Předstartovní horečka: Zaostřeno na béčkaře

od | 13. 6. 2019 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

Následující víkend, který předchází vrcholu jarní časti sezóny – MČR na krátké trati, bude ryze “béčkový”. Na programu jsou  dvojzávody Žebříčku B-Čechy západ a také společné závody ŽB-Čechy východ a ŽB-Morava. Po delší době se také podařilo rovnoměrně rozložit počty závodníků – na každou akci jich přijede kolem tisíce a rozhodně se mají na co těšit!

ŽB-Čechy západ v Slavkovském lese

Na Kamzíku u Mariánských Lázní bude probíhat 3. a 4. kolo ŽB-Čechy západ. Prvním závodem bude sobotní middle v jižní části závodního prostoru. “Nějaký delší postup na rozhození tempa bude mít prakticky každý, a budou i na volbu. Také se bude dost křížit, tak pozor. Na nějaký ´hurá styl´ ve smyslu vezmu hrubý azimut, někam to naperu, někde se srovnám nebo na mně ta moje kontrola sama vykoukne, bych určitě nesázel. Mělo by to být o důsledné práci s mapou,” uvedl stavitel Josef Milota. Při nedělní klasice by si měly dát delší kategorie určitě pozor na povinný úsek z důvodu ochrany vodního zdroje a překonávání silnice III. třídy, který bude vyznačen v mapě a v terénu ohraničen koridorem. Klasika by to měla být vskutku rychlá, nejdelší mužská kategorie má přes 14 km a převýšení jen 280 metrů. V rozhovoru něco málo prozradil i stavitel klasiky Luďek Bartoš: “Zejména pro mužskou kategorii jsem vybral kamenité a podmáčené svahy. Romantické skály jsou určeny pro ženskou kategorii. Náhorní rovina skandinávského typu je pro všechny a třešničkou na dortu budou terénní nerovnosti, které vznikly při středověké těžbě cínu. Žádný „letecký den“ očekávat nemůžete. Nějaké kopce při závodě samozřejmě budou, ale prostor závodu mi umožnil postavit výškově rozumnou trať. Doufám však, že se závodníci nudit nebudou a při závodě si najdou „to svoje“”. A kdo přijede bojovat o vítězství do Marijánek? Zdejší terény by mohly sedět Kamile Gregorové, výbornou formu ovšem má i Marie Pospíšilová a na startu se představí i reprezentantka Karolína Šiková. V mužích pak budou o vítězství bojovat téměř domácí Matěj Kamenický či Jiří Valeš, adeptů na medaile je však mnohem více – Schulhof, Flašar a další.

ŽB-Čechy východ a ŽB-Morava na Babím lomu

Další závody žebříčků B se budou konat ve Vranově nedaleko Brna. Poběží se v prostoru skalnatého hřbetu Babí lom, který však bohužel z důvodu ochrany přírody využit nebude. Nejvyšší bod hřebene je oproti shromaždišti o 150 metrů výše, proto se není čemu divit, když muži H21B mají na klasice převýšení 515 metrů. Na sobotní klasické trati mají závodníci povinný úsek nejen ke startu a do cíle, ale i mezi kontrolami 57 a 58, který bude značen fáborky. V sobotu bude závodní účast navíc o 200 vyšší než v neděli, neboť se zároveň poběží oblastní žebříček Jihomoravské oblasti. Mezi ženami by o vítězství měly soupeřit především ženy z SK Žabovřesky (Hlavová, Tužilová či Hiršová) či pardubická Marta Fenclová. V mužích je papírovým favoritem Michal Smola, sekundovat by mu měli další zkušení závodníci Marek Prášil či Osvald Kozák.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.