Po dni volna pokračovalo MS v úterý 6.7. závodem na krátké trati v těžkých terénech Jizerských hor.

Že Jizerky nabízejí neskutečně těžké terény, mapově i fyzicky, se už přesvědčil nejeden český orienťák. Nyní se o tom měli přesvědčit i orienťáci světoví. Jestliže už kvalifikace z pera Martina Janaty důkladně “oddělila zrno od plev”, tak finále od stavitele Michala Horáčka dohnalo i ty nejlepší až na pokraj jejich sil a dovedností.

Vysoké borůvky, náletový podrost a charakteristické žulové balvany charakterizovaly terén krátké trati na svazích Bukové hory nad Smržovkou. Český tým však byl očividně dobře připraven, protože všech 6 závodníků (Miloš Nykodým, Tomáš Křivda, Pavel Kubát, Jana Knapová, Denisa Kosová, Adéla Indráková) zvládlo kvalifikaci úspěšně a postoupilo do odpoledního finále.

Terén finále krátké trati dal opravdu zabrat. (Foto: Tomáš Bubela)

Velice technická trať finále dělala potíže většině závodníků už od úvodu. Chyby v úvodu stály čas Adélu Indrákovou, Denisu Kosovou i Miloše Nykodýma, Obě ženy byly následkem toho seběhnuty soupeřkami startujícími o interval za nimi, a pokračovaly v závodu v silných tandemech. To nakonec znamenalo 8. (Denisa Kosová) respektive 9. (Adéla Indráková) místo v celkovém pořadí. Miloš Nykodým po chybách v začátku trati ještě znovu zapnul závodní mód, ale na lepší než 21. místo to nestačilo.
Až do osmé kontroly šel dobrý závod Tomáš Křivda, ale pak ho velká chyba připravila jak o dobrý výsledek, tak o flow na zbytek závodu, a do cíle dobojoval na 36. místě.
Nejlepší závod z našich mužů šel Pavel Kubát, který nejlépe prošel obtížným začátkem trati. V polovině závodu ho doběhl výborně běžící ukrajinec Kratov, a spolupráce s ním mu vynesla celkové 14. místo, se ztrátou 5:09 na pozdějšího vítěze. Tím se stal Matthias Kyburz ze Švýcarska, který zvádl celý závod bez větší chyby a nejrychleji se popasoval s těžkým terénem. Jako jediný stlačil svůj čas pod 40 minut, když zvítězil v čase 39:31.

Největší favoritka v ženách, Tove Alexandersson, nezačala závod vůbec ideálně, a po několika zaváháních ztrácela na prvním televizním mezičase okolo 40 vteřin. Obhájkyně titulu z roku 2019 však nenechala nikoho na pochybách o tom, jakou formu si do Čech přivezla, postupně během závodu svoji ztrátu nejem že smazala, ale dokonce si začala vytvářet náskok, který v cíli činil neuvěřitelných 2:21 na druhou Andrine Benjaminsen z Norska.

Smutný příběh bohužel psala v lese Jana Knapová. Česká závodnice rozeběhla svůj závod skvěle, a v cíli by její čas znamenal s největší pravděpodobností bronzovou medaili, ale Jana bohužel v lese orazila špatnou kontrolu č. 5, což bohužel znamenalo diskvalifikaci.

Konečné výsledky middlu.
Fotografie z middlu.
Rozbor postupů mužů.
Rozbor postupů žen.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.