VŘ na pořadatele závodů: Kdo se hlásí?
Dnes je 20.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 11.11.2016

Úderem včerejší půlnoci skončila možnost hlásit se do výběrového řízení na pořadatele hlavních závodů sekce OB pro rok 2018 (o VŘ jsme psali zde). Pojďme si společně představit jednotlivé kandidáty a podívat se jejich kandidaturám na zoubek.

Tradičně největší zájem byl o dvojzávody Českého poháru a Žebříčku A, z MČR poté o krátkou trať. Nejmenší zájem je naopak o sprinty, štafety a klasickou trať, což jsou závody nejnáročnější na uspořádání. MČR ve sprintu, sprintových štafet a v nočním OB bude muset jít dokonce do druhého kola rovnou, protože o pořádání nikdo zájem neprojevil.

Nejprve se pojďme podívat na kalendář závodů a poté si představíme jednotlivé přihlášky.

Kalendář hlavních závodů 2018

kalendarob2018
Na první kolo Českého poháru štafet se opět přihlásil jediný tradiční kandidát – OK 99 Hradec Králové, který se hlásí s dalším z plochých lesů v Polabí. Kandidatura je trochu rozpolcená, protože je tam uvedený odlišný popis prostoru od zákresu v mapě, ale mělo by se jednat o prostor staré mapy Prase(k), která již JP hostila, a to v roce 2004. Pokud splní veškeré náležitosti, bude s největší pravděpodobností opět Jarní pohár zařazen do ČPŠ (během dne oddíl PHK se omluvil, že udělal chybu a vše opravil – pozn. red.)

Jarní pohár 2018 bude zjevně opět "letecký".

Jarní pohár 2018 bude zjevně opět “letecký”.

 

Mistrovství Moravy také nehýří zrovna zástupy kandidátů, zájem o pořádání projevil pouze oddíl z Luhačovic, který by jej rád hostil přímo ve svém domovském lázeňském městě v typickém valašském terénu v prostoru staré mapy Gáborka.

O “áčka” je již v pravdě větší zájem a tudíž i Soutěžní komise bude mít více práce v rozhodování, většině pořadatelů je jedno, jestli dostanou přidělený květnový termín bez zařazení do ČP, a nebo červnový, který je již v ČP zařazen. Zájem o pořádání má Magnus Orientering s kopcovitým prostorem s centrem v Hrabové u Zábřehu, Praga Praha nás chce pozvat do Brd, konkrétně do Hostomic do okolí Studeného vrchu, který ještě nikdy nebyl pro OB použit a Ekonom Praha si vyhlédl také panenský terén, tentokrát ale v Jižních Čechách v okolí Bavorova. Na červnový a zářijový termín ČP, ŽA do hry vstupuje ještě Tesla Brno s kopcovitým a kamenitým prostorem mapy Sýkoř, který hostil MČR na dlouhé trati v roce 2000 a Kotlářka Praha s pískovcovým prostorem Selské rokle u Starých Splavů. Pražské oddíly jsou tedy v zájmu o pořádání velmi pilné a nebude jednoduché vybrat tři pořadatele. Navíc do boje o zářijový víkend vstupuje ještě SKOB Zlín s prostorem severně od Fryštáku.

I vy se můžete teď na chvilku vžít do role člena Soutěžní komise a můžete vybrat 3 kandidáty na 3 víkendy dvojzávodů ČP / ŽA v roce 2018:

Vyber tři pořadatele ČP / ŽA v roce 2018:

 • PGP - Brdy, Studený vrch (Hostomice) (26%, Počet hlasů: 127 )
 • DKP - Selská rokle (Staré Splavy) (26%, Počet hlasů: 124 )
 • EKP - Krajníčko u Bavorova (20%, Počet hlasů: 97 )
 • TBM - Sýkoř / Starý Kvartýr (13%, Počet hlasů: 63 )
 • TZL - Hostýnské vrchy (Lukoveček) (9%, Počet hlasů: 41 )
 • ASU - Hrabová u Zábřehu (6%, Počet hlasů: 30 )

Celkový počet hlasujících: 185

Loading ... Loading ...

Na jarní víkend Českého poháru štafet spojeného s ČP ve sprintu pojedeme nejspíše do Plzně nebo do Zlína. V případě zvolení Plzně by štafety uspořádal oddíl LPM s centrem u Třemošné, v lese pokrytém starou mapou Býkovna a sprint poté oddíl VPM přímo v centru Plzně z areálu Plzeňského prazdroje. Zlín by chtěl celou trojkombinaci zvládnout sám, štafety plánuje přímo ze Zlína směrem k Fryštáku a sprint do kopcovitého sídliště na zlínských Jižních svazích.

“Velká mela” se dá tradičně očekávat také u MČR na krátké trati, kde je v posledních letech značný přetlak tradicí a zvládá se tak vybrat vždy opravdu kvalitní terén. Pro rok 2018 mají zájem o uspořádání middlu hned čtyři kluby. Magnus Orienteering by nás rád pozval k Rýmařovu, do lesa sousedícího s prostorem finále middlu na MS 2008 v Olomouci, který nebyl zmapován. OK Jiskra Nový Bor by chtěla krátkou trať uspořádat po 4 letech opět v pískovcích, na samé hranici NP České Švýcarsko mezi Českou Kamenicí a Jetřichovicemi, kde byla např. stará mapa Borek. Tesla Brno dává opět do pléna svůj vytipovaný prostor map Sýkoř či Starý Kvartýr u Nedvědic a pozadu nezůstává ani další z brněnských klubů – SK Žabovřesky, který by rád uspořádal krátkou trať v údolí řeky Rokytná u Horní Kounice, které ještě nebylo pro OB nikdy použito.

Vyber pořadatele MČR na krátké trati 2018:

 • BOR - Filipov u České Kamenice (65%, Počet hlasů: 112 )
 • ASU - Ferdinandov u Rýmařova (15%, Počet hlasů: 26 )
 • TBM - Chlébské u Nedvědic (12%, Počet hlasů: 20 )
 • ZBM - údolí Rokytné u Horní Kounice (8%, Počet hlasů: 14 )

Celkový počet hlasujících: 172

Loading ... Loading ...
Bude MČR na krátké trati po 4 letech opět v pískovcích?

Bude MČR na krátké trati po 4 letech opět v pískovcích?

 

Naopak jen málo zájemců je tradičně o MČR na klasické trati a o MČR štafet a družstev. O klasiku projevil zájem pouze SK Žabovřesky Brno s prostorem Vlčí skály a o klubový vrchol sezóny SK Studenec s prostorem v okolí Vsi Svaté Kateřiny.

Prostor kandidující na MČR štafet 2018 - Svatá Kateřina.

Prostor kandidující na MČR štafet 2018 – Svatá Kateřina.

Soutěžní komise zasedne ke svému jednání 25. listopadu ve Šternberku, poté bude o výsledcích prvního kola VŘ jasno a také bude jasněji o tom, kolik závodů nakonec bude muset být přesunuto do kola následného.

Přehled přihlášených kandidátů naleznete na stránkách VŘ.

Facebooktwitter


 1. -ury- says:

  No. Jestli chce ASU pořádat MS MTBO 2020, tak 2018 musí předvést precizní bajkový pohár. To bych se do běhacích závodů k tomu nepouštěl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *