VŘ 2018: Sprint v Táboře, klasika u Konice
Dnes je 18.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | Závody | 22.01.2017

Soutěžní komise Sekce OB vyhodnotila přihlášky došlé do 1.A. kola výběrového řízení na pořadatele závodů Sekce OB v roce 2018. (Přehled došlých přihlášek jsme představili zde.) Po hlasování SK je nyní jasné, že MČR ve sprintu v roce 2018 bude v Táboře, MČR na klasické trati uspořádá SK Prostějov spolu s konickým klubem v Kladkách a MČR družstev bude v jižních Čechách za pořadatelství Ekonomu Praha. Největší “boj” byl ovšem o zářijový dvojzávod Českého poháru a Žebříčku A, ten Soutěžní komise nakonec přiřkla po několika kolech hlasování oddílu OK Jiskra Nový Bor, který nabídl terén mezi Radvancem a Cvikovem.

Hned dvě MČR roku 2018 budou hostit jižní Čechy. SC Vébr-sport uspěl ve VŘ a uspořádá MČR ve sprintu v jednom z nejlepších sprintových terénů v ČR vůbec – v historickém centru města Tábor. Na závodníky bude čekat nepravidelná síť uliček s dlažbou a parky v prudkých svazích směrem k Tismenickému potoku. Tratě má mít na starosti mimo jiné i reprezentační trenér Radek Novotný. Nedělní krátká trať se potom poběží v prostoru staré mapy Pintovka. Ta nabízí rychlou náhorní plošinu a náběhy do členitého a skalnatého svahu nad řekou Lužnicí.

Táborský sprint z roku 2012, který sloužil i jako testovací závod pro českou reprezentaci.

 

MČR na klasické trati se poběží v Kladkách severně od Nectavského údolí za pořadatelství SK Prostějov a KOB Konice. Terén nebyl nikdy zmapován, pouze v části se běžela klasická trať Českých akademických her a ME neslyšících. Vzhledem k faktu, že se jedná o navazující les, nedá se čekat teren oku příliš lahodící, ale za to les fyzicky náročný se spoustou členitých údolí, který bude zajisté skýtat spousty možností voleb postupů. To potvrzuje i iniciátor projektu Dušan Vystavěl: “Jsme si vědomi toho, že po letošní Skalní bráně budeme mít laťku, minimálně v kvalitě  terénu, nastavenou hodně vysoko, ale i my rozhodně chceme uspořádat důstojný šampionát v královské disciplíně orientačního běhu.” Můžeme se tedy těšit na tradiční kontinentální klasickou trať, podobnou svým typem klasice AMS 2014 či MS 2008. “Hlavním mapařem bude zkušený Bob Háj, oba stavitelé tratí (Jakub Zimmermann a Jirka Otrusina) v podobném terénu (Nectavské údolí) již kvalitní tratě postavili (AMS 2014, resp. ČAH 2015) a věříme, že jim to podaří zopakovat,” uzavírá Vystavěl.

Ukázka mapy z AMS 2014 v části sousedící s prostorem MČR na klasice.

 

Klubový vrchol sezóny – MČR štafet, klubů a oblastních výběrů – uspořádá Ekonom Praha, ovšem nikoliv u Prahy, ale v jižních Čechách. Konkrétně v Krajníčku u Bavorova. Závodníci pod dohledem majestátní zříceniny hradu Helfenburk budou bojovat o cenné kovy na zalesněném hřbetu, který podle pořadatele nabízí místy kamenná pole a skalky, to vše v porostově pestrém lese s relativně nízkou hustotou cest.

Posledním závodem, který zbýval přidělit, byl podzimní dvojzávod Českého poháru a Žebříčku A. Nakonec soutěžní komise rozhodla pro přihlášku OK Jiskra Nový Bor, který nabídl terén mezi Cvikovem a Radvancem. Závodníci se tak mohou těšit na les s typickou lužickohorskou podložkou, svah s pískovcovými skalami i strmé svahy kopce Ortel. Terén zachycují staré mapy Půlnoční stráň či Ortel.

Ukázka mapy Ortel z roku 1997.

 

Posledním MČR, které tak ještě nemá pořadatele pro rok 2018 je MČR v nočním OB, které putuje spolu se závody samostatných Žebříčků-B do druhého kola. 2. kolo VŘ má termín přihlášek 5. března 2017. A zahrnuje i jednu podstatnou novinku. Žebříček B se bude dělit na 3 oblasti – Čechy západ, Čechy východ a Morava. Tím pádem se otevírá pro potencionální pořadatele ještě spousta možností pro uspořádání velkého závodu sekce OB.

Přehled závodů zařazených do 2. kola VŘ:

 • 14. 4.  Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB
 • 15. 4.  Český pohár, WRE, žebříček A – sprint
 • 5. 5.  Žebříček B-Čechy východ – klasická trať
 •  5. 5.  Žebříček B-Morava – klasická trať
 •  6. 5.  Žebříček B-Čechy východ – krátká trať
 •  6. 5.  Žebříček B-Morava – krátká trať
 •  9. 6.  Žebříček B-Čechy západ – klasická trať
 •  9. 6.  Žebříček B-Čechy východ – klasická trať
 •  10. 6.  Žebříček B-Čechy západ – krátká trať
 •  10. 6.  Žebříček B-Čechy východ – krátká trať
 •  8. 9.  Žebříček B-Čechy východ – klasická trať
 •  8. 9.  Žebříček B-Morava – klasická trať
 •  9. 9.  Žebříček B-Čechy východ – krátká trať
 •  9. 9.  Žebříček B-Morava – krátká trať
Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *