Vojtěch Král vybojoval bronzovou medaili na World Games 2017!

od | 26. 7. 2017 | OB ve světě, Orientační běh

Šumperský závodník se dočkal! Vojtěch Král vybojoval asi zatím nejcennější medaili ve svém životě – bronz v závodě na krátké trati na World Games 2017!

Vojta Král si jde pro bronzovou medaili na Světových hrách 2017. (Foto: David Aleš)

Krátká trať se běžela v Polské Trzebnici asi 25 kilometrů severně od Wroclavi, kde byla krásná aréna v areálu místního koupaliště. Vojtěch Král běžěl vyrovnaný závod, když se na všech mezičasech pohyboval na předních příčkách, i když závod to byl velmi těsný a rozhodovaly malé chyby. Těch udělal nejméně Švýcar Matthias Kyburz, od začátku se ujal vedení a i když v závěru ztratil asi půl minuty, tak mu to stále stačilo na vítězství před svým krajanem Florianem Howaldem, kterého předčil o 38 sekund. V boji o medaile byl po celou dobu závodu i Vojtěch Král, který na dálku bojoval zejména s Francouzem Fredericem Tranchandem a Rakušanem Gernotem Kerschbaumerem. V závěru byl nejrychlejší český reprezentant a vybojoval tak pro Česko třetí cenný kov na letošních World Games. Čtvrtý skončil Kerschbaumer a pátý Tranchand, který přišel o medaili minutovou chybou v samém závěru.

https://www.facebook.com/Onews.cz/videos/417879005274207/

“Částečně to bylo hodně zelené, takže závod vyžadoval přesnou orientaci, člověk musel hodně spoléhat na mapu a buzolu, určitě to nebylo jednoduché, místy tam nebylo tolik záchytných bodů, takže to byla technická krátká trať,” sdělil své pocity Král po doběhu reportérce místní televize. Konečně! Je to tam! Byl to pěknej fekál, a tím to bylo zajímavý, zelený, zarostlý ostružiny, bylo třeba se tomu dost často věnovat, hrozila ztráta směru. Bylo třeba se s tím poprat, mně to dneska naštěstí vyšlo, až na pár chybek v závěru. kdy jsem trochu znervózněl,” komentoval Vojta otevřeněji závod bezprostředně po doběhu. V jednom z pozávodních rozhovorů neopomněl ocenit ani české fanoušky, kterých do Vratislavi přicestovalo poměrně velké množství. “Velmi mi pomohli běžet dnes ještě rychleji,” chválil Vojta.

Čeští fanoušci dnes byli na World Games hodně slyšet. (Foto David Aleš)

Na startu byl samozřejmě v mužské kategorii i druhý český zástupce Jan Petržela. Ten podal velmi dobrý výkon, se kterým byl v cíli také spokojen: “Bylo to dobré, hodně směrové. Vždy to bylo o tom dát si směr a rvát to. Párkrát jsem ulétl maličko směrově, takže tam bylo několik kliček, ale celkově jsem spokojený. O moc lépe to asi dnes nešlo.” Honzovi v konečném zúčtování patří 17. pozice se ztrátou necelých čtyř minut na vítězného Švýcara.

Nejlepší trio mužů v dnešním závodě na krátké trati. (Foto: David Aleš)

Ještě před závodem mužů vyrazily na trať ženy. Tam Česko mělo pouze jedinou zástupkyni Terezu Janošíkovou, když Denisa Kosová kvůli zranění ze včerejšího sprintu raději nenastoupila a rozhodla se šetřit nohu na zítřejší štafety. Tereza podala velmi pěkný výkon, i když se také nevyvarovala několika chybek. V konečném zúčtování to mladé české reprezentantce – nejmladší v celém startovním poli, vyneslo pěknou 26. příčku. “Čekala jsem to více zarostlé, i když některé pasáže byly opravdu zarostlé, kde jsem se zasekla do ostružin a nešlo to ven. Ale asi to naplnilo naše představy,” povídala v cíli Terka, která udělala jednu chybu v první a pak jednu výraznější i ve druhé části závodu, kde podběhla kontrolu. “Ale tak jsou to zkušenosti..,” uzavřela Terka jako vždy s úsměvem na rtech.

Závod žen se rozhodoval v samém závěru. Sice velmi dlouho vedla v úvodu startující mladá Dánka Cecilie Friberg Klysner, ale když to už už vypadalo, že by jí to mohlo vyjít i na medaili přiřítily se v závěru startující favoritky a rozdělily si všechny kovy mezi sebou. Ten úplně nejcennější získala Švédka Helena Jansson, na kterou nakonec jen velmi těsně o 3 sekundy nestačila Ruska Natalia Gemperle, pro kterou tak zbylo stříbro. Bronzovou medaili získala Sabine Hauswirth ze Švýcarska, která již měla odstup větší než minutu. Mladá Dánka Klysner nakonec skončila na nepopulárním čtvrtém místě, pátá Ida Marie Naess Bjoergul z Norska a šestá Sari Anttonen z Finska.

Helena Jansson si dobíhá pro zlatou medaili! (Foto: Daniel Wolf)

Orienťácká část Světových her vyvrcholí zítra smíšenými štafetami, které startují již v 9 hodin u známé vratislavské Haly Stulecia, a ze kterých se Vám opět pokusíme zprostředkovat bezprostřední dojmy a ohlasy.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.