Ze světa: Na WRE s GPS hodinkami, ME bude rozděleno.

od | 23. 11. 2016 | OB ve světě, Orientační běh

Mezinárodní federace OB (IOF) zveřejnila minulý týden úpravy pravidel, které vejdou v platnost od 1. ledna 2017. A došlo i na očekávanou změnu, kterou uvítají zejména reprezentanti a elitní běžci. Od sezóny 2017 dochází ke změkčení pravidla o používání hodinek s funkcí GPS při světových závodech. Dosud je veškeré použití GPS hodinek při závodě zakázáno, od ledna je toto pravidlo více uvolněno a možnost zákazu přenesena na pořadatele. Nové znění pravidla říká, že “závodníci nesmí používat ani nést žádné telekomunikační zařízení mezi vstupem do prostoru předstartu a překročením cílové čáry, pokud toto zařízení není schváleno pořadatelem. Povolené GPS zařízení (např. hodinky) mohou být neseny, pokud nemají displej zobrazující mapu a nejsou používány pro navigační účely. Nicméně pořadatel má právo zakázat použítí i takových zařízení. Pořadatel může požadovat po závodnících, aby nesli sledovací GPS zařízení a/nebo datový GPS logger.” V ČR se toto pravidlo dotýká především závodů, které jsou v elitních kategoriích zařazeny do světového rankingu (WRE) a řídí se tudíž pravidly IOF.

GPS hodinky. Ilustrační snímek. Zdroj: www.sporticus.cz

GPS hodinky. Ilustrační snímek. Zdroj: www.sporticus.cz

 

Pravidlo IOF, které dosud nošení těchto zařízení striktně zakazovalo, je teď paradoxně měkčí než naše české národní pravidlo, které v odstavci 6.1 říká, že “získávání nespravedlivých výhod, stejně jako pomoc při běhu či navádění na trati, nejsou povoleny, a to ani technickými prostředky (mobilní telefony, GPS,..) ani žádným jiným způsobem.” Což defacto GPS hodinky zakazuje. Tvrzení sice změkčuje odstavec 18.3, který jako povolené vybavení závodníka uvádí i “pasivní GPS přístroj, který je při závodě pouze nesen avšak nelze jej aktivně používat”, ale můžeme pouze spekulovat, jestli jsou hodinky pasivní přístroj. Dle mého názoru rozhodně nejsou. Situace se tedy obrací, na WRE můžeme s GPS hodinkami, pokud nám je pořadatel nezakáže a na české závody bychom je měli nechávat doma, ale stejně s nimi v ČR běhá tolik lidí, že pro pořadatele není možné toto pravidlo vynucovat a žádný to ani nedělá. Otázkou je, jestli se česká pravidla přiblíží těm novým světovým a nebo budeme dále GPS hodinky mlčky tolerovat. Podle informací O-news se zatím změna pravidel v ČR nechystá.

Povolili byste používání GPS hodinek (bez mapového displeje) v ČR nebo zakázali?

 • GPS hodinky bych povolil na všech závodech bez výjimky. (52%, Počet hlasů: 75 )
 • Přiblížil bych pravidlo IOF, povolil bych GPS hodinky, ale ponechal pořadateli možnost je zakázat. (45%, Počet hlasů: 64 )
 • GPS hodinky bych zakázal, vynucoval bych provádění současného pravidla. (3%, Počet hlasů: 4 )

Celkový počet hlasujících: 143

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Nová pravidla IOF, to ovšem zdaleka nejsou pouze GPS hodinky. Pojďme se ještě podívat na další nejdůležitější změny:

 • V úvodním článku, který definuje jednotlivé typy závodů, bylo přidáno třídění dle typu startu na závod s “intervalovým startem”, “hromadným startem” a s “handicapovým startem” a jejich definice.
 • Většina změn se poté váže na rozdělení MS na lesní a sprintové. Byla tedy upravena definice MS, přidáno složení disciplín od roku 2019. Novou disciplínu pro sprintové MS, která ještě není schválena, pravidla zatím nazývají jako “další závod sprintového typu”. Zatím nejblíže je zavedení vyřazovacího knock-out sprintu. Psali jsme o tom zde.
 • Bylo doplněno pravidlo o nominacích závodníků na MS od roku 2019. Nyní nejsou na MS kvalifikace a počty pro lesní disciplíny závisí na přidělených kvótách z rankingu zemí (př. Češi pro příští rok mohou nominovat pouze 2 ženy). Od roku 2019 se pro disciplíny s kvalifikací (middle) vrátí pravidlo o možnosti nominovat 3+3 závodníky z každé země + úřadujícího mistra světa dané disciplíny + úřadujícího regionálního mistra dané disciplíny (př. mistra Evropy) + vítěze světového poháru předcházejícího roku. Klasická trať, pro kterou se s kvalifikací nadále nepočítá, bude i po roce 2019 záviset na národních kvótách.
 • MS se bude nyní přidělovat každý rok, vždy do 31. října příslušného roku musí být jasno o pořadateli, který podal přihlášku do 1. ledna toho roku. Pořadatele vybírá (schvaluje) IOF council (Rada IOF – pozn. red.) zpravidla 4 roky před rokem konání akce. V roce 2017 se tedy bude přidělovat lesní MS na rok 2021.
 • Byly zavedeny poplatky za pozdní přihlášky a změny. Došlo ke zpřísnění možnosti měnit sestavy štafet na světových závodech. Nyní půjde po uzávěrce měnit sestavu pouze z důvodu nemoci nebo zranění, a to nejpozději 2 hodiny před startem dané kategorie.
 • Pokud se v kvalifikaci 2 nebo více závodníků dělí o postupové místo, všichni postoupí do finále. Toto nebylo dříve v pravidlech takto výslovně napsáno.
 • Pravidla pro kvalifikaci middlu od roku 2019 byla upravena takto: Do finále postoupí vždy 15 nejlepších z každého rozběhu + nejlépe umístěný závodník z každé země, která nemá zástupce mezi postupujícími. Nemusíme se tedy bát, že bychom ve finále neviděli Brazilce či Japonce. Na druhou stranu je to velmi problematické pravidlo pro pořadatele, který neví až do skončení kvalifikace kolik závodníků vlastně A-finále poběží. Což je komplikace pro TV přenos, přípravu startovek, apod.
 • Složení jednotlivých nalosovaných kvalifikačních rozběhů na MS a JMS již nemusí být tajné.
 • Startovní interval v kvalifikaci sprintu na MS může být 1 minuta a nově i 1,5 minuty.
 • Startovní interval v kvalifikaci middlu na juniorském MS je nově prodloužen na 3 minuty.
 • V závodě světového poháru obdrží diplom vždy prvních 6 závodníků/závodnic.
 • “Team leaders meeting”, neboli porada vedoucích týmů, která se na světových závodech koná vždy v předvečer daného závodu a kde jsou trenérům vysvětlovány poslední podrobnosti k závodům, se nyní nově může (na MS, JMS, SP) konat i dříve než v den předcházející závodu a může pokrývat i více závodů najednou.
 • Byl přidán nový “Appendix 8”, neboli dodatek k pravidlům č. 8, který se týká Mistrovství Evropy dorostu. Tento závod je nyní již pod křídly IOF a Foot-O komise, a proto byla i zvláštní pravidla pro MED začleněna přímo do pravidel IOF platných od roku 2017. Najdeme tam všechna specifika závodu od směrných časů jednotlivých disciplín až po výpočet bodů do týmové soutěže, která je Čechy velmi oblíbená.

No a v neposlední řadě se jedna veliká změna týká “Appendixu 7”, který je věnován Mistrovství Evropy v OB. ME bude totiž od roku 2020 také rozděleno na lesní a sprintové. Bude se nově konat každý rok, a to v opačném gardu než MS. V sudých letech bude tedy sprintové MS a lesní ME a v lichých letech lesní MS a sprintové ME.

Daniel Hájek bojuje na klasické trati ME 2016 (Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz).

Daniel Hájek bojuje na klasické trati ME 2016 (Foto: Anna Auermüllerová/O-news.cz).

 

To jsou tedy změny ve světě, které vstoupí v platnost od ledna roku 2017. V roce 2017 by to ale neměly být poslední změny, protože bylo slíbeno a očekává se vydání nového mapového klíče ISOM 2017 a na něj navázaných nových piktogramů, které budou nově provázány přímo s mapovým klíčem. Jsme na novinky velmi zvědavi a budeme je pro Vás nadále sledovat!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.