Žebříček B-Čechy započal v Podještědí

od | 1. 6. 2023 | Orientační běh, Reportáže, Závody

O minulém víkendu začal český B žebříček, a to za pořadatelství OK Chrastava. Závody provázela vysoká účast, když na sobotní krátkou trať přijelo téměř 1500 závodníků, na nedělní klasiku poté přes 1300 závodníků. Pro autora článku byly tyto závody velmi zajímavé, protože se konaly v obci Zdislava, kde má autor chalupu, tedy místní lesy již znal velmi dobře.

Shromaždiště se nacházelo na louce severně od samotné vesnice, poměrně blízko se také nacházela železniční zastávka s vlakovým spojením do Děčína či do Liberce. Na shromaždišti se nacházelo spoustu stánků se sportovním zbožím a občerstvením, byla zde také dostatek prostoru pro postavení klubových stanů, které ovšem nebyly vůbec potřeba, protože po celý víkend panovalo nádherné počasí. Shromaždiště se také nacházelo hned vedle parkoviště, cesty na start byly velice příjemné, protože neměly téměř žádné převýšení, naopak velkou část cesty se šlo z kopce. O spokojenost závodníků se také starali dva speakeři z řad redakce O-News.cz, Matěj Burda a Pavel Klaška.

Redaktoři O-News.cz Matěj Burda a Pavel Klaška jako speakeři víkendových Bček ve Zdislavě (Foto: OK Chrastava)

V sobotu byla na programu krátká trať, která měla vyčleněna prostor v západní části od shromaždiště. Terén byl velmi rozmanitý, v některých částech prostoru nebyl moc velký sklon svahu, jinde byly naopak velice prudké kopce, síť cest byla poměrně hustá. V některých částech lesa se nacházely i menší skály. Tratě postavili bývalý reprezentant Pavel Kubát a Ivan Vydra. A i díky tomu, že na závody Českého poháru to bylo do Jeseníků příliš daleko a tyto závody měly dostupnost daleko lepší, tak spoustu skvělých závodníků například z Prahy dalo přednost těmto závodům. V ženské kategorii zvítězila Zuzana Jedličková, která na trati o délce 4,55 km, převýšení 275 metrů a 18 kontrolách dosáhla času 39:18, druhá se ztrátou 23 vteřin skončila Anna Štičková a o dalších 15 vteřin později na třetím místě doběhla Martina Bochenková. Mužská trať měla délku 5,61 km a převýšení 290 metrů. Nejrychlejší závodník, který orazil 23 kontrol, zde zapsal čas 41:18, tím závodníkem byl Baptiste Rollier, 53 vteřin za ním skončil Jonáš Fencl a třetím v pořadí byl Radek Nožka, ten ztratil na vítěze minutu a 34 vteřin.

Nedělní klasická trať zahrnovala již téměř celý les mezi obcemi Zdislava a Janovice, některým kategoriím vedly tratě například podél Janovických rybníků, ke kterým každý rok autor článku chodí na silvestrovskou procházku, jiné tratě zase vedly přes vrch Buková, který má velmi prudký svah. Tratě byly podle účastníků závodu velmi fyzicky náročné. Mužská klasika měřila 12 kilometrů, její převýšení dosáhlo 595 metrů a počet kontrol byl 21. Nejrychlejším mužem se stal opět Baptiste Rollier, jeho čas dosáhl hodnoty 86:07, ztrátu 27 vteřin zapsal druhý v pořadí Jan Procházka a na třetím místě skončil Radek Nožka, jeho ztráta činila minutu a 43 vteřin. Ženy měly připravenou klasiku o délce 7,4 km, převýšení 365 metrů a 15 kontrolách. Vítězkou se stala Anna Štičková, ta tuto trať zaběhla za 66 minut a 25 vteřin, druhá skončila se ztrátou minuty a 14 vteřin Zuzana Jedličková a na třetím místě doběhla se ztrátou 4:13 Tereza Nováková.

Mapa nedělní mužské klasiky

Žebříček B-Čechy bude pokračovat za tři víkendy poměrně nedaleko od již proběhlých závodů, a to za pořadatelství obou turnovských klubů TUR a TUV. Závody se budou konat poblíž Železného brodu, a to v terénech, které nejsou příliš obvyklé pro tyto pořádající kluby, běhat se bude v lese bez pískovcových skal! První termín přihlášek končí již tuto neděli, tak se nezapomeňte přihlásit v ORISu.

Celý pořadatelský tým závodů na společné fotografii (Foto: OK Chrastava)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.