Vojta Ludvík: 2 placky z MS
Dnes je 20.01.2020

MTBO | 24.09.2016

Tento týden se již podruhé vydáváme na návštěvu k bajkerům. Redakce O-news vyzpovídala úspěšného českého reprezentanta Vojtu Ludvíka jezdícího za TJ Stadion Nový Bor. Jak jste se již mohli dočíst v letošním třetím čísle časopisu Orientační běh, Vojta přivezl z horkého Portugalska hned dvě medaile. O tom, jak trnitý závod to byl, jak se mu teď daří a jaké má plány do budoucna, si v rozhovoru popovídal s redaktorem Romanem Zbrankem.

needy_ms

Vojta na MS v Portugalsku (Zdroj: FB Vojty Ludvíka)

Letos na konci července se konalo v Portugalsku mistrovství světa o-bikerů. Na middlu se Ti povedlo urvat stříbrnou medaili. Jaká k tomu byla cesta?

Základem úspěchu byla mapově čistá práce. Měl jsem dobrý flow. Byly tam dvě zajímavé volby, ale ty jsem jel v tempu, takže ani horší volba neznamenala žádnou ztrátu.

Krom vedra vás čekala i drsná podložka, jak jste se s tím v týmu vyrovnali?

V Portugalsku jsme mohli jezdit všude, po celém lese. To samo o sobě výrazně zvyšovalo možnost defektu. Na kolech používáme tzv. “bezdušáky” (pouze plášť bez duše). Ty obsahují speciální lepící směs, které říkáme mlíko. Když pak chytnem defekt a začne to utíkat, tak se díra tím mlíkem zalepí.

Na konci MS jste štafety završili zlatem…

Je to tak. Štafetu rozjel Vojta Stránský, druhý úsek jsem jel já a finišoval Kryštof Bogar. Vojta mi to dovezl v kontaktu s čelem. Já pak jel dost trati sám, protože to asi bylo hodně rozfarstované. Sem tam jsme se sice potkali, ale to, že jsem jel sám, mi spíš vyhovovalo. Nestresoval jsem se a nedělal mapové chyby. Nakonec jsem předával těsně první. Na zádech jsem měl Fina Laurillu.

stafety

Zlatá štafeta na WMTBOC 2016 (zdroj: http://mtbo16.fpo.pt/)

Posuňme se ale k minulému víkendu. Smržovka pořádala v okolí Jablonce nad Nisou bajkový trojboj. Jak to probíhalo?

V pátek večer se jel noční sprint. V Česku to bylo poprvé v rámci Českého poháru. Bylo fakt pěkné. Závod byl hezky postavený. Bylo to hodně technický. Podklad nebyl ani trochu lehký. Bylo to dost o tom namapovat postup, zapamatovat si ho a pak už moc nekoukat do mapy, protože na to nebyl prostor.

Noční závod je dost specifický kvůli osvětlení, Přece jenom na bajku fičíš výrazně rychleji než my pěšáci a potřebuješ tak dost světla. Jak ses s tím vyrovnal?

To jsem teď neměl bohužel moc pořešené. Závod jsem bral jenom jako doplňkový, a tak jsem měl světlo jenom na přilbě. To bylo dost nepraktické, protože jsem musel dost hýbat hlavou. Běžně se ale jezdí v kombinaci jednoho světla na přilbě a druhého světla na řídítkách.

nocni

Noční MTBO (Zdroj: http://mtbo2016.sns.cz)

V sobotu se pak jel middle, ale Tebe ve výsledcích nenajdeme. Proč?

Já jsem middle vůbec nejel, místo něj jsem jel Pražskou padesátku. Tu jsem upřednostil zejména proto, že byla zároveň přeborem ČVUT, ze kterého se dá vyjet postup na další akademické závody. (Vojta dojel 4. celkově a 2. ze studentů ČVUT – pozn. redakce). Navíc jsou výsledky důležité i pro možné sportovní stipendium.

V neděli ses zase přesunul zpět na Jablonecko na výživnou klasiku. Vítěz ji jel přes 100 minut. Dlouho jsi vedl, ale v závěru tě “předjel” Radek Laciga. Jakto?

Po sobotě jsem byl trochu unavený a nejelo se mi moc dobře. Ale v závěru jsem taky pokazil jednu volbu. Vůbec jsem ji neviděl. Jel jsem kousek od ní. Stačilo by přeběhnout kousek louky. Místo toho jsem jel po tečkách (nejméně kvalitní cesta) kolmo do kopce, čímž jsem dost ztratil.

needy_long-n_postupy

Postupy Vojty Ludvíka z nedělní klasiky ČP MTBO v Lučanech nad Nisou.

Pojďme ještě k plánům do konce letošní sezony. Máte ještě nějaké závody?

Dalším vrcholem letošní sezony budou závody světového poháru v Litvě. Ten je už za necelé dva týdny. Na programu bude long, middle a sprint. Nejvíc se tam těším na mojí oblíbenou disciplínu – long. Zejména proto, že na to mám fyzicky víc, než mapově. I když po letošním MS jsem fyzicky stále trochu unavený, a tak se může stát, že spíš prorazím v technicky obtížnější disciplíně.

A na úplný závěr mě pak čekají poslední české závody v půlce října v okolí Nového Boru.

Díky za rozhovor.

 

Web MS MTBO 2016

Web závodů v Jablonci nad Nisou

Web sekce MTBO 

Web světového poháru v Litvě

Fanouškovská stránka Vojty na Facebooku

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *