Žebříček B – Čechy vyvrcholil u Písku

od | 11. 9. 2017 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Žebříček B – Čechy skončil o druhém zářijovém víkendu u Písku. Jihočeský tým pořadatelů z klubů Orientační sporty Písek a TJ OB České Budějovice připravil velmi pěkné závody, které byly důstojnou tečkou za celým seriálem. Do Žebříčku B – Čechy se letos počítalo 8 závodů, začalo se v květnu pod Ještědem, pokračovalo v červnu v Řitce a Litošicích a celý seriál tedy vyvrcholil o uplynulém víkendu v Píseckých horách. Příští rok se tato soutěž po letech výrazně změní. Žebříček B totiž bude rozdělen na 3 soutěžní oblasti – Čechy západ, Čechy východ a Morava.

Sobotní závod ovládli muži SK Praga a ženy SK Žabovřesky Brno. (Foto: Šárka Sokolářová)

Písečtí pořadatelé se přihlásili na pořádání tohoto závodu s neoběhaným prostorem centrální části tzv. Píseckých hor, kde byla mapa naposledy v 80. letech. Závodníci si užili hustníků, kamenů, čistého rychlého lesa, bažin i trochu podrostu a výběr prostoru si všichni vesměs chválili. “Hezké to bylo, líbilo se mi tu, jak je to takové rodinné prostředí, pěkné shromaždiště a ten les myslím také béčkům odpovídal. Ten middle byl tedy dneska rozhodně áčkovej, ten long včera by taky áčka snesl. Terén je tu hezký, jsou tady kamínky, byly tam volby. Na to, co jsem čekal, to tedy mnohonásobně předčilo mé očekávání,” hodnotil terén Píseckých hor vítěz obou závodů v hlavní mužské kategorii Jan Šedivý z Pragy Praha. Tratě obou závodů postavil Radim Hošek. “Možná i víc se mi líbila ta klasika, protože to byla fakt nejlepší klasika, kde byly nejrůznější volby postupu, takže ta se mi líbila ze všech béčkových závodů nejvíc,” svěřil se v cíli Šedivého oddílový kolega Martin Šimša, který suverénně ovládl celkové pořadí ŽB-Čechy ve sledované kategorii H14B.

V sobotu se za pěkného slunečného počasí běžela klasická trať, kde ve výsledkách hlavních kategorií došlo ke kuriózní situaci. Zatímco  v ženách totiž stupně vítězů obsadily pouze závodnice brněnských Žabovřesk v pořadí Magdaléna Tužilová, Jindra Hlavová (+0:34), Barbora Zháňalová (+2:14), tak v mužích bylo podium zase čistě záležitostí Honzů z SK Praga, kteří se seřadili v pořadí Jan Šedivý, Jan Procházka (+1:56) a Jan Flašar (+7:25). “Myslím, že některé volby, co jsme se tak bavili, jsem nešel úplně optimálně, ale ještě se na to musím podívat až pořadatelé vydají mapy,” hodnotil v cíli nedělní závodu Jan Šedivý. Muži Pragy Praha tedy alespoň na české scéně demonstrovali svou sílu a ukázali svůj potenciál pro nadcházející MČR štafet. “Štafety budou letos hodně náročné, Hradec a Žabiny jsou hodně silní. A takové to, že jsme do těch štafet šli dřív jako jasní favorité už dávno neplatí a bude to lítý boj. To zlato si ta vítězná štafeta bude muset zasloužit hodně dobrým výkonem,” reagoval dle výsledků sobotní klasiky její vítěz.

I nedělní závod měl v ženské kategorii na stupních jen brněnské zastoupení. (Foto: Šárka Sokolářová)

V neděli se pak běžela za zamračeného počasí krátká trať, která využívala zejména kamenitých partií vrcholu Mehelníku. A zatímco v ženách byly stupně vítězů opět jasnou záležitostí brněnských holek, které si pouze prohodily pořadí (1. Jindra Hlavová, 2. Magdaléna Tužilová (+0:03), 3. Eva Kabáthová (+0:43)), v mužích se za suverénně prvním Šedivým tentokrát seřadili jičínský Jan Mrázek (+2:47) a liberecký Jakub Škoda (+3:00). “Dneska ani chyby nebyly, možná nějaké desetivteřinovky, ale tak maximálně 20 vteřin za celý závod si myslím na dohledávkách,” usmíval se v cíli Šedivý. Ten se ještě v cíli rozhovořil i o tom, proč se vydal pouze na béčka a ne na závody Českého poháru u Opavy. “Je mi líto, že jsem nejel na áčka, protože si myslím, že by se tam mělo jezdit a nelíbí se mi, že pak většina eliťáků jede sem. Takže se chci omluvit lidem, kteří organizovali áčka, že jsem tam nejel z určitých rodinných důvodů. Ale nemyslím si, že je to dobrý standard, když je to Český pohár, tak by se tam mělo jet, takže tímto se omlouvám organizátorům Českého poháru,” uzavřel Šéďa.

Nedělní middle H21A.

Kdo, ale na béčka měl jet jsou žáci z kategorií D14 a H14, pro které je Žebříček B nejvyšší dlouhodobou soutěží a prvním odrazovým můstkem k Žebříčku A v dorostu. I proto je to pro nás velmi sledovaná kategorie. Největší skok pro licence A v letošním roce v české části ŽB předvedli Anna Karlová z Jilemnice a Martin Šimša z Pragy Praha, kteří naprosto suverénně ovládli své kategorie. “Je to super vyhrát Žebříček B, byl to jeden z mých cílů pro letošní sezónu, takže jsem spokojený,” culil se v cíli nedělního závodu Martin Šimša, který z osmi závodů šest ovládl a v jednom byl druhý. A zvláště nedělní závod pak ovládl velmi s přehledem. “Dnes jsem neudělal žádnou chybu, dost možná nejlepší výkon ze všech letošních závodů. Včera jsem tam nechal dvě minuty, ale snažil jsem se to běžet co nejrychleji, takže to taky vyšlo,” glosoval v cíli Šimša. Jilemnická Anna Karlová sice z osmi závodů ovládla “jen” pět, ale když se k tomu připočtou dvě druhá místa, tak to s velkým náskokem znamenalo jasné vítězství v letošním ŽB Čechy. “Moc se mi to líbilo, včera se mi to líbilo o trochu víc, protože jsem šla úplně bez chyby. Dneska jsem tam nechala na jednu kontrolu asi 3,5 minuty, což teda jsem hodně zkazila, takže dnes asi první nebudu a ještě mě nějaké holky porazí. Ale jinak se mi to tu moc líbilo, byly tu krásné terény,” povídala v cíli Karlová. Nakonec ji opravdu porazila Dorotea Tichá z pražské Kotlářky, ale to celkovou vítězku rozhodně mrzet nemuselo.

Žebříček B pro rok 2017 je tedy minulostí, na ORISu jsou spočítány kompletní výsledky a víme tak, kdo získal licenci A a právo postoupit o krok výš. Příští rok ŽB poznáme v úplně novém formátu 3 regionů, tak jsme velmi zvědavi, jak se nový model osvědčí.

Kompletní rozhovory s vítězi ŽB Čechy v D/H14:


0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.