Výběrové řízení na pořadatele 2020: Kdo se hlásí?

od | 11. 11. 2018 | OB v ČR, Orientační běh

Úderem sobotní půlnoci skončila možnost přihlásit se do výběrového řízení na pořádání hlavních závodů sekce OB v roce 2020. Došlé přihlášky nyní posoudí a vyhodnotí členové Soutěžní komise sekce OB a následně rozhodnou o jednotlivých pořadatelích na svém jednání za 14 dní v Plzni. Pojďme se společně podívat, z čeho bude SK vybírat a kde si tedy zaběháme v přespříští sezóně?

Přihlášek obecně dorazilo méně než v předchozích letech. S jistotou víme, že minimálně dvě MČR (sprint a sprintové štafety) zůstanou nepokryta a poputují do 2. kola VŘ, protože v 1. kole nikdo o jejich pořádání zájem neprojevil. Žádný zájemce o pořádání se zatím překvapivě nenašel také na obě dvě tradiční “trojkombinace”, tedy víkend kombinující dva závody ČP štafet a jeden závod ČP / ŽA ve sprintu, a tedy jak květnový, tak zářijový štafetový víkend půjde také do 2. kola VŘ. Na ostatní závody zájemci jsou, tak si je chronologicky představíme. V osudí je to letos samý známý pojem a tedy snad i samý kvalitní terén a bude z čeho vybírat. Inu, kdo by neznal terény jako Čeřínek, Stříbrný rybník, Venušiny misky nebo Krkavec…

21.3.2020 – Český pohár štafet

Na první jarní závod Českého poháru štafet se hlásí tradiční pořadatel PHK se svým Jarním pohárem. Tentokrát nabízí prostor bývalé mapy Stříbrný potok západ s centrem v kempu Stříbrný rybník. Tam se běžel naposledy Jarní pohár v roce 2012 a poté ještě v části doprovodný závod k JMS 2013. Ostatně můžete se podívat na předchozí mapy Stříbrný rybník (2013) a Stříbrný potok – západ (2012).

Stříbrný potok – tradiční “příměstský” rovinatý les u Hradce Králové, který je plný cest, porostových detailů, pasek, hustníků a melioraček.

18.-19.4.2020 – MČR v nočním OB a závod ČP/ŽA na krátké trati

O pořádání MČR v nočním OB má zájem plzeňský oddíl VPM, ten by závodníky rád pozval do prostoru severně od Plzně, který pokrývají předchozí mapy Krkavče (2015), Krkavec (2010) a Ledce (2010). Běželo by se v jeho jižní části přiléhající k západočeské metropoli. Ve stejném prostoru by pak proběhl i nedělní závod Českého poháru a ŽA na krátké trati, ovšem z jiného shromaždiště na severním okraji lesa.

Krkavec je známý plzeňský prostor, který v minulosti už hostil několik významných závodů, přesto se tam teď několik let krom LODM 2015 nic neběželo a pořadatelé tak mohou tento les nabídnout na celostátní závod. Na ukázce severní část prostoru uvažovaná pro nedělní krátkou trať.

30.-31.5.2020 Český pohár a Žebříček A (krátká + klasická trať)

Podzimní zářijový dvojzávod Žebříčku A byl přidělen SK napřímo pořadateli Euromeetingu 2020, který bude právě v září 2020 hostit Česká republika, a kde bude tento dvojzávod doprovodným závodem. Poběží se ve skalách Kokořínska.

A tak se svede boj pouze o ten květnový “áčkový” víkend. O jeho uspořádání mají zájem hned tři kluby – SJI, ZBM a druhý plzeňský klub LPM spolu s Nejdek Orienteering (NEK). Jihlavský klub se hlásí s prostorem bájného Čeřínku, který také v minulosti již hostil několik hlavních závodů, ale také v posledních letech “ležel ladem”. Staré mapy: Mešnice 753 m.n.m. (2008) a Čeřínek 761 m.n.m.(2008). Brněnský klub ZBM kandiduje s prostorem v Drahanské vrchovině, který pokrývají předchozí mapy Boskovice (2004) a Škatulec (2008). Tedy prudké svahy místy se skalami a rovinatější náhorní plošina. LPM spolu s NEK si připravili prostor, který nebyl nikdy zmapován a použit pro orientační běh. Leží u obce Pernink v Krušných horách a nabízí horský hřeben v nadmořské výšce 950 m s podmáčeným terénem skandinávského typu a také několik kamenů a skalních útvarů. Tady bude z čeho vybírat! Kde byste si chtěli zaběhnout “áčka” vy?

Jarní dvojzávod Českého poháru bych si chtěl zaběhnout:

 • U Perninku v Krušných horách (LPM+NEK) (77%, Počet hlasů: 186 )
 • Na Čeřínku u Jihlavy (SJI) (14%, Počet hlasů: 33 )
 • Na Škatulci u Boskovic (ZBM) (10%, Počet hlasů: 24 )

Celkový počet hlasujících: 243

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

6.-7.6.2020 MČR na krátké trati

Vrchol jarní sezóny – MČR na krátké trati má pro rok 2020 dva zájemce o pořádání. Buď pojedeme na sever Čech do Srbské Kamenice, kam by nás rád pozval klub OK Jiskra Nový Bor a nebo k Moravskému Krumlovu, kam nás zvou Žabovřesky Brno do údolí řeky Rokytná. BOR nabízí terén, který přímo navazuje na prostor mapy Kamzičí rokle, který hostil letos přebor Ještědské oblasti na klasice a také nominační závod české reprezentace na finále SP. Prostor pokrývá několik starých map, třeba Vlčice nebo nebo Borek. ZBM pak nabízí z hlediska OB “panenský” nikdy nezmapovaný prostor říčního údolí řeky Rokytné, kde slibuje spousty teréních detailů, kamenů a srázů.

 

26.-27.9.2020 MČR na klasické trati

I šampionát na klasické trati má dva zájemce o pořádání. Jedním je klub z Jihlavy, který nabízí prostor Čeřínku, tedy stejný, se kterým kandiduje i na jarní “áčka”. Čeřínek to je kopcovitý terén s náročnou podložkou, kde nechybí podmáčená místa, klacky, spousta kamenů a kamenných polí. Ostatně známé jsou staré mapy Mešnice 753 m.n.m. (2008) a Čeřínek 761 m.n.m.(2008). Dlouhá léta se tam ale žádný závod nekonal a terén by tak měl být dostatečně odpočinutý. To zajisté je i terén, který nabízí Brněnské Žabovřesky, které kandidují s dalším prostorem, kde se ještě nikdy žádný o-závod neběžel. Prostor u Bystřice nad Pernštejnem, kde se říčka Bystřice vlévá do Svratky a kde jej ze severu lemuje přehrada Vír. Pořadatelé slibují zajímavý kopcovitý terén s velkým absolutním převýšením. “K atraktivitě a přírodní pestrosti prostoru přispívá i množství skalních útvarů, suťovisek a kamenných moří na příkrých údolních svazích Svratky a jejích přítoků. Skalní útvary jsou dvojího typu. Na jedné straně jsou to izolovaná vrcholová skaliska – rozsáhlé, ale rozpukané a rozpadající se mnohdy na ostré hřbítky a mrazové sruby. V údolích jsou potom skaliska odhalená a vypreparovaná jako výsledek intenzivní hloubkové i boční eroze Svratky,” lákají pořadatelé na pestrost terénu.

 

10.-11.10.2020 MČR štafet a MČR klubů a oblastních výběrů žactva

Na klubový vrchol sezóny se v roce 2020 přihlásil jediný zájemce o pořádání, za to s dalším známým a jistě kvalitním terénem. AOP s prostorem Venušiných misek. To je terén mnohým jistě známý především z tradiční letní Grand Prix Silesia. Avšak naposledy se zde běželo v roce 2015, což bude v roce 2020 pět let. Navíc pořadatelé neplánují centrum od Vidnavy, jak je zvykem při GPS, ale na západní straně lesa u Kobylé nad Vidnávkou. Poběžíme tedy klubový vrchol v tomto členitém lese plném lomů, kamenů a pozůstatků po těžbě?

 

Úplně nejvíc bych si chtěl v roce 2020 zaběhnout MČR:

 • MČR na krátké trati v pískovcích u Všemil (BOR) (34%, Počet hlasů: 112 )
 • MČR NOB na Krkavci (VPM) (19%, Počet hlasů: 62 )
 • MČR štafet a klubů na Venušiných miskách (AOP) (19%, Počet hlasů: 61 )
 • MČR na klasice na Čeřínku (SJI) (13%, Počet hlasů: 43 )
 • MČR na krátké trati v panenském údolí řeky Rokytné (ZBM) (8%, Počet hlasů: 26 )
 • MČR na klasice u přehrady Vír (ZBM) (8%, Počet hlasů: 25 )

Celkový počet hlasujících: 253

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

1 komentář

 1. Avatar

  Ať už výběr dopadne jak chce, konečně nebudou po MČR NOB štafety!

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.