Výborný výkon Čechů stačil na 5. místo

od | 5. 8. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

Před závodem sny o medaili, nakonec to jen těsně nevyšlo. Česká sprintová štafeta doběhla na MS v Lotyšsku na 5. místě. Velmi rychlý a relativně jednoduchý závod vyhrálo Švédsko před Švýcarskem a díky neskutečnému úseku Maji Alm vybojovalo Dánsko bronzové medaile.

Běželo se znovu v Rize, ale jižně od včerejšího závodu ve sprintu. Terén byl docela jednoduchý – komplexy budov s priváty, po diváckém průběhu částečně park, bez žádných nachytávek nebo záludností. Rozhodovala fyzická vybavenost závodníků a rychlá realizace voleb.

Mapa ženských úseků.

Na prvním úseku běžely ženy. Výborně do závodu vstoupilo Švédsko zásluhou Tove Alexandersson. Téměř po celou dobu závodu vedla a v cíli byla nejrychlejší o 4 sekundy před Švýcarskem (Elena Roos), třetí předávalo Norsko (Silje Ekroll Jahren). Za Česko běžela první úsek Jana Knapová a byla po celé trati v blízkosti čela závodu. V cíli měla ztrátu 13 sekund, což znamenalo 7. pozici. “Byl to naprostý běžák. Je tam pár voleb, ale zvlášť při štafetách a zvlášť na prvním úseku, když vidíte ty holky před sebou, tak jen mrknete, že je to ten nejlepší postup,” potvrdila Jana to, co je zřejmé z mapy. Druhý úsek výborně zaběhl Brit Kristian Jones, když vytáhl svůj tým na druhou pozici. Ve vedení zůstalo Švédsko (Emil Svensk), které mělo na Velkou Británii náskok 4 sekundy, dalších 14 sekund mělo manko Švýcarsko (Florian Howald). Miloš Nykodým lehce ztratil v úvodu, postupně se ale vypracovával do popředí a v cíli měl ztrátu 31 sekund na Svenska, resp. 13 sekund na Howalda. “Trošku mně ujel balík na 1. kontrolu, který jsem pak na těch delších rovinkách viděl, takže jsem věděl, že mi neutíkají, takže asi dobrý. Kromě té jedničky jsem šel bez chyby a myslím si, že i docela rychle,” zhodnotil svůj druhý úsek Dým v cíli. Češi tak byli po 3. úseku na průběžném 5. místě a na startu našeho nejlepšího sprintera Vojtěcha Krále.

Miloš Nykodým na sběrné kontrole. Foto: Jan Picek

A ten potvrdil tento fakt. Švédský závodník Jonas Leandersson sice svůj náskok navýšil na 47 sekund, ale na druhém místě doběhl právě český závodník ze Šumperka díky skvělému finiši, na kterém přeběhl Nora Hakona Jarvise Westergarda. Dneska jsem spokojený. Jediné, co mě mrzí je chybička na poslední zásadní volbě na konci, kde jsme utíkali s Britem Rusákovi a Švýcarovi,” řekl Vojta v cíli. Touto chybou mohl ztratit zhruba 10 sekund. A je tu poslední úsek. Úsek, který rozhodne o medailích. Na něj za Česko vybíhá na druhém místě Tereza Janošíková a hned na cestě ke startovnímu lampionu utíká svým soupeřkám. Ustojí to? Ustála. Bojovala proti nejlepším světovým závodnicím – Alm, Wyder, Vinogradova. Na medaili tak Češi nedosáhli, ale díky skvělému finiši Janošíková předběhla Rusku Vinogradovou, a to znamenalo konečné 5. místo. “Asi jsem tam dneska nechala všechno, na co jsem měla, rychleji už to asi moc nešlo,” hodnotila svůj úsek Terka v cíli a zároveň byla hodně spokojená s tím, jak se ji povedlo předběhnou ruskou závodnici v cílové rovince. “Mám radost, že se na finiš se povedlo zrychlit a střihnout tam to místo.” Vyhrála štafeta Švédska, kde na posledním úseku finišovala Karolin Ohlsson. Na ní se každým krokem přibližovala Švýcarka Judith Wyder, ale v cíli přesto měla ztrátu 31 sekund. Ze sedmé pozice a ztrátou 1:35 vybíhala Maja Alm. Trať doslova prolétla a nakonec tak Dánové mohli slavit bronzové medaile.

Usměvavá česká čtveřice po vyhlášení výsledků. Foto: Daniel Wolf.

Šampionát pokračuje úterní krátkou tratí, kdy se po zítřejším volnu závodníci stěhují na lesní disciplíny do Siguldy, která je vzdálená asi hodinu cesty do Rigy. O-News.cz samozřejmě bude při tom.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.