Z Olympijských parků je festival a orienťák nebude chybět

od | 7. 12. 2017 | LOB, Orientační běh

Projekt Českého olympijského výboru „Olympijské parky“ září na mezinárodní sportovní scéně – a již v únoru 2018 se v Brně a v Ostravě uskuteční jako Olympijský festival. Příští rok už bude podruhé zařazen orientační běh a tentokrát nově i lyžařský orientační běh.

„Mezinárodní olympijský výbor se inspiroval naším projektem a v jednotlivých evropských zemích ho do života uvádí jako Olympijský festival. Jsme rádi, že už pro hry v Pchjongčchangu bude Česká republika jeho součástí,“ říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Olympijský festival by měl proběhnout také ve Francii, Itálii a Slovinsku.  Před necelými čtyřmi lety, při příležitosti zimních her v Soči 2014, vyrostl první olympijský park v Praze – na Letné ho navštívilo 400 tisíc lidí. Do Rio-parků, které se v srpnu 2016 uskutečnily na Lipně, v Ostravě, Pardubicích a Plzni, přišel milion fanoušků. Tato čísla zaujala sportovní veřejnost, včetně Mezinárodního olympijského výboru, který nyní projekt pod značkou Olympijských festivalů zaštiťuje celosvětově za podpory Asociace národních olympijských výborů.

Orientační běh v Olympijském parku na Lipně 2016. Foto: Jiří Vébr.

Orientační běh byl v roce 2016 prezentován poprvé, a to v Lipně nad Vltavou, Pardubicích a Ostravě. Na Lipně po dobu 8. – 17. 8. na stanovišti pod lanovkou na Kramolín mimo areál olympijského parku bylo připraveno orientační bludiště a nově otevřené 2 areály pevných kontrol Lipno a Marta, které zůstanou i po ukončení Olympijského parku. Za zmínku stojí také dvě sprintové exhibice v Lipně a Frymburku, kam přijel také štáb České televize, aby připravil reportáž pro vysílání Studia Rio-Lipno (reportáž ke shlédnutí  zde, od 29:40). V Pardubicích byl orientační běh od 6. do 21. 8. Pro návštěvníky bylo připraveno bludiště, v Tyršových sadech a na zámku pak 10 kontrol na mapě Zámek a veřejný závod. Olympijský park Pardubice zaznamenal velký zájem veřejnosti, za úspěchem stojí dobrá spolupráce města a organizačního výboru. V Ostravě byl orienťák sice jen 5 dnů, ale i tak patřil mezi oblíbené sporty. S dobrou odezvou se setkal závod pro veřejnost s vyhlášením na Masarykově náměstí v centru města.

Orientační parky jsou velkou možností zviditelnění OB v médiích.

Sportoviště v roce 2018 v rámci Olympijského festivalu Brno vyrostou v únoru v pavilonu Z Výstaviště Brno a v jeho okolí. Bude zde orientační labyrint, kde si každý návštěvník může zkusit jednoduchý orienťák – vidí kontroly, ale je náročné se k nim dostat. K tomu by mu měla pomoci velice podrobná mapa. Tento labyrint bude v Brně po celou dobu OH v Pchjongčchangu. V neděli 11. února bude navíc probíhat v okolí brněnského Výstaviště Zimní liga, která bude otevřena pro orienťáky i neorienťáky V Ostravě bude centrem olympijského dění Ostravar aréna a její okolí. Na Masarykově náměstí vyroste „korejská vesnička“ a program Olympijského festivalu se přenese také do čtyř horských středisek: Bílé, Mostů u Jablunkova, Karlova pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Právě v Mostech u Jablunkova bude možnost si o víkendu 17. – 18. února vyzkoušet premiérově lyžařský orientační běh. Hned o týden později bude podobná akce realizovaná i v Karlově pod Pradědem. Kromě ukázky LOBu zde bude i malý závod v lyžařském orientačním běhu, který bude přístupný pro širokou veřejnost.

Vyhlašování výsledků na Lipně mělo své kouzlo a velkou pozornost. Něco podobného zažijí příští rok účastníci v Brně. Foto: archiv Jiřího Vébra.

V případě, že byste se chtěli zapojit do příprav jako dobrovolníci, tak více informací najdete zde. Kromě nezapomenutelných zážitků dobrovolníci dostanou oblečení, Raškovku, je též možné se setkat s olympioniky, zasportovat si atd. Strava a pitným režim během směn je samozřejmostí.

 

(s využitím tiskové zprávy ČOV a podkladů KROB)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.