Započaly přípravy k MS 2021

od | 23. 5. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Závody

Mistrovství světa v orientačním běhu v roce 2021 se bude konat v České republice. To už ví skoro každý český orientační běžec. Jaké další plány už představili pořadatelé? Poslední půl rok se přípravy výrazně posunuly a řada věcí již může znát veřejnost.

Centrem celého klání budou Doksy. Toto pětitisícové městečko nabízí řadu ubytovacích kapacit, a to jak pro závodníky pro Mistrovství světa a doprovodné týmy, tak pro závodníky doprovodných šestidenních závodů, fanoušky či další příznivce OB. Obě skupiny sice budou mít své vlastní zázemí na trochu odlišných místech, pojítko však bude kromě závodů večerní vyhlašování v centru Doks s doprovodným programem. Datum závodů je pro trávení dovolené s orientačním během ideální – 3. – 10. července 2021. Díky dvěma státním svátkům tak není potřeba tolik dovolené jako při běžném pracovním týdnu. Zároveň z Doks je to blízko do závodních destinací. Jednou z lokalit by mělo být Kokořínsko, druhou pak Jizerské hory. Doprovodné závody, které se budou pojit s MS, se do většiny terénů také podívají. Stejně jako letošní MS v Norsku se jedná o MS pouze v lesních disciplínách, a tak nejprve na programu bude kvalifikace a finále na krátké trati, po dni volna štafety a celý šampionát uzavře klasická trať. 16. května byla již spuštěna webová prezentace MS, kde najdete základní informace o šampionátu. Na přelomu června a července vyjde první Bulletin, kde najdou závodníci, ale i diváci, první porci ucelených informací, včetně revidovaných embargovaných prostorů.

Jedna z verzí použití loga WOC 2021.

 

Celou značku a logomanuál Mistrovství světa v orientačním běhu vytvořil tým pod vedením Petra Hostaše. “Představa emocionálního vypětí od nervozity po extatickou radost z úspěchu, to vše se objevila jako potencionální inspirace pro vznik brandu na WOC 2021. Zásadním momentem se stává fakt, že se jedná o lesní mistrovství, relativně mladý koncept, kdy jsou vyřazeny sprintové a městské disciplíny a celý sport se vrací ke kořenům. Doslova. Do hlubin lesů, délek, které berou dech a převýšení, které se nezdá reálné,” uvádí autor, který je podepsaný pod řadou projektů v českém orienťáku, zmiňme například dresy pro českou reprezentaci nebo videa propagující orientační běh.

 

 

Od ledna se již schází pravidelně výkonný organizační výbor. V něm usedá například Jana Kubátová (sekretář OV, administrativa), Daniel Wolf (zodpovědný za sportovní část MS), Matěj Burda (arény), Dominika Pachnerová (HR, VIP, ubytování a další), Mirek Kalina (šéf doprovodných závodů) nebo David Procházka (sociální sítě a grafika) a další. Celé jednání řídí předseda OV Jan Picek. Vedle toho funguje poradní orgán (supervizorský tým), který vede Petr Klimpl a zde kromě něho usedá také Jiří Šubrt, Jan Picek a nově starostka Doks paní Eva Burešová. Národním kontrolorem je Adam Chromý, jeho asistentem Jan Fiala. Mapařský tým vede Aleš Hejna. Rozpočet celé akce se pohybuje k 20 milionům Kč. Televizní vysílání se bere již jako standard, připravují se tři přímé přenosy ze všech finálových závodů s renomovaným režisérem a producentem Karlem Jonákem. 

Přímé přenosy České televize se studiem a dalším program by měly být nedílnou součástí MS 2021. Foto: Petr Kadeřávek.

Mistrovství světa ale není jen o týdenní akci, ale o dalších principech, které se k MS pojí. Podtitulem závodů je “návrat ke kořenům snoubený s nejnovějšími technologiemi”. Jak již bylo výše uvedeno, MS bude pouze v lesních disciplínách, tedy tam, kde OB vznikl. Pořadatelé se vracejí do regionu, kde bylo MS v roce 1972, tedy téměř po 50 letech. Celé zázemí nejen pro závody, ale i tréninkové kempy či nominační závody bude uprostřed lesů u Máchova jezera. Závodníci z hotelů tedy nebudou vycházet na rušnou ulici, ale do přírody. Pořadatelé také dávají velký důraz na ekologii. Arény budou postavené tak, aby co nejméně znečišťovaly místní prostředí. V kempech i aréně bude tříděný odpad, ekologické přípravky, minimalizovat se bude tištěný materiál. Pořadatelé deklarují, že využijí moderní nástroje k zjednodušení organizace i závodu. Placení platební kartou v centru závodu či u prezentaci považují za samozřejmé, měla by být i vytvořená mobilní aplikace se všemi důležitými informacemi na jednom místě.

Krásná krajina v okolí Máchova jezera přivítá ty nejlepší orientační běžce z celého světa. Foto: Kudyznudy.cz

Vedle MS bude orientační běh představován jako moderní ekologický sport ve školách, místních komunitách zejména před akcí a také během MS. Ta úplně první akce proběhla již tento týden, v pondělí 20. května, ve Smržovce. Obecně by mělo vzniknout řada nových výukových map nebo areálů pevných kontrol v blízkosti MS. Stejný tým uspořádá i Euromeeting v termínu 4. – 6. září 2020 na stejném místě, tedy v Doksech, což by měla být generálka na šampionát v roce 2021. Vedle podobných terénů budou i stejní stavitelé a mapařský tým. Čeští závodníci budou mít o víkendu 5. – 6. září na stejném místě Žebříček A.
Je to již čtvrtý šampionát v orientačním běhu, který bude uspořádán na území Česka. Ten první, v roce 1972, se odehrával ve stejném regionu jako je plánován ten v roce 2021. V roce 1991 hostily MS v OB Mariánské Lázně. Poslední uspořádaný šampionát na našem území byl v roce 2008 v okolí Olomouce. Právě díky tomuto šampionátu se výrazně nastartovala spolupráce s Českou televizí a přinesla řadu významných úspěchů. Co přinese další MS na našem území? To uvidíme po termínu 3. – 10. července 2021.

Dana Brožková vyhrála v roce 2008 na MS klasickou trať. Kdo uspěje v roce 2021? Foto: WorldofO.com.

Více informací:

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 6. 2023
a svátek má Dobroslav.