Začala nová sezóna OB
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Reportáže | Závody | 17.03.2019

Hledání zapomenutých čipů, popisníků i prorážeček. To jistě probíhalo v řadě domácností, protože prvními rankingovými závody začala oficiální sezóna v orientačním běhu. Zároveň dobíhají některé zimní ligy a prvním víkendem začalo školení T2 v Praze. Pojďme se podívat na vše, co se v českém OB o víkendu šustlo.

Mistrovství Jihočeské oblasti v nočním OB

Již v pátek odstartovala sezóna Mistrovstvím Jihočeské oblasti v nočním OB, které pořádaly oddíly SK Kotnov Tábor a SC vebr-sport v Sezimově Ústí na mapě Kozí hrádek.  Zároveň se jednalo o 8. závod NIGHT ORIENTEERING TOUR. V ženách triumfovala Vanda Králová (Báječné ženy v orientačním běhu) před Evou Veselou (OB České Budějovice), třetí místo brala Kateřina Karbusová (Orientační sporty Písek). V mužské kategorii vyhrál mladší dorostenec Jáchym Hojný (SJH Jindřichův Hradec), který za sebou nechal skoro o 10 minut Tomáše Janderu (SOBSA), třetí příčku obsadil Ivo Šafařík (Orientační sporty Písek). Výsledky, fotografie a další zajímavosti najdete v ORISu.

Školení T2

V pátek také začala na Vyšší odborné škole ČUS v Praze první část akreditovaného školení trenérů 2. třídy. Účastníci se až do neděle vzdělávali v oblastech jako je anatomie, fyziologie nebo psychologie sportu, nebude chybět i výživa, dopingová problematika nebo první pomoc a pedagogika. Další obecná část je na programu první dubnový víkend, na podzim pak proběhne odborná (OB) část, která vyvrcholí seminářem trenérů a rozhodčích v Jablonci nad Nisou (22. – 24. listopadu).

Momentka ze školení T2. Foto: Pavel Košárek.

Jarní skály

Tradiční závod na úvod sezóny obstarávají pořadatelé ze SOK TJ Turnov v krásném prostředí u hradu Kost. Ze 1078 přihlášených závodníků ale více než 200 nepřijelo, a tak ve výsledcích najdeme 864 účastníků. V ženách zvítězila Anna Štičková (SK Severka Šumperk), když o necelé tři minuty porazila juniorskou reprezentantku Barboru Chaloupskou (OK 99 Hradec Králové), na třetím místě doběhla Tereza Odehnalová (SK Žabovřesky Brno). V mužích zvítězil bronzový medailista z ME v Jeseníku na klasické trati Martin Regborn, když porazil dva české reprezentanty – Vojtěcha Krále ze Severky Šumperk o 3:32, 5:37 ztratil na vítěze hradecký Pavel Kubát. Výsledky najdete v ORISu.

Předjarní kotár

V sobotu se v Jesenci také konal Předjarní kotár, tedy veřejný závod v OB na delší trati. Běželo se na mapě Březina v měřítku 1 : 10 000, nejdelší trať A měřila přes 12 km. Nejrychlejšího času dosáhl Radim Perknovský (Oddíl OS SK Prostějov), když porazil druhého Jana Fátora (OK Slavia Hradec Králové) o 4:18, třetí místo udolal Vojtěch Králíček (OOS TJ Spartak Vrchlabí) s více než pětiminutovou ztrátou na vítěze. Nejlepší ženou na trati A byla Petra Dittrichová na 9. místě. Výsledky, ale i mapy najdete v ORISu.

Hruška cup

Pátým závodem v neděli 17. března skončila letošní Sanasport Brněnská zimní liga v Bohunicích. Na startu se sešlo 259 závodníků. V mužích si nejlépe s tratí poradil Stanislav Mokrý (SK Žabovřesky Brno) v čase rovných 16:00, druhý skončil Jakub Zimmermann (KOS TJ Tesla Brno), 34 sekund ztratil třetí Radovan Čech (KOS TJ Tesla Brno). Na ženské trati zvítězila mladší dorostenka Markéta Mulíčkový (KOB ALFA Brno), 7 sekund ztratila reprezentantka Adéla Indráková (SK Žabovřesky Brno), třetí místo brala Slovenka Lucia Kovalančíková (+0:35).

Jarní sprint

V Praze na Opatově uspořádala SK Praga v rámci Pražské zimní ligy sprint v terénu, který zahrnoval sídliště a park, podklad byl travnatý, ale i asfaltový. Nejdelší trať A měřila 3500 m a současně byla postavena jako Švýcarská hra. Nejlépe si s ní poradil Ondřej Kazda (Sportcentrum Jičín) před Jakubem Glonkem (OK Kamenice), více než tříminutovou ztrátou byl v cíli Martin Janda (KOB Dobruška). Nejlepší ženou byla devátá Pavlína Pecoldová. Výsledky můžete nalézt zde.

 

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *