Víkendové ohlédnutí

od | 25. 3. 2019 | OB v ČR, Orientační běh

První jarní víkend to nebyl pouze Český pohár štafet v rámci Jarního poháru, o kterém jsme psali v samostatné reportáži, ale také několik dalších závodů, kterými se postupně rozjíždí nová závodní sezóna. Pojďme se ohlédnout, co nám víkend přinesl.

Jarní pohár

Víkendové klání v Hradci Králové to nebyly jen štafety, ale také páteční noční závod a nedělní dlouhá trať. Noční závod se běžel v pátek večer na mapě Cesta myslivců z Nového Hradce Králové. V kategorii mužů zvítězil Tomáš Křivda z Chocně, který porazil o 3 minuty Jana Procházku z SK Praga a Maďara Árona Bakó. Mezi ženami se nejvíce dařilo Barboře Zháňalové ze Žabovřesk Brno, která výrazně předčila druhou Annu Štičkovou (SSU) i třetí Martinu Hepnerovou (SHK).

Mapa s tratí D21A jarního poháru – NOB

V neděli pak Jarní pohár pokračoval závodem na dlouhé trati. Centrum bylo stejné jako v případě sobotních štafet, tedy kemp Stříbrný rybník u Hradce Králové. Na start se postavilo přes 1500 závodníků. Prostor byl stejný jako v případě sobotních štafet, jen trochu více rozšířený. Tedy rovinatý a velmi rychlý terén, místy dost vykácený a polootevřený. Hlavní kategorie mužů a žen startovaly, jak je v posledních letech zvykem, hromadně. Pánskou elitu ovládl Tomáš Kubelka (LPU), když porazil Tomáše Křivdu (CHC) o tři čtvrtě minuty. O třetí místo pak svedli souboj Pavel Brlica (ZBM) s Matějem Kamenickým (LPU), rychlejší byl nakonec závodník brněnských Žabovřesk. V kategorii žen předstihla v cílové rovince kamenická Petra Aschermannová Maďarku Zsófii Sárközy, třetí doběhla další závodnice z Kamenice Tereza Čechová. Soutěž týmů na Jarním poháru vyhrál klub SK Žabovřesky před OK Lokomotiva Pardubice.

Hromadný start kategorie H21E

Nedělní dlouhá trať byla v kategoriích D/H21C zároveň nominačním závodem na dubnový CEYOC, tedy středoevropské setkání dorostu, které se koná při Mistrovství Moravy v Háji ve Slezsku. Nominace by tedy podle výsledků měla být následující:

D16 – Markéta Mulíčková, Barbora Smolková, Ema Bulířová, Karolína Hovořáková, Dorotea Tichá a Tereza Fejfarová; D18 – Michaela Dittrichová, Adéla Vandasová, Barbora Matějková, Anna Kochová, Kateřina Blažková a Jana Pekařová Jana; H16 – Lukáš Vitebský, Martin Šimša, Matyáš Štregl, Jakub Chaloupský, Martin Gajda, Oldřich Kohoutek; H18 – Tomáš Janovský, Jan Gajda, Michal Švadlena, Milan Malačka, Lukáš Link, Sebastian Šafka

Oblastní žebříčky

Hned ve třech dalších oblastech se pak rozběhly oblastní soutěže naráz. SKOB Roudnice nad Labem totiž připravil klasiku hned pro tři oblasti – Pražskou, Středočeskou a Ještědskou. Běželo se u Travčic, kam se sjelo na 1300 závodníků. Mapa byla v měřítku 1 : 15 000, ale s netradičním intervalem vrstevnic 2,5 metru. Kategorii mužů ovládl Radim Ondráček (EKP) před Tomášem Dlabajou (TUR) a Janem Mrázkem (SJC), mezi ženami pak byla nejrychlejší Barbora Vyhnálková (RIC), když porazila o 2 minuty Kamilu Gregorovou (CTB), třetí doběhla Kateřina Kašková (CHA).

OŽ v Roudnici, mapa s tratí D21

Oblastní žebříček byl na programu i v Jihočeské oblasti, kde klub Orientační sporty Písek uspořádal sprint přímo v Písku. Na tratě odstartovalo přes 150 závodníků. Kategorii žen ovládla Eva Veselá (VCB), mezi muži zvítězil Jiří Vébr (VTA).

 

Zimní ligy

Mimo oficiálních závodů pokračovala v Opavě – Kateřinkách také Slezská zimní liga, 20. ročníkem veřejného závodu První jarní kufrování. Běželo se v příměstském lesíku na sprintové mapě. V hlavní kategorii žen vyhrála Martina Gallo, mezi muži pak Vít Matuš.

Semináře a jednání

Při Jarním poháru se tradičně v Hradci Králové v sobotu i schůzovalo. V podvečer se sešli všichni pořadatelé celostátních závodů sekce OB v roce 2019 na semináři pořadatelů hlavních závodů. Vyslechli si přednášky o pořadatelském zajištění závodů a požadavcích na pořádání, marketingovém zajištění, byla připomenuta nová pravidla OB a byly shrnuty zásadní body a připomínky, které se objevily v hodnocení závodů za uplynulou sezónu a také byl představen systém hodnocení pro rok 2019.

Večer pak jednala Soutěžní komise sekce OB, která se zabývala žádostmi o výjimky na mimořádné přidělení soutěžních licencí, přidělovala pořadatele v 1.A a 2. kole výběrového řízení na pořadatele závodů a pak dlouze diskutovala systém soutěží po roce 2021. Ve výběrovém řízení byly přiděleny závody Žebříčků B, a v 1.A kole dvě „trojkombinace“, tedy závody ČP štafet + sprint. Jarní trojkombinaci uspořádá SJI na Čeřínku se sprintem v Jihlavě, podzimní pak SJC (štafety u Mostku) se sprintem v Hradci Králové za pořadatelství SHK. Více informací najdete přímo v zápise z jednání SK a ve Sdělení sekce OB 4/2019.

Momentka ze sobotní semináře pořadatelů. Foto: Jan Picek.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.