Vrcholy domácí sezóny 2021

od | 21. 1. 2021 | OB v ČR, Orientační běh

Minulý týden jsme se podívali, co čeká reprezentanty na mezinárodní scéně, dnes si pojďme představit vrcholy domácí sezóny tak, jak jsou teď naplánovány. To, že sezóna nebude úplně standardní, víme již nyní. Vrcholné soutěže byly rozděleny a omezeny více než bývalo zvykem a jsou připraveny, aby se mohly konat i při omezeních do 500 lidí.

Mistrovství České republiky

První mistrovství roku je tradičně MČR v nočním orientačním běhu, které je naplánováno na 17. dubna 2021 do Plzně. Tam se mělo konat 2x již v loňském roce, ale nakonec muselo být přesunuto, tak snad do třetice. Poběží se ve známém terénu “Krkavec“, který již hostil několik významných závodů. Les plný porostových a terénních detailů slibuje parádní kulisy pro úvodní šampionát sezóny.

O měsíc později se nejlepší čeští závodníci přesunou na Moravu. Ve Šternberku se poběží 22. května 2021 MČR ve sprintu a o den později MČR sprintových štafet v Litovli. Zatímco ve Šternberku již mapa byla a nějaké ty o-akce v minulosti hostil, “Hanácké Benátky” jsou město pro OB dosud nezmapované. Navíc tento závod ve městě plném vodních kanálů a ramen Moravy bude přenášet v přímém přenosu Česká televize. Oba závody připravuje SKI-OB Šternberk. Díky početním omezením je nyní nově možno se kvalifikovat na MČR ve sprintu v kategorii dospělých ze závodu Českého poháru 8.5. v Jihlavě.

Šternberk nabízí historické centrum, hrad i vilovou zástavbu ve svahu.

Tradičním vrcholem jarní části sezóny by mělo být MČR na krátké trati, které připravuje SK Severka Šumperk do Vojtíškova na víkend 12.-13. června 2021. Po osmi letech se tak middle vrací do horského terénu plného uměle vytvořených kupek a dalších terénních tvarů, podobnému Kunčické hoře, kde se o tituly bojovalo v roce 2013. Tento konkrétní terén hostil dvojzávod Českého poháru v roce 2005. I na MČR na krátké trati je možno se nově kvalifikovat ze závodu Českého poháru, kterým bude závod 18.4. u Plzně.

Kupky, kam se podíváš. To budou kulisy MČR KT 2021.

Na podzim zbyde tradičně už pouze jediný individuální šampionát a to ten v královské disciplíně. MČR na klasické trati připravuje OK Kamenice do Hornopožárského polesí. Poběží se o víkendu 18.-19. září 2021 ve zvlněném terénu, který je plný kamenů, skalek, lomů, porostových detailů a nabízí také hlubší údolí pro volby postupů.


Terén MČR na klasice je ovšem také poznamenán narůstající kůrovcovou kalamitou a tedy větším množstvím nových pasek a vytěžených ploch, kvůli kterým byl rozšířen i původně zamýšlený závodní prostor.

Ve stejný víkend, v sobotu 18. září 2021 je naplánován i vrchol sezóny pro žactvo. MČR oblastních výběrů žactva bylo letos z preventivních důvodů odděleno od MČR klubů a bude pořádáno samostatně pod hlavičkou OK99 Hradec Králové u Vysoké nad Labem. Poběží se v lese typickém pro okolí Hradce Králové, tedy mírně zvlněném se spoustou porostových detailů a komunikací.

Klubový vrchol sezóny, tedy MČR štafet a klubů pak zatím zůstává v plánu v termínu 9.-10. září 2021 v Kobylé nad Vidnávkou. Tam tento šampionát připravuje Orientační běh Opava. Měl proběhnout již v roce 2020, ale vzhledem k omezením a zrušení MČR klubů, se pořádaly pouze štafety, které byly přesunuty do Jakubčovic. Na “Vidnavu” se tedy snad vyrazí v roce letošním. Pro MČR klubů zatím žádná markantní početní omezení přijata nebyla (krom oddělení MČR oblastních výběrů žactva), situace se vyvíjí překotně, a tak Vedení sekce OB rozhodne o podobě tohoto závodu až v průběhu sezóny podle aktuálních opatření.

Vidnava, kamenitý, místy podmáčený terén, který se v posledních letech mění hodně i v porostový, většině orienťáků velmi dobře známý.

Veteraniáda ČR: hlavní závody samostatně a v jednom “supervíkendu”

Domácím vrcholem pro velkou část zkušenějšího pole orientačních běžců pak bude tradičně Veteraniáda. Tři hlavní disciplíny, tedy sprint, krátká trať a klasická trať byly vyčleněny od MČR a budou uspořádány v jednom “supervíkendu” od 25. do 27. června 2021 u Rýmařova pod taktovkou KOB Konice a Haná Orienteering (web závodu). Ten bude hostit sprint, krátká a klasika se poté poběží ze Žďárského potoka, kde na závodníky čeká horský les, bažinky a místy skalky. Veteraniáda ČR v nočním OB bude 17.4.2021 u Plzně na Krkavci, ve stejném terénu jako MČR. Z epidemiologických důvodů je však vedena jako samostatná akce, aby mohla být v případě nepříznivých podmínek více oddělena. Veteraniády štafet a klubů jsou také zatím vypsány spolu s MČR do Kobylé nad Vidnávkou, o jejich případném omezení bude rozhodnuto do 15.7.2021 podle aktuální situace.

Ukázky terénu pro Veteraniádu na krátké a klasické trati vypadají lákavě.

Manufaktura Český pohár a Inov-8 Cup Žebříček A

Hlavní dlouhodobé soutěže roku 2021 jsou naplánovány poměrně klasicky, byť i tyto závody byly početně omezeny, až na výjimky odděleny od ŽB a dalších soutěží. Počítat by se mělo 10 kol, tři hlavní individuální MČR sezóny a dalších sedm samostatných závodů. Prvním kolem je závod na krátké trati u Plzně při MČR v nočním OB 18. dubna a Český pohár bude zakončen sprintem 25. září v Hradci Králové. Do konečného pořadí se započítává 6 nejlepších výsledků. Prvních šest závodníků v celkovém hodnocení kategorií mužů a žen si přijde na zajímavé finanční odměny.

18. 4. Manufaktura Český pohár – krátká trať VPM

8. 5. Manufaktura Český pohár – sprint SJI

22. 5. Mistrovství ČR ve sprintu STE

29. 5. Manufaktura Český pohár – krátká trať LPM, NEK

30. 5. Manufaktura Český pohár – klasická trať LPM, NEK

13. 6. Mistrovství ČR na krátké trati SSU

4. 9. Manufaktura Český pohár – klasická trať JPV

5. 9. Manufaktura Český pohár – krátká trať JPV

19. 9. Mistrovství ČR na klasické trati KAM

25. 9. Manufaktura Český pohár – sprint SHK

Rozhodně velmi zajímavý terén a scenérie nabízí závod ČP (LPM) v orienťácky neprobádaném terénu Krušných hor v Nejdku.

Český pohár štafet 2021: 4 kola + MČR

Změn doznal i Český pohár štafet a Česká liga klubů, tedy hlavní dlouhodobé soutěže klubů. Z ČPŠ byly vyčleněny jarní závody – Jarní pohár a Mistrovství Moravy, protože situace zatím hromadným startům určitě nenahrává. Český pohár štafet má tedy na programu 4 klasická kola (B) a MČR štafet na Vidnavě (A). Započítávají se nejvyšší 3 bodové hodnoty.

8. 5. ČPŠ – štafety (B) SJI

9. 5. ČPŠ – štafety (B) SJI

25. 9. ČPŠ – štafety (B) SJC

26. 9. ČPŠ – štafety (B) SJC

9. 10. ČPŠ – Mistrovství ČR štafet (A) AOP

Do České ligy klubů se navíc započítává ještě MČR klubů a MČR sprintových štafet, počítá se 5 nejlepších bodových hodnot.

Obě samostatná kola ČPŠ lákají na atraktivní podhorské kamenité terény – Čeřínek na jaře a Bradlo (na ukázce mapy výše) na podzim.

Takto jsou tedy naplánovány hlavní domácí závody sezóny 2021. Přejme si, aby mohly proběhnout takto bez dalších větších omezení či přesunů.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 3. 12. 2023
a svátek má Svatoslav.