APRÍL: Padl verdikt soutěží OB 2021+

od | 1. 4. 2019 | Hustník

Dlouhou dobu se už o tom šuškalo. Na konci února proběhla k tomu konference v Pardubicích. Nyní zdá se býti vše jasné. O-News.cz jako první médium na světě získalo interní dokument soutěžní komise sekce OB o rozdělení MČR. A pro všechny o-běžce to bude velké překvapení. Všichni budou spokojení!

Již od minulého roku se řeší na úrovní soutěžní komise, sekce OB, ale i dalších odborných platforem, jak rozdělit či redukovat závody typu MČR nebo Žebříčku A. Důvodem je velké množství závodníků v jeden čas v lese, obrovské nároky na shromaždiště nebo zastaralé předpisy, které byly počítány na cca 6000 registrovaných členů. V listopadu dokonce soutěžní komise oddělila žákovské výběry od MČR družstev, to však anulovalo prosincové Valné shromáždění. Nyní se zdá býti vše jinak. O-News.cz totiž vyčmuchalo, že plánované rozdělení MČR a Veteraniády není vůbec na stole. Dělit se však bude, ale zcela odlišně: podle způsobu stravy, oddělí se tedy vegetariáni. „Prostě se mi nelíbí, jak si na závodech nemůžu dát ani pořádnou klobásu. To jsou výstřednosti moderní doby,“ uvedl předseda sekce OB, který chtěl zůstat v anonymitě. Vegetariánů v českém OB navíc přibývá, někteří jsou k tomuto způsobu stravování velmi nalomeni.  Bude to navíc obrovsky praktické – zkratky názvů vrcholných šampionátů zůstanou beze změny. MČR bude znamenat stále hlavní, masožravý, šampionát. Vedle toho bude Vegeraniáda, tedy VeČR, což už mnozí používají pro nynější Veteraniádu. Postup na Vegeraniádu bude přes nově vypočtený Vegetariánský ranking. Ten bude, tak jako klasický, se počítat měsíčně a každý registrovaný člen ČSOS bude muset do ORISu zadávat každodenní Stravu. To naštěstí nebude zvlášť pro mladší ročníky zdaleka těžké, protože Stravu využívají běžně. Na základě koeficientů každého výrobku se bude počítat osm nejvíce veganských nebo vegetariánských jídel v daném kalendářním roce. „Větší koeficient budou mít pochopitelně jídla veganská,“ zní z Nutriční rady Českého svazu orientačních sportů, kterou vede od nového roku Mgr. Petr Hlodavec.

Nová podoba IS ORIS včetně Vegetariánského rankingu

Zajímavé to bude u závodníků, kteří kombinují vegetariánskou stravu se stravou masovitou. Ti budou přesně na rozmezí postupu na VeČR a bude rozhodovat třeba jen jedna večeře. „Věřím, že se to chytne, protože pro je řada faktů, které mluví jasně. Podívejte se jen na zcela odlišné nároky na centrum: na MČR nyní najdete provoněné klobásy, naložené steaky nebo ovárek. Naopak účastníci VeČR budou mít v nabídce občerstvení grilovanou zeleninu, kapustové karbanátky nebo pohanku s humusem,“ počítá generální sekretář ČSOS, který si nepřál zveřejnit jméno. „A po doběhu nabídneme VeČR pochopitelně okurkové smoothie, už máme partnera,“ dodává.

Nové soutěže začnou platit v lednu 2021. V případě malého počtu závodníků na Vegeraniádě se připravuje alternativa, že by mohlo dojít ke sloučení s Veteraniádou. Označení závodů by bylo stále stejné. „Věřím, že nyní už budou všichni spokojeni,“ uzavírá jeden ze členů soutěžní komise. Už nyní se ale proslýchá, že “bezlepkáři” velmi hlasitě volají, aby bylo vyslyšen i jejich vrcholný závod. Uvidíme, zda soutěžní komise dá zelenou i pro BeČR, které by však začalo platit až v roce 2022.

Článek vznikl 1. dubna

3 Komentáře

 1. Avatar

  Jakože musím uznat, dali jste mi zabrat… Pěkná práce 😉

  Odpovědět
 2. Avatar

  Bohužel mě některé inovace v našem sportu předkládané vedením OB připadají jako apríl, přestože nejsou zveřejněny první den v dubnu 😉

  Odpovědět
 3. Avatar

  Ať apríl nebo neapríl, ve vhodnou roční dobu by na velkých závodech mohly být tratě H/D21V apod. s postupy přes borůvčí, sady, pole… S upravenými směrnými časy a mírně navýšeným startovným kvůli častějším občerstvovacím zastávkám. :-))

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.