo 5, která byla za 100 bodů zvítězil Petr Nosek, druhé místo bral Matěj Burda a o 3. místo bojovali bratři Pavlovcovi (nakonec 3. Dan, 4. Jan).

Kufrování sv. Lucie 

Kufrování svaté Lucie, které se konalo ve všední podvečer na jihu Prahy, přilákalo přes 80 startujících. Na výběr bylo z pěti tratí – od 1,5 kilometrové linie po reflexních fáborcích po sedmikilometrového motýlka na mapě bez cest, ovšem s četnou vilovou zástavbou. Prezentace probíhala za svitu svíček, mapový start a cíl byly označeny vánoční girlandou světýlek, k tomu svítilo spousta čelovek, tak snad  patronka se světlem ve jménu byla spokojená. Na nejdelší trati vyhrál Lukáš Kettner před Tomášem Landovským a Adamem Hájkem. Na nejkratších tratích vyhráli všichni, kdo se vydali potmě do lesa, v cíli na ně čekala dřevěná medaile, diplom a perníček. Někdo zjistil, že orienťák v noci je úplně skvělý a někdo zjistil, že to ještě tak rok dva zatím nechá běhat jenom tatínka.
Jarmila Němečková

Vá+Noční orienťák

Pro Vá+Noční orienťák byl využit prostor Lázní Poděbrady, ve kterém se běžel delší sprint. V nejdelší mužské kategorii zvítězil Ondřej Paleček před Vojtěchem Netukou, 3. místo bral Jan Fátor. Nejdelší ženská trať měřila o 0,7 km méně než ta mužská, zvítězila Elin Martanová o 2 minuty před sestrou Leou. Na třetím místě skončila Vanda Králová. Více v reportáži od pořadatelky závodu Evy Šilerové:

Běhání ve městě není žádná nuda. Každý, kdo jste si ho jednou vyzkoušel, to jistě potvrdíte. Auta, kočárky, cyklisti, natažená vodítka a k nim rozzuřené ňafání v povážlivé blízkosti vašich kotníků, to vše činí z městského běhu jedinečnou kombinaci zdravé pohybové aktivity a neopakovatelného dobrodružství. A teď si k tomu všemu připočítejte mapu a trochu toho beznadějného bloudění, často i v místech, o nichž jste byli přesvědčeni, že je dobře znáte… Tím se dostáváme k dobrodružství zvanému orientační běh. A pokud by vám to pořád nestačilo, připočítejte si ještě přítmí lázeňského parku chabě prozářené svíčkami a skomírajícím světlem vaší čelovky – a máte tu jednu z vrcholných akcí polabských orientačně běžeckých aktivit, a tou je poděbradský Vá+noční orienťák.
Dobrodružství? Jistě. Zábava? Určitě! Stává se už pomalu tradicí, že se na poděbradské kolonádě setkávají lidé všech věkových kategorií, kterým není zatěžko v předvánočním čase trochu protáhnout kostru. Letos se této pravidelné akce pořádané v sobotu 15. prosince klubem Běhej Poděbrady zúčastnilo 120 závodníků, i když skutečná čísla budou ve skutečnosti mnohem vyšší. Vedle „dospěláckých“ kategorií určených pro zkušené orientační běžce, byla totiž postavena i trať pro příchozí, kteří s orientačním během tolik zkušeností nemají, a také nejpočetněji obsazená trať při svíčkách pro rodiny s dětmi. Zde se za jedním přihlášeným malým závodníkem skrývá ještě zpravidla jeho početný doprovod – rodiče, prarodiče, sourozenci, kamarádi i domácí mazlíčci.
Vá+noční orienťák  přinesl zábavu celým rodinám. Zaběhali jste si, zahledali jste si, a v cíli vás pak čekala řádná odměna v podobě sladkého i slaného občerstvení a také svařák i v nealkoholické variantě, který jistě přišel v mrazivém počasí vhod. Platilo zde obligátní: zvítězil každý, kdo přišel. A kdo jen přihlížel, ale odvaha nebo zdraví mu zatím nedovolily se závodu aktivně zúčastnit, ten bude jistě napřesrok netrpělivě přešlapovat na startu mezi prvními. A kdo ani nepřihlížel, ačkoli mohl, ten by se měl zamyslet nad tím, co ve stejnou dobu vlastně dělal, protože nejbližší Vá+noční orienťák bude zase až za rok!

 

3. závod Slezské zimní ligy

Součástí Slezské zimní ligy je i několik závodů v Polsko, noční závod se konal v centru obce Bielsko-Białej. Centrum města bylo díky vánočním trhům a úspěšnému koncertu plné lidí, nebylo tedy divu, že např. K3 a K17 byly velmi špatně dostupné. Hlavní kategorii ovládli domácí závodníci – zvítězil Jan Byrczek před Ireneuszem Walugou, nejlepším Čechem pak byl Michal Bjolek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.