WMOC: zlato pro Haňkovskou ze sprintu

od | 25. 4. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

V okolí města Auckland na Novém Zélandu probíhá tento týden za účasti více než 1700 závodníků ze 40 zemí veteránské mistrovství světa (WMOC). To je letos součástí multisportovního podniku World Masters Games 2017.

Momentka z finále sprintu WMOC v Aucklandu. (Foto: Robert Zdráhal / Haná Orienteering)

První závod WMOC byla kvalifikace sprintu v Aucklandu. Ten hostil areál University Epson Campus, který se pro některé závodníky ukázal jako opravdu složitý rébus. Nesčetné budovy propojené otevřenými a krytými chodníky (některé zaslepené) a především schodišti v různých „patrech“, to vše vyčíst z mapy v měřítku 1 : 4 000 nebylo jednoduché. Dařilo se tedy především těm, kteří s takovým typem závodů mají zkušenosti. Přesto, že v prostoru nechyběly otevřené plochy – nádherné parky a hřiště, většina kontrol byla umístěna v těch složitějších pasážích. Do finále A se probojovalo 17 závodníků z ČR.

Ukázka mapy H35 z kvalifikace sprintu. Po kliknutí na mapu si můžete prohlédnout mapy všech kategorií.

Finálový závod ve sprintu se skládal ze dvou zcela odlišných částí. Po startu, umístěném netradičně na mostě přes rušnou velkoměstskou třídu, vybíhali závodníci do nádherného parku, kde na ně ale čekaly lehké a vcelku nezáludné kontroly, téměř všechny umístěné na výrazných (opravdu výrazných!) stromech a svěží zelený „golfový“ trávník vyzývající k rychlému běhu. Tunelem se pak přebíhalo do druhé části, která byla, stejně jako v kvalifikaci, podstatně komplikovanější. Univerzitní kampus plný úzkých průchodů, schodišť, malých náměstíček a podchodů, vyžadoval včasné zbrzdění tempa a precizní práci s mapou. Mnoho závodníků tuto taktiku nepochopilo, a tak i řada velkých favoritů se propadla hluboko do výsledkových listin. To však neplatilo o české závodnici Janě Haňkovské, která s náskokem sedmi vteřin zvítězila v kategorii D75 a stala se tak jediným českým závodníkem, který ve sprintu dosáhl na medaili – a rovnou zlatou!

Do nejlepší desítky výsledků své kategorie proklouzl ještě Radek Laciga, který obsadil výborné 6. místo v kategorii H35. Pěkné je i 15. místo Jiřího Zichy v H40. Další čeští závodníci se již do TOP 15 své kategorie nepodívali, když se jich několik nechalo nachytat a orazili špatné kontroly. Mezi nimi byl například i favorit kategorie H80 Jaroslav Havlík, který se oražením špatné kontroly připravil o vítězství.

Aréna finále sprintu WMOC v Aucklandu. (Foto: Robert Zdráhal / Haná Orienteering)

“Závody proběhly za krásného počasí, typicky podzimního dne, organizace byla na velmi dobré úrovni, takže drtivá většina běžců odjížděla ze sprintu spokojena,” popsal pro O-News.cz své dojmy ze sprintového závodu Robert Zdráhal z Haná Orienteering.

Mapa kategorie H80 z finálového závodu ve sprintu WMOC 2017. Zobrazte si i mapy ostatních kategorií po kliknutí na mapu.

Ve středu a ve čtvrtek se běží u pobřeží severozápadně od Aucklandu v lokalitě Woodhill Forest dvě kvalifikace klasické trati, které určí postoupivší do finálového klání v královské disciplíně, které je na pořadu v sobotu. Závodníky čekají pískové duny a jiné terénní tvary v převážně dobře průběžném lese. Všechny tři závody budou ve stejném terénu uměle vysázený borovicový porost na pobřeží Tasmánského moře. Lesy jsou to čisté, bez podrostu, jenom v některých částech, kde jsou mladé borovice je to zelené a jsou tam také nějaké zbytky původního lesa, kterému je lepší se vyhnout. Reliéf je členitý, původně to byly písečné duny, takže je to podobné jak ve Švédsku třeba u Kristianstadu,” přidává své postřehy z dnešního lesního modelového závodu Robert Zdráhal. Závody budeme i nadále sledovat.

 

Web závodu

Přehledový článek

Výsledky a mapy

Momentka z finále sprintu WMOC v Aucklandu. (Foto: Robert Zdráhal / Haná Orienteering)

 

Spolupráce na článku a autor fotografií: Robert Zdráhal / Haná Orienteering

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.