Vyhlášení OB ankety v novém formátu

od | 26. 11. 2022 | LOB, MTBO, Orientační běh, Reportáže, Trail O

V pátek započal v Chotěboři O-Víkend, tedy nová akce pořádaná pořádaná Českým svazem orientačních sportů, která v podstatě uzavírá sezónu orientačních sportů. Jedním z prvních vrcholů akce bylo vyhlášení Ankety o nejlepšího orientačního sportovce. Již loni se konalo samostatné vyhlášení ankety místo spojení s plesem, který byl ale zrušen z důvodu zhoršené situace s Covidem-19. Samostatné vyhlášení se ale natolik osvědčilo (vyhlášení nebylo rušeno návštěvníky, kteří se chtějí “bavit”), že od letoška se stalo standartem. A tak v pátek večer došlo v místním kině Družba k oznámení nejlepších orientačních sportovců letošního roku.

Jak bylo řečeno o pár řádků výše, tak vyhlášení hostilo místní kino, do jehož sálu byli pozváni nominovaní sportovci, vedení ČSOS, účastníci Semináře trenérů a rozhodčích, vedení hostitelského města a další hosté. Jeden z nich byl velmi speciální, jednalo se o Miloše Vystrčila, předsedu Senátu Parlamentu ČR, tedy druhého nejvyššího ústavního činitele naší země. Ti, kteří nebyly pozváni, se mohli dívat na online přenos.

Předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil na vyhlášení Ankety o nejlepšího orientačního sportovce (Foto: Šimon Čtrnáct)

Vyhlašování započalo vystoupením místního smyčcového tria Family Trio, které zahrálo na housle a violoncello skladbu Nothing Else Matters, kterou v originále nahrála skupina Metallica. Po tomto hudebním vystoupení přišel na scénu moderátor večera Jan Exner, bývalý komentátor stanice Eurosport a právník ČOV a také úspěšný běžec v juniorských letech, nyní odborný asistent na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Poté uvedl svého spolumoderátora, kterým měl být Petr Kubásek, komentátor ČT Sport, jenže místo něho se na pódiu objevil Daniel Wolf, turnovský závodník, který byl juniorským reprezentantem a nyní se věnuje pořádání světových akcí na našem území. Petr Kubásek, který vyhlášení Ankety tradičně moderuje, se nyní nachází na Mistroství světa ve fotbale v Kataru, a tak alespoň natočil zdravici z Dauhá. Pak již začalo samotné vyhlášení, kdy se začínalo vyhlášením nejlepších LOBáků. Tento sport vyhlašovali Přemek Škoda, předseda LOBácké sekce Svazu, a také Ondřej Kozub, starosta Chotěboře, tedy hostitelského města. Nejprve byla vyhlášena nejlepší dorostenka, kterou se stala Tereza Pecková, závodnice Slavie Liberec Orienteering. Vyhlášení se tato závodnice neúčastnila, jelikož se nacházela na lyžařském soustředění v italském Livignu, stejně jako několik dalších později vyhlášených závodníků. Z jejích úspěchů, které jí zajistily toto, lze jmenovat 7. místo ve sprintu a na krátké trati při Mistrovství Evropy dorostu ve Finsku, na stejném šampionátu získala ještě 15. místo na klasické trati. Poté se vyhlásili nejlepší junioři. Třetí místo získala Adéla Randáková. Tato vrchlabská závodnice také nebyla na vyhlášení přítomná, podobně jako Vojtěch Peňáz z Vrbna pod Pradědem, který obsadil druhé místo a který také trénoval na příští sezónu v Livignu. I vítěz juniorské kategorie, Marek Štěrba ze Slovanu Karlovy Vary, nebyl osobně přítomen na vyhlášení, a když byla spuštěna jeho zdravice také z Livigna, tak nastal smích v sále. Marek Štěrba si své vítězství v juniorech zasloužil za 4. místo na juniorském Mistrovství světa ve Finsku na klasické trati, 5. místo získal na stejném šampionátu na krátké trati. Na závěr došlo k vyhlášení nejlepších lyžařských orienťáků v kategorii dospělých. Třetí místo získal Radek Laciga, závodník Slovanu Zdravotník Praha, který již byl přítomen na vyhlášení. Druhé místo získal Petr Horvát ze Severky Šumperk, a vítězství získala Petra Fiala, experti ocenili její výsledky na Mistrovství světa ve Finsku, kdy získala 8. místo na krátké trati, 14. místo ve stíhačce a 18. místo ve sprintu.

Petra Fiala, nejlepší LOBařka roku 2022 (Foto: Petr Kadeřávek)

Po vyhlášení nejlepších LOBáků přišlo na řadu další hudební vystoupení, které předvedl Roman Štorek, který zahrál na kytaru a zazpíval píseň Dál z jeho vlastní tvrorby. Po tomto vystoupení přišlo na řadu vyhlášení dalšího sportu, a to MTBO, tedy orienťák na horských kolech. Vyhlašování se v tomto případě ujali Zbyněk Pospíšek, předseda sekce MTBO, a Marek Hájek, místopředseda České unie sportu. V kategorii dorostenců zvítězila Sofie Stránská z oddílu TJ Stadion Nový Bor, která ve svém věku 14 let (!) podává skvělé výkony. Například na Mistrovství Evropy dorostu v Litvě vyhrála závod na krátké trati a získala stříbro na klasické trati. K tomu na juniorském Mistrovství světa ve Švédsku v závodě s hromadných startem si vyjela 5. místo, když soupeřila se závodnicemi staršími i o 6 let! Po vyhlášení této závodnice se vyhlásili 3 nejlepší junioři. Třetí místo obsadil Matěj Tůma ze Sportcentra Jičín, na druhém místě se umístila Natalali Chamraďa z Gigant Orienteering a vítězství získala Lucie Nedomlelová z MTBO Racing team Hradec Králové. Tato závodnice původem z Jizerských hor získala mimo jiné na juniorském Mistrovství světa ve Švédsku 7. místo na klasické trati a 9. místo na krátké trati. A poté došlo k vyhlášení těch nejlepších v tomto sportu i mezi dospělými – 3. místo získal Jan Hašek z KOS Slavia Plzeň, druhý skončil Vojtěch Ludvík ze Stadionu Nový Bor, který natočil videozdravici ze své cesty dodávkou na přípravu do Španělska, a vítězem se stal Kryštof Bogar z  OK Jiskra Nový Bor. Tento závodník se stal mistrem světa ve sprintu a na krátké trati na šampionátu ve Švédsku, na klasické trati získal stříbro a v hromadném závodě bronz.

Kryštof Bogar, nejlepší bajker sezóny 2022 (Foto: Petr Kadeřávek)

Po vyhlášení MTBO závodníků přišlo na řadu udělení ceny Fair-Play, kterou předal Jan Fiala, předseda klubu Žabovřesky Brno, člen Výkonneho výboru ČSOS a také Senior-Advisor letošního Mistrovství Evropy dorostu v OB v Maďarsku. A tento předávající nebyl vybrán náhodou, protože Fair-Play cenu obdržel Jan Strýček, který na zmíněném MEDu se v závodě ve sprintu přiznal k tomu, že proběhl zakázaným prostorem, čímž byl diskvalifikován a přišel tím o medaili. Toto zjistil při pozávodní analýze, kdy zjistil, že proběhl po cestě, která byla v mapě vyznačena jako zakázaná, ale v reálu nebyla příliš vyznačená, a následně se přiznal pořadatelům.

Po udílení této ceny následovalo uvedení do Síně slávy českého OB. Letos byly uvedeny předsedou ČSOS, Radanem Kamenickým, dvě bývalé československé reprezentantky, Iva Mádlová a Mária Kovaříková. Iva Mádlová na Mistrovství světa v roce 1987 ve Francii získala bronzovou medaili ve štafetě spolu s Ivou Kalibánovou, Adou Kuchařovou a Janou Galíkovou. Mária Kovaříková získala ze štafet na Mistrovství světa bronzové medaile dokonce dvě, a to ve Spojených státech v roce 1993 a v Německu v roce 1995. V obou štafetách běžela spolu s Petrou Novotnou, Marcelou Kubatkovou a Janou Cieslarovou.

Poté opět následovalo hudební vystoupení v podání Family Trio, které tentokrát odehrálo skladbu Sweet Child O´ Mine od Guns N´Roses. A poté přišlo to nejdůležitější, a to vyhlášení OB ankety, tedy ze čtyř orientačních sportů rozhodně ten nejznámější. Vyhlašování se ujal předseda Sekce OB Petr Klimpl a předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. V kategorii dorostenců zvítězila závodnice Tesly Brno Kateřina Doušková, která získala dvě zlaté medaile na Mistrovství Evropy dorostu v Maďarsku, a to na klasice a ve štafetách, kromě toho ve sprintu přidala stříbro. V juniorech obsadil třetí místo věkem ještě dorostenec Daniel Bolehovský z USK Praha, druhé místo obsadila Anna Karlová z Jilemnice a vítězství získal Jakub Chaloupský. Tento závodník OK99 Hradec Králové vyhrál 6 zlatých medailí na českých šampionátech, k tomu získal bronz na juniorském Mistrovství světa v Portugalsku ve sprintových štafetách a čtvrté místo na klasické trati a páté místo na krátké trati na stejném šampionátu. Po vyhlášení juniorů přišla na řadu kategorie dospělých, zde se vyhlašuje na rozdíl od jiných sekcí rovnou 5 nejlepších závodníků. Páté místo obsadil Vojtěch Král ze Severky Šumperk, který získal 13. místo v knockout sprintu na Mistrovství světa v Dánsku a podílel se také na 4. místě sprintové štafety na World Games ve Spojených státech. Čtvrté místo obsadila Adéla Finstrlová ze Žabovřesk Brno, ta získala stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy v Estonsku ve štafetovém závodě, přičemž tímto závodem ukončila svoji repre kariéru. A protože reprezentační kariéru letos ukončila i Jana Stehlíková z Lokomotivy Pardubice, tak při této přiležitosti bylo oběma závodnicím poděkováno za jejich úspěšnou reprezentační kariéru. Třetí místo obsadila Vendula Horčičková ze Slovanu Luhačovice, ta kromě stříbrné štafetové medaile z Mistrovství Evropy získala také tři mistrovské tituly na české scéně. Druhé místo získal choceňský Tomáš Křivda, který na Světových hrách získal bronz ve sprintu a zároveň se stal první českým závodníkem, který v jednom roce vyhrál všechny individuální závody na MČR i v Českém poháru. A vítězkou se stala Tereza Janošíková, ta získala stříbrnou medaili na Světových hrách ve sprintu a také na Mistrovství Evropy ve štafetě.

Tereza Janošíková, vítězka OB ankety 2022 (Foto: Petr Kadeřávek)

Po ocenění Terezy Janošíkové celý večer skončil vystoupením Romana Štorka, který zahrál a zazpíval skladbu “V lese” od Pokáče. V příštích dnech vám přineseme shrnutí celého O-Víkendu, tedy jak probíhal Seminář trenérů a rozhodčích a také jak proběhl ples O-Gala.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.