WOC clinic: I Barbados se může zúčastnit mistrovství světa.

od | 8. 9. 2016 | OB ve světě, Orientační běh

V některých zemích má orientační běh velice hlubokou tradici, v jiných je tento sport teprve v plenkách. A právě proto bylo ve spolupráci s Nokian Tyres na letošním světovém šampionátu v orientačním běhu připojeno devět zemí k tzv. “WOC klinice”.

Chad Calliste z Barbadosu při sprintu MS 2016 ve Švédsku. (Foto: Jan Kocbach, WorldofO.com)

Chad Calliste z Barbadosu při sprintu MS 2016 ve Švédsku. (Foto: Jan Kocbach, WorldofO.com)

“WOC klinika” je program podpory pro tyto rozvojové OB státy, který se skládá z několika školení, praktických orientačních dovedností (např. analýza tréninků) a pak samozřejmě samotné účasti na WOC (WOC = world orienteering championships, neboli mistrovství světa v OB – pozn. red.). Celá skupina se setkala tři dny před začátkem mistrovství světa, aby se na šampionát stihla řádně připravit. Švédské terény byly naprostou novinkou pro většinu účastníků, takže se poslední dny před šampionátem skládaly především z tréninků na seznámení se s terénem. Většina závodníků si poté odbyla svůj závodnický debut při sprintové kvalifikaci, což byl první závod MS a následně v závodě na krátké trati.

„Klinika“ byla vytvořena IOF na podporu a pomoc menším a potřebným zemím během WOC. Bez tohoto by byla účast pro mnohé z nich obtížnější, jelikož nemají finanční zdroje pro vyslání celého týmu. Program nabízí účastníkům pocit spoluúčasti a sounáležitosti v týmu složeném z různých kultur a původů, který má jeden hlavní společný jmenovatel – orientační běh.

Chad Calliste z Barbadosu se účastnil již své třetí kliniky na WOC (má již zkušenosti z Francie 2011 a Kanady 2013). Velice oceňuje, že díky WOC klinice má možnost opustit Karibik za novými zážitky. Pokaždé se vrátí s novými podněty. Hlavně se soustředí na mapování. Jelikož nemáme terény s „pravým“ lesem, soustředíme se hlavně na sprint. Umíme si sami nakreslit mapu, ale potřebujeme a oceňujeme pomoc s mapovými standardy a novými technikami, chválí mapové kliniky, jichž se zúčastnil dříve. Dle Chadova názoru by mohlo být součástí kliniky více školení: Je pěkné účastnit se WOC, ale přál bych si více času na výuku nových věcí krom závodů. Barbados se stal plným členem IOF v roce 2010, ale stále je ve vývojové fázi. Většina barbadorských běžců neopouští Barbados a neúčastní se závodů v zahraničí. A toto nastává i v případě mnoha dalších malých národů a zemí.

WOC klinika dává těm nejzapálenějším orienťákům z těchto zemí nové inspirace a podněty, které si pak přináší zpět do svých rodných zemí, a tak se orienťák může nadále rozrůstat po celém světě.

Země, jež navštěvují WOC kliniky:

  • Argentina
  • Barbados
  • Chile
  • Kypr
  • Egypt
  • Černá Hora
  • Srbsko
  • Jižní Korea
  • Uruguay

Nepál a Kamerun vstoupily do programu též, avšak bohužel nedostali víza.

V návaznosti na země, jež navštěvují WOC kliniky, je třeba zmínit změnu v soustavě členů IOF (IOF= international orienteering federation – pozn. red.). Ta proběhla na posledním generálním shromáždění dne 26. srpna 2016. Nový prezident IOF Leho Haldna nechce, aby se z nabírání nových členů do IOF stalo pouhým „sbíráním vlajek“, ale aby se skládalo z plnohodnotných členů. Kvůli limitu MOV pro účast na olympijských hrách nabíralo IOF co nejvíce členů, jelikož minimální počet byl 75 členů. Nyní se ovšem IOF rozhodlo zrušit tzv. provizorní členství. 12 federací se z provizorních členů stalo členy IOF, naopak 10 států bylo vyloučeno. Byly to takové federace, které již nejevily žádné „známky života„ – nevykazovaly činnost, neplatily členské příspěvky, neúčastnily se ani nepořádaly akce atp. Mezi tyto země patří Mongolsko (jediné z vyloučených bylo oficiálním členem, ostatní byly provizorními), Řecko, Jamajka, Keňa, Pákistán, Panama, Portoriko, Somálsko, Thajsko a Venezuela. A právě WOC klinika je nástrojem, který může umožnit závodníkům z těchto dřívějších provizorních zemí účastnit se MS (MS= mistrovství světa – pozn. red.), naučit se mapovým standardům, aby mohli pořádat závody a tím pádem vykazovat činnost.

Cílem IOF je mít do roku 2020 zpět 80 členských států, avšak plnohodnotných členů. Je třeba si uvědomit, že budoucí členské federace budou silnější než ty, které IOF v letošním roce opustily.

Více informací najdete na stránkách IOF.

0 komentářů

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.