Víkendové ohlédnutí: oblastní závody i první MTBO
Dnes je 23.11.2019

MTBO | OB v ČR | Orientační běh | 07.05.2019

I první květnový víkend byl nabitý orientačními sporty. V řadě oblastí probíhaly oblastní žebříčky, česká reprezentace vyrazila na čistě sprintové soutředění na Moravu a prvními závody začal ČP v MTBO. Pojďme se za právě proběhlým víkendem společně ohlédnout.

Mistrovství Východočeské oblasti na klasice

Východočeský přebor na nejdelší distanci připravil OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí v Kozodrech. Do cíle doběhlo 840 závodníků. Kategorii žen ovládla pardubická závodnice Martina Zvěřinová, která o tři minuty porazila druhou Lucii Vítkovou (PHK) a pro třetí místo si těsně za ní doběhla Marta Fenclová (LPU). Kategorii mužů ovládl s náskokem Eduard Šmehlík (SHK), na druhém místě skončil David Hepner (SHK) a třetí doběhl Petr Zvěřina (LPU).

Mistrovství Hanácké oblasti na krátké

Druhé oblastní mistrovství víkendu připravil Magnus Orienteering v Hanácké oblasti, tentokrát na krátké trati. Závodilo se v Dubicku, kam se sjelo na mapu Nad Peklem přes 360 závodníků. Nejrychlejší mezi ženami byla Hana Hlavová (KON), druhá Vlaďka Raclavská (UOL) ztratila půl minuty a třetí Lucie Staňková (ASU) už skoro sedm minut. Mezi muži kraloval Palo Bukovac (ZBM), pro druhé místo si s odstupem tří minut doběhl Bronislav Přibyl (TZL) a o dalších 20 sekund více ztratil na třetím místě Ondřej Doležel (STE).

Liga Vysočiny

Měla na programu hned dva závody v jeden den. Oba připravila Jiskra Havlíčkův Brod, oba v Lipnici nad Sázavou a obou se zúčastnilo přes 400 závodníků. Dopoledne se běžel sprint v přímo v Lipnici, odpoledne pak krátká trať mezi zatopenými lomy v terénu předloňského MČR. Na sprintu v ženách vyhrála Martina Vališová (TBM), skoro o minutu více strávila na trati druhá Klára Nechanická (OSN) a ještě o pár sekund více ztratila třetí Radka Sklenářová (LCE). V mužích běžel nejlépe Vojtěch Vacek (SJI), pro druhé místo se ztrátou 12 sekund si doběhl Jan Červinka (OKP) a třetí místo vybojoval Jeroným Kamenický (OSN). Odpolední krátkou trať mezi ženami vyhrála Radka Sklenářová (LCE), skoro minutu a půl ztratila na druhém místě Martina Vališová (TBM) a třetí Martina Opálková (BBM) už měla ztrátu na tři a půl minuty. Trať kategorie mužů prolétl nejrychleji Marek Prášil (SJI), druhý Jan Krejsa (CHT) ztratil dvě minuty na vítěze a pro třetí místo si doběhl Jan Hübner (CTB).

 

Mapa dopoledního sprintu.

Mapa odpolední krátké.

MTBO: Tři závody u Hradce

První květnový víkend začal svou sezónu také MTBO, a to rovnou třemi závody v rovinách u Hradce Králové. Tam se sjelo na každý z nich skoro 500 závodníků, potěšitelný je z kraje sezóny zejména zvýšený zájem zejména v dětských a žákovských kategoriích, kde startovalo na 100 mladých závodníků. Centrum všech závodů bylo v kempu na Stříbrném rybníce, ale všechny starty a cíle byly situovány mimo shromaždiště. V sobotu dopoledne byl na programu middle s hromadným startem, který závodníky zavedl směrem k Bělči a místní pískovně. Odpoledne se razantně ochladilo a přišel déšť, když na závodníky čekal další middle, tentokrát už intervalový. Celý program pak zakončil v neděli hodně dlouhý long.

Ukázka mapy hromaďáku.

V ženách si v letošní sezóně naše dlouhodobě nejúspěšnější závodnice Martina Tichovská dopřává pauzu, ve výsledcích ji sice najdeme, ale nejela úplně naplno. Kdo ale jel naplno celý víkend byla Veronika Kubínová, která prolétla nejrychleji tratěmi všech třech závodů v dámské elitě a naznačila tak, kdo by letos mohl Martinu zastoupit. V mužích to byl především souboj dvou Vojtěchů – Ludvíka a Stránského. První jmenovaný ovládl hromaďák a long, navíc přidal druhé místo na middlu, druhý jmenovaný pak ovládl právě middle a v dalších závodech přidal stříbro a bronz.

Momentka z vyhlášení elitních kategorií nedělního longu (Foto: Zuzana Jedličková)

Reprezentace sprintovala na Moravě

Jak již všichni víme, tak MS se od letošního roku dělí na lesní a sprintové, a proto je třeba na tyto změny reagovat i v přípravě. Česká reprezentace angažovala sprintového trenéra Jana Procházku a pod jeho vedením vyrazila na již druhé sprintové soustředění v krátkém sledu. Tentokrát jen do naší kotliny. V pátek se začalo sprintovými úseky v Jevíčku, sobotní dopoledne přišly na řadu americké sprintové štafety v Čechách pod Kosířem a odpoledne pak vyřazovací knock-out sprint v Prostějově. Nedělním programem soustředění zakončil sprint v Konici.

Start knock-out sprintu v Prostějově. (Foto: Jan Procházka)

Pekkomila

Aneb i Tiomila měla svůj devátý ročník. Již tradiční novoborské štafety Pekkomila se uskutečnily v neděli v příměstském lesíku na okraji Nového Boru a částečně i v jeho městské zástavbě. Letos běželo přes 30 štafet. Zejména v dospělých byla účast o něco slabší než v předchozích letech. Hlavní kategorii ovládla domácí BORská štafeta, kde běželi bratři Pavlovcovi a Šárka Folbrechtová na prvním úseku.

Mapa všech kontrol letošní Pekkomily.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *