Zajímavosti z Varšavy
Dnes je 21.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 21.01.2018

Tradiční společné jednání rady a komisí IOF proběhlo o víkendu 19.- 21. ledna v polské Varšavě. Za Českou republiku se zúčastnili Jirka Putík jako člen MTBO komise, Jaroslav Kačmarčík člen rozvojové komise a nováčkem na funkcionářském poli byl Honza Petržela, člen komise závodníků, který se zúčastnil většiny jednání Foot-O komise. Dušan Vystavěl představil účastníkům naše pořadatelství Generálního shromáždění, které proběhne počátkem října v Praze v souběhu s finálovou sérií Světového poháru.

Celý pátek a sobotní odpoledne bylo věnováno jednání komisí, sobotní dopoledne bývá již tradičně vyhrazeno na společné jednání.  Začínalo se zprávou předsedy Leho Haldny, poté pokračovala informace o financích mezinárodní federace, kterou přednesl generální sekretář Tom Hollowel, závěrečnou zprávou pak bylo seznámení s plány IOF do roku 2026.

Nabitý bafuňářský víkend ve Varšavě. Foto: Zoran Milovanovič

Tom Hollowel přednesl zajímavé srovnání hospodaření IOF v letech 2013 a 2017 – například, že celkové výdaje IOF v roce 2013 činily 500 558 EUR, z této částky šlo 51% na platy funkcionářů. V roce 2017 byly celkové výdaje 772 110 EUR, ale podíl platů funkcionářů se snížil na 32%. Výrazný byl také podíl na potírání dopingu, na dopingové kontroly. V roce 2013 šly veškeré náklady na závodní kontroly na vrub organizátorů hlavních závodů, v roce 2017 naopak všechny náklady za anti-doping na sebe vzala IOF (byť částečně financovaná samotnými federacemi prostřednictvím závodnických licencí). Další porci výdajů byly investice do rozvojových programů, televizních přenosů a portálu Live orienteering. Podstatnou část příjmů nadále tvoří odvody pořadatelů ze závodů, kde jednoznačně hraje prim Veteránské mistrovství světa, které „živí“ IOF z 38%. Našla by se i další zajímavá čísla, podstatnější ale je to, že pod novým vedením, zejména kanceláře IOF, se věci začaly hýbat rychleji a správným směrem.

Jednání různých komisí i rad IOF, to byl varšavský víkend. Foto: Zoran Milovanovič

Na dojmy z prvního „funkcionářského“ jednání jsme se zeptali Honzy Petržely, našeho zástupce v komisi závodníků.

Honzo, jak ses vůbec k práci v komisi dostal?
V loňském roce v komisi končil Baptiste Rollier a hledal za sebe náhradu. Protože mě zná, usoudil, že bych se na práci v komisi mohl hodit a tak mě navrhl. A moje nominace prošla bez problémů.

A jaké jsou tvoje dojmy ze zasedání ve Varšavě?
Jsem velmi rád, že jsem tady byl. Hodně mě překvapilo množství úkolů, které bylo potřeba projednat a že někdy je to docela složité. Když je člověk jen jako závodník, tak si to vůbec neuvědomí. Pak jsem taky rád, že jsem se osobně mohl seznámit s členy vedení IOF.

Protože jsi hlavně závodník, tak se zeptám na to, jestli se ti podařilo i potrénovat?
Během necelých 30 hodin ve Varšavě jsem absolvoval večerní (noční) výklus v pátek, ranní rozklus v sobotu a asi 18 kilometrovou, poměrně vydatnou, tréninkovou porci v sobotu odpoledne.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěšnou přípravu na nadcházející sezónu.

Jan Petržela je členem komise závodníků Foot-O komise. Foto: WorldofO.

 

Z Varšavy pro O-News.cz Dušan Vystavěl

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *