VŘ na pořadatele 2021: Malý zájem o MČR, velký o ŽB
Dnes je 12.12.2019

OB v ČR | Orientační běh | 14.11.2019

Úderem úterní půlnoci skončila možnost přihlásit se do prvního kola výběrového řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2021. A přihlášek se sešlo poměrně dost, přes 50. Nicméně dost z nich je v podstatě duplicitních tím, že se ten samý pořadatel hlásí na více termínů či druhů závodů. Také je to tím, že oproti předchozím letům se do prvního kola zařadily rovnou všechny závody včetně žebříčků B. A právě o tyto závody je poměrně velký zájem a soutěžní komise bude mít určitě z čeho vybírat.

Velmi malý zájem o MČR

Naopak jen velmi malý zájem je nečekaně o MČR. U klasické trati a sprintu jsme to částečně pozorovali již v minulých letech, ale o MČR na krátké trati zájem býval značný. Nicméně letos se na žádné z těchto tří hlavních MČR nepřihlásil nikdo. To určitě není dobrá zpráva a soutěžní komise bude muset tuto skutečnost důkladně prodiskutovat. Mohou za tím stát třeba neustále se zvyšující technické nároky na pořadatele?

Jeden zájemce se přihlásil na MČR v nočním OB a následnou krátkou trať Českého poháru a sice VSP s prostorem mezi Struhařovem a Černými Voděrady, který hostil v roce 2008 MČR na krátké trati.

Mapa Pod Kobylou z MČR na krátké 2008.

Dva zájemci pak projevili zájem uspořádat vrchol klubové sezóny MČR štafet, klubů a oblastních výběrů žactva. Lokomotiva Pardubice s prostorem Katovny u Zdechovic, který v minulosti hostil MČR na krátké trati a potom také OK99 Hradec Králové s prostorem Studánky severně od Dvora Králové nad Labem.

Kde byste si chtěli zaběhnout MČR štafet a klubů 2021?

 • Na Studánce u Dvora Králové (PHK) (63%, Počet hlasů: 138 )
 • Na Katovně u Zdechovic (LPU) (37%, Počet hlasů: 82 )

Celkový počet hlasujících: 220

Loading ... Loading ...

Český pohár štafet

ČPŠ doznal změn. Bude mít totiž v roce 2021 pouze pět kol. MČR a dvě takzvané “trojkombinace”. Ostatně o změnách jsme již psali dříve. Na jarní víkendový trojzávod se hlásí dva zájemci. OSN se sprintem ve Svratce spolu s LPU, která by uspořádala oba štafetové závody v novém vysočinském prostoru mezi Čachnovem a Svratouchem. Druhý zájemce SK Studenec by rád uspořádal sobotní štafety v nezmapovaném prostoru mezi Vřesníkem, Vidoní a Podhájem. Spolu se Studencem se hlásí i Spartak Vrchlabí, který by nejprve uspořádal sprint ve Dvoře Králové nad Labem a následně nedělní štafety v dalším podkrkonošském terénu u Vítězné (část Huntířov) poblíž Dvora Králové nad Labem. Perličkou je, že tento prostor přímo sousedí s prostorem Studánky, se kterým kandiduje PHK na MČR štafet a klubů a pokrývají ho staré mapy tohoto prostoru. Na podzimní termín zopakoval svou přihlášku jediný zájemce – STH a VRL.

 

Český pohár

Ten bude mít krom MČR, sprintů v rámci štafetového víkendu a krátké trati po MČR v nočním ještě dva dvojzávody – jarní a podzimní. Na ten jarní v květnu se hlásí Klub vytrvalostních sportů Šumperk s prostorem Kamenného vrchu u Hraběšic, který v minulosti hostil třeba závod ME dorostu. Na podzimní pak druhý šumperský oddíl SSU spolu s ASU s prostorem u Petříkova a Ostružné, který také již orientační běžci z minulosti znají a také JPV s prostorem Chmelík mezi Malým Hradiskem, Protivanovem a Sečí, který v minulosti hostil třeba MČR štafet a klubů 2008.

Petříkov – jedno z možných dějišť Českého poháru v roce 2021.

Kam byste rádi vyrazili na dvojzávod ČP?

 • Do Petříkova a Ostružné (SSU+ASU) (41%, Počet hlasů: 78 )
 • Na Chmelík k Protivanovu (JPV) (34%, Počet hlasů: 65 )
 • Na Kamenný vrch u Hraběšic (KSU) (25%, Počet hlasů: 47 )

Celkový počet hlasujících: 177

Loading ... Loading ...

Žebříček B

Poměrně dost zájemců se sešlo na závody ŽB. Žádná kandidatura v Čechách se ale nepokouší o Český pohár. Termíny ŽB jsou dva na jaře a jeden na podzim. Na první jarní se hlásí v Čechách OK Lokomotiva Pardubice s prostorem staré mapy Roudný u Horního Bradla, USK Praha se stejným prostorem jako na MČR NOB, tedy u Struhařova a Černých Voděrad a SOS Jindřichův Hradec s prostorem přírodního parku Homolka – Vojířov u Stráže nad Nežárkou, kde dosud mapa nebyla. Na Moravě se na tento květnový termín hlásí TJ TŽ Třinec s prostorem hřebenu hory Gírová, Orientační běh Opava s prostorem mezi Hlubočcem a Jakubčovicemi, SKOB Zlín s prostorem mezi Zlínem, Kostelcem a Hvozdnou a Severka Šumperk spolu s Magnus Orienteering s dosud nezmapovaným prostorem kolem vrchu Žárovec u Žárové.

Roudný, prostor, kam nás na ŽB chce pozvat Lokomotiva Pardubice.

Na druhý termín v červnu se v Čechách se stejnými terény hlásí Lokomotiva Pardubice a SOS Jindřichův Hradec a na Moravě svou přihlášku na červnový termín podal pouze SKOB Zlín.

A v září pak v Čechách má opět zájem pořádat SOS Jindřichův Hradec. K němu se přidávají oddíly USK Praha, ale tentokrát s prostorem mezi Žihlí, Bálkovou a Rabštejnem, tedy s částí prostoru u známé Sklárny, dále Tretra Praha s prostorem mezi Klučenicemi a přehradou Orlík, kde byla velmi stará mapa Čertova kolíbka a potom Kometa Kralovice s dosud nezmapovaným prostorem v NPP Odlezelské jezero. Na Moravě na podzim projevili zájem o pořádání ŽB pořadatelé z SK Prostějov spolu s kandidaturou na Český pohár.

Poustky u Žihle a Sklárna. Známé, pěkné terény pro orientační běžce.

Kde byste si nejraději zaběhli ŽB v Čechách?

 • NPP Odlezelské jezero (KRL) (35%, Počet hlasů: 135 )
 • Čertova kolíbka u přehrady Orlík (TAP) (29%, Počet hlasů: 113 )
 • Poustky, Sklárna-jih (VSP) (16%, Počet hlasů: 64 )
 • Homolka - Vojířov u Stráže nad Nežárkou (SJH) (7%, Počet hlasů: 27 )
 • U Horního Bradla - Roudný (LPU) (7%, Počet hlasů: 26 )
 • Struhařov, Černé Voděrady (VSP) (6%, Počet hlasů: 24 )

Celkový počet hlasujících: 339

Loading ... Loading ...

A kde na Moravě?

 • Hřeben Gírové (TRI) (35%, Počet hlasů: 61 )
 • Zlín - Hvozdná (TZL) (23%, Počet hlasů: 41 )
 • Chmelík u Protivanova (JPV) (16%, Počet hlasů: 29 )
 • vrch Žárovec (SSU+ASU) (15%, Počet hlasů: 26 )
 • Hlubočec - Jakubčovice (AOP) (11%, Počet hlasů: 19 )

Celkový počet hlasujících: 150

Loading ... Loading ...

O pořadatelství rozhodne soutěžní komise sekce OB na svém zasedání 22. listopadu v Jablonci.

Web výběrových řízení

 

Facebooktwitter


 1. Zdeněk Koč says:

  Nebylo v posledních letech zavedeno jako nepsané pravidlo příliš veké očekávání od podoby MČR, které je ale pořadatelsky i finančně pak tak náročné, že na to většina klubů prostě nemá ? Ve srovnání s tím jsou B-čkové žebříčky naprostá pořadatelská pohoda: Neočekává se že tam bude velkoplošná obrazovka takže ani shromaždiště nemusí mít podobu jakéhosi amfiteátru, zmapovaný prostor nemusí být zdaleka tak velký protože sobota i neděle se může odběhnout ve stejném prostoru, nejsou nutné ani radiokontroly a ani nároky na komentováví průběžných výsledků nejsou vysoké (resp. to není vůbec nutné). A ani kdyby doběh nebyl přímo do “areny” tak se z toho asi nikdo zrovna nezblázní. Pořadatelská pohoda za skoro stejné startovné a se stejným počtem platících závodníku jako MČR. Je to prostě takový trochu větší oblastňák.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *