What3words

od | 30. 4. 2020 | Komentáře, Metodika, Závody

Jaká 3 slova? Vypadá to jako obyčejná věta, ale ve skutečnosti je what3words název lokalizačního systému, který udává souřadnice po celé Zemi jednoduše, pomocí 3 slov.

Celý svět je rozdělen na obrovské množství čtverců 3×3 metry a každý z těchto čtverců má přiřazena 3 slova, které určují jeho polohu. Například sídlo ČSOS na pražském Břevnově má adresu ///dusno.špetky.stihnout. Tyto 3 slova jsou jednoduší na zapamatování, než obyčejné GPS souřadnice a lehce je můžete někomu říct, nebo napsat.

Web

Mobilní aplikace

Firma what3words byla založena roku 2013 a její vizí je stát se světovým standardem v udávání pozice. V současnosti je systém oficiálně využíván poštami v několika především rozvojových zemích světa, ve Velké Británii ho používá spousta záchranných složek a podporován je například i automobily Mercedes-Benz nebo Ford. Pokud ale systém nezačnou používat další větší organizace, nebo internetové mapy jako jsou Google Maps nebo Mapy.cz, jeho globálnější využití se očekávat nedá.

Jaké má ale užití pro orienťáky?

Jak už jsem psal výše, dokud systém nebude celosvětově uznávaný, ani v orienťáku nenajde smysluplné využití. Pokud by se ale používat začal, mohly by se pomocí what3words udávat například souřadnice závodů. Jednodušeji bychom si je zapamatovali, mohli někomu sdělit, nebo třeba zadat do navigace v autě.

Napadá vás nějaké další využití pro OB? Podělte se o něj dole v komentářích.

8 Komentáře

 1. Avatar

  Jak ste dokazali pouzit ceska slova? System znam uz dlouho, ale vzdy jenom v anglictine…

  Odpovědět
  • Martin Klein

   Celý svět (pevnina) je pokrytý ve 36 světových jazycích. Oceány a moře jsou jen v angličtině. Nejedná se o překlad, ale o úplně jiná slova. Angličtina se ti nejspíš zobrazuje kvůli nastavení počítače/mobilu, ale dá se to změnit. Ve webovém rozhraní vpravo nahoře, jak jsou tři čárky. Více například zde: https://en.wikipedia.org/wiki/What3words

   Odpovědět
   • Avatar

    No jasne, uz to mam.
    ///závod.běhá.orientační

    Odpovědět
 2. Avatar

  Tak náhodou, takový závod s popisem kontrol nikoliv díra v hustníku, ale koza.židle.zraněný by mohl být extra zajímavý…

  Odpovědět
 3. Avatar

  Že cíl tratí na vrstevnicové mapě dočasného areálu pevných kontrol u Kostelce n.č.l. je na “vycházky.makovc.dobíjení” (na mapě vytisksknuté 29. dubna firmou Žaket) si zapamatuji i já. Ale dá se to nějak “přeložit” do souřadnic aby se to dalo zadat do navigace ?

  Odpovědět
  • Martin Klein

   Tam právě narážíme na problém, že systém není moc známý a využívaný. Takže ti je téměř žádná navigace nevezme (pokud nemáš Mercedes). Ideální by bylo, kdyby byly kompatibilní třeba Mapy.cz.
   Převést souřadnice na what3words jde jednoduše – u nich na webu zadáš souřadnice do vyhledávacího okénka. Obráceně to ale tak jednoduché není. Musí se kliknout na tlačítko navigace, pak třeba přes Google Mapy a následně ty souřadnice zkopírovat z URL. Pak existují nějaké stránky třetích stran, které to umí jednoduše.
   A jak říkám, nemají to úplně uživatelsky přívětivý, takže použití zatím celkem nulový. Mají to udělané tak, aby lidi používali pouze jejich systém, ale nekombinovali to s jiným. Článek byl spíš pro zajímavost.

   Odpovědět
 4. Avatar

  What3Words je k ničemu. Kdo si to má pamatovat? Naprostá kravina. Tedy do okamžiku poté, co půjde ty tři “vejžvyky” přejmenovat. Mám v seznamu 38 cílových adres. To je 114 žvástů. Jak mám vědět jaký cíl je pod každým z nich “ukrytý”? “Zlatá” Here, Waze, Sygic. Zadám souřadnice, uložím, přejmenuji a nazdar. Jední pohledem kliknu na adresu/jméno otevře se cesta a jedu.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 3. 10. 2023
a svátek má Bohumil.