ŽA Paprsek: A co na to GPS?

od | 17. 5. 2017 | Analýzy, Závody

Pořadatelé ze Severky Šumperk nasadili na oba víkendové závody GPSku pro závodníky v elitních kategoriích. A to by byla velká škoda, kdybychom se nepodívali, co nám jednotlivé záznamy prozradily.

Informační rozcestník:

Tři opravdu dlouhé postupy v pánské elitě

Pány na úvod čekal kratší postup na první kontrolu. Většina se závodníků se s ní popasovala bez problémů a připravila si volbu na poměrně důležitý druhý postup. Ten nejrychleji zvládl Mára Minář (ASU). Zvolil poměrně přímou variantu, ale zároveň se ve vrcholových partiích nebál svézt po cestách. Podobně rychlé byly i volby lehce zprava při využítí cestiček v seběhu. Naopak velká obíhačky zleva moc výhodná nebyla. Začátek byl sice rychlý, ale závěr už tolik ne.

Třetí kontrola byla opět pouze krátkou spojovačkou, která ale nebyla vůbec jednoduchá. Kameny, které byly ve skutečnosti spíš srázky, nebyly shora vůbec vidět. Největší (dvouminutovou) chybu tady udělal Dan Hájek, minutovou pak třeba David Procházka či Honza Flašar. Následoval středně dlouhý postup na 4. kontrolu. Kdo se rozhodl nevěřit nevýrazné pěšince v hustníku a raděj chtěl ušetřit pár metrů, ten zaplatil aspoň půlminutou. Pravda, dost udělalo asi to, že ve skutečnosti byla v hustníku docela velká cesta…

Pátý postup by se dal asi nazvat královským postupem pánské elity. Nabídl všechno, co má takový postup nabízet. Jak superobíhačku po cestě, tak i několik variant kratších obíhaček či relativně přímý postup skrz kopec a metrové borůvky. Jako nejrychlejší se nakonec ukázala varianta Baptisty Rolliera, který zvolil variantu lehce zleva. Uprostřed postupu ale oproti Frantovi Kolovskému tolik neklesal a pak do kopce dost přitopil pod kotlem. Postup vyhrál o půl minuty a dostal se do čela závodu o 9 vteřin před Máru Mináře.

Náročný výběh na pětku vystřídala technická pasáž, ve které se moc nechybovalo. Nicméně Rollier nedoběhl sedmičku a při smyčce na jinou paseku ztratil zhruba 30 vteřin. Na osmičku ztratil pouze Dan Hájek, který zvolil obíhačku zprava. Kontroly 9, 10 a 11 byly opět transportní, všichni s GPSkou je chodili rovně. Jediný, byť zásadní zásek celého závodu, předvedl na 11ku Mára Minář. Špatně se podíval do mapy a z desítky si to pelášil přímo na dvanáctku. Na vítězný postup ztratil 4 minuty a připravil se o místo na pódiu.

 Dvanáctá kontrola přinesla pěknou traverzovou volbu. Nejrychlejší volbu zde předvedl Mára Minář. Postupně sklesl dolů na cestu a po ní si vyběhl na kontrolu. Ondra Semík nám předvedl, jak skvěle má nacvičené držení vrstevnice. Jeho barometricky přesné držení výšky však znamenalo půl minuty ztráty. Ještě víc ztratili ti, kteří vyzkoušeli pravou variantu po cestě. 300 metrů navíc na postupu znamenalo pro Pavla Brlicu ztrátu skoro 2 minuty. Stejně šel s podobnou ztrátou i David Procházka.

Po kratším postupu potokem vzhůru přišel na první pohled jednoduchý postup nabízející varianty spodem a vrchem. Varianta spodem byla v podání Rolliera opravdu tou nejrychlejší. A to dokonce výrazně. Naopak na horní variantě se ztrácela minuta a více. Zajímavý postup vymyslel Minář, který ve svém traverzu ztratil necelou půlminutu.

Druhý “královský” postup byl ten na patnáctou kontrolu. Analýzu nám tady trošku poznamenalo hluboké údolí a svahy otočené do Polska, které zamezily příjmu GSM signálu, a tak mají někteří závodníci na GPS pouze fragmenty postupu. Nejrychlejší postup zaznamenal Rollier (varianta zleva), ale pomalý nebyl ani Minářův postup “rovně”. Naopak dost ztratil Brlica, který ale vymyslel nádhernou obíhačku zprava.

Kdo neztratil signál cestou na patnáctou kontrolu, ten ho ztratil záhy. Analýzy kratších víceméně transportních postupů do cíle tak trochu ztrácí smysl. Jak to celé dopadlo a odkazy na GPS tracking najdete v úvodu článku.


 D21E: V borůvkách nejrychlejší Jakobová

Dámská elita měla velmi podobný úvod jako pánové. Zpravidla však zvládají vymyslet daleko zajímavější postupy. Jestli to tak skutečně bylo, čtěte dále.

První kontrola byla po oba víkendové dny tak trochu zakletá pro Moniku Rollier. V sobotu zaznamenala tříminutovou chybku. V dohledávce málo klesala a kontrolu hledala o 20 výškových metrů jinde. Z této chyby se ale Monika rychle oklepala a na dvojku předvedla druhý nejrychlejší mezičas. Šla stejný postup jako Poklopová, tj. mírně zprava. Poměrně výraznou obíhačku (o 600 m delší, tj. o 40 % delší postup) zvolila pozdější vítězka Adélka Jakobová. Na Poklopovou ale ztratila skoro minutu. Variantu úplně zleva běžela nejrychleji Hiršová, ale i tak ztratila dvě minuty.

Během dlouhého postupu na dvojku musely ženy vymyslet obtížný postup na čtyřku. Trojka totiž byla opravdu velmi kraťoučká a už odběh z ní mohl být zásadní. Své o tom ví určitě Polka Zuzanna Kubicka. Zkusila podobnou obíhačku jako Minář v mužích. Avšak ženy začínaly postup výrazně výš a obíhačka tak nebyla zdaleka výhodná. Nejlépe se naopak s tímto bezmála dvacetiminutovým postupem popasovala Gregorová. Postup vyhrála sice jen o 10 vteřin před Chromou, ale její rychlost byla na cestách naprosto famózní. Pro úplnost dodáme, že nejrychlejší postup je střední levou obíhačkou. Postup druhé Chromé je naopak jedním z těch přímějších (rozdíl půl kilometru délky). Chromá navíc ušetřila i výšku, ale zase se v horních pasážích lesa potýkala s borůvkama a v závěru stoupala hustníkem.

Stejně jako v mužích i pro ženy následovalo několik kratších postupů. Ale s jistým rozdílem. Postup na pětku skrz hustník se nakonec vyjevil jako volba. Jakobová ztratila cestou kolem hraničních kamenů přes minutu a klesla na průběžné třetí místo. Stejně zajímavě dámy volily i následující postup. Jakobová opět vsadila na romantiku podél hraničních patníků. Tentokrát pouze s minimální ztrátou na nejrychlejší Hruškovou. Ta šla postup rovně. Moc klesala Chromá, ztratila ale jenom půl minuty.

Následoval krátký občerstvující se postup. Na něj navazoval nepříjemný mírně klesavý postup na osmou kontrolu. Získat se na něm nic nedalo, ale ztratit se dalo opravdu hodně. Své o tom ví Gregorová, Hančová či Chromá. Všechny tři kontrolu nadběhly a ve svahu plného vody se dost těžko dohledávaly.

Devátá a desátá kontrola byly hlavně o rychlých nohách. Zato jedenáctá kontrola vyžadovala hlavně v závěru více mapového umu. Nejedna eliťačka si na této kontrole připsala červené políčko v ORISu. Z GPS trackingu je vidět, že většina chybujících dam kontrolu více či méně podběhla. Chybu zde udělala například Jindra Hlavová, která se zde vyoutovala z boje o stupně vítězů. Stejně na tom byla i Gregorová, která byla sice průběžně šestá, ale v závěru předvedla úctyhodný sběr nejrychlejších mezičasů.

Dvanáctá kontrola, nebo chcete-li předsběrka, byla poslední příležitosti k získání nějakých těch vteřinek navíc. Ale zároveň byla i poslední příležitostí špatně zvolit postup na kontrolu. Nejrychleji se s kontrolou vypořádala Gregorová, druhé Jakobové nadělila 18 vteřin. Třetí Chromá už ztratila už skoro minutu. Chybou bylo naopak zvolit přímý postup. Nejrychlejší Poklopová tady ztratila 1:20, Kabáthová podobným postupem 1:40

A jak to v ženách dopadlo? Vyhrála s 2,5 minutovým náskokem Jakobová, druhé místo vybojovala Poklopová. Třetí velmi těsně (o vteřinu před čtvrtou Gregorovou) skončila Hrušková. Pátá byla Hlavová J., která zaostala o 10 vteřin za čtvrtým místem. Šestku uzavřela Kabáthová o pouhé další 4 vteřiny zpět.

Celkové výsledky najdete v úvodu článku v rozcestníku.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.