Zemřela první neskandinávská mistryně světa v OB

od | 25. 4. 2021 | OB ve světě, Orientační běh

Zemřela maďarská závodnice Sarolta Monspart (Šaci), která jako první, a až do roku 1991 i jediná z neskandinávců, získala titul na mistrovství světa. Bylo to v roce 1972 v Československu, v pískovcích u Jetřichovic. Na tuto skvělou běžkyni vzpomíná Zdeněk Lenhart.

Předtím i potom u nás často závodila, pravidelně vítězila, všichni ji rádi viděli a měli se od ní co učit. Noblesní, milá, vzdělaná, samostatná a cílevědomá. Přes velmi omezené možnosti cestování se brzy dokázala prosadit i ve Skandinávii, v roce 1976 vyhrála O-ring. Z mistrovství světa má i stříbrnou a bronzovou medaili ze štafet (1970 a 1976). Posbírala 34 maďarských mistrovských titulů v OB, z toho 14 individuálních. K tomu šest titulů z běžeckého lyžování.

1971 (foto: Břetislav Koč)

Byla průkopnicí ženského maratonu, Jako první Evropanka se dostala pod 3 hodiny, v letech 1976 až 1982 držela maďarský rekord časem 2:48:22. Její kariéru uťala v roce 1978 klíšťová encefalitida, týden byla za hranicí smrti. Dokázala se však vrátit do života, ne už do závodění. V osmdesátých letech vedla maďarské reprezentační družstvo, 1982-1996 byla v předsednictvu IOF, od roku 2012 byla místopředsedkyní maďarského olympijského výboru. Vystudovanou měla matematiku a fyziku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Eötvöse Loránda a sportovní management na Vysoké škole tělesné výchovy. Pracovala v Národním ústavu pro zdraví. Byla tváří několika organizací sportu pro všechny, propagovala pěší chůzi.

cca 1972

V Maďarsku mají čestné společenství dvanácti nejvýznamnějších žijících sportovců, apoštolů sportu. Šaci, nebo též Moša, byla nominována třikrát, přijata byla v březnu 2020. Na pouhý rok. Zemřela včera, 24. dubna 2021, po dlouhém boji s rakovinou. Bylo jí 76.

V sedmdesátých letech jsme si psávali, byla zvědavá i na drby ze zákulisí. Poštěstilo se mi být s ní dva dny v roce 1976 u jejího přítele Rolfa Jacobssona ve Švédsku. Pamatuji si z toho 28 km trénink s partičkou eliťáků, ona stále s úsměvem. Vytáhla nás i na Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, tehdy tady zcela tabu. O rok později se mi podařilo porazit ji v přímém souboji na Csepeli maratonu v Budapešti 1977. O pět vteřin. Už mi to asi nevrátí.

Zdeněk Lenhart

2020 s manželem

2 Komentáře

 1. Avatar

  Je to smutná zpráva, Šaci byla veliká osobnost.
  A jedna připomínka: dodnes jsem si myslela, že se jmenovala Sarlota, ale správně je SAROLTA.

  Odpovědět
  • Matěj Burda

   Děkujeme za doplnění.

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 17. 8. 2022
a svátek má Petra.