Víkend ve znamení zimních lig

od | 26. 2. 2020 | Reportáže

Po zimním půstu na přelomu ledna a února se ve spoustě regionech opět závodilo. Naopak plány na letošní poslední LOBy, které se měly jet v Německu (Schwarzenbach am Wald) zhruba 50 km západně od Aše, byly pro nedostatek sněhu zrušeny. O víkendu navíc proběhla dvě školení rozhodčích.

ČP v LOB pro Hančovou a Škodu

Jak jsme již zmínili v úvodu, poslední plánovaný dvojzávod Českého poháru v LOB se nejel, a tak nám už celá soutěž skončila. Do konečněho pořadí se započítávaly dva nejlepší výsledky z maximálně 4 závodů.

Dvě vítězství v závodech tak přinesly vítězství pro Petru Hančovou (LPU), druhá skončila Kateřina Neumannová (PVP) a třetí Helena Randáková (VRL). Rozdíl mezi druhou a třetí závodnicí byl pouhopouhé dvě setiny bodu!

Napínavý souboj byl i mezi muži. Škoda i Laciga si oba odnesli 2 vítězství ze závodů, rozhodovaly tak i výkony jejich a jejich soupeřů na dalších závodech. Nakonec vyhrál Jakub Škoda (VLI) před Radkem Lacigou (SZP), třetí skončil Petr Horvát (SSU).

Kompletní výsledky Českého poháru najdete na IS ORIS

Halové závody – Písek a Jičín

Ve čtvrtek se nám jako takový předvoj víkendu seběhly v Čechách hned dva závody halového OB.

Indoor Mistr Jan Hus – tak se jmenoval závod v Písku, kterého se zúčastnilo přes 50 závodníků! Razilo se kontaktně, běželo se na třech okruzích ve čtyřech patrech budovy. Výsledky všech kategorií najdete na ORISu.

Během čtvrtečního odpoledne proběhlo i Mistrovství SJC v halovém OB. Nejobsazenější kategorii OPEN vyhrál Jan Beneš před Janem Palasem a Ondřejem Kazdou. Kompletní výsledky opět na ORISu.

5. závod Valašské zimní ligy Otrokovice

Více než stovka závodníků se v sobotu sjela do kynologického areálu v Otrokovicích. V teplém polojasném počasí si hlavní trať T1 o délce 3,4 km zcela podmanil Vojtěch Sýkora (LCE). Druhému oddílovému kolegovi Marku Cahlovi (LCE) nadělil přes 4 minuty. Marek doběhl se ztrátou konkrétně 4:44. Třetí místo vybojoval Zdeněk Mazal (VBM). Mezi ženami byla na této trati nejrychlejší Eva Pekárková (TZL) přes Magdalenou Hájkovou (LCE) a Terezou Korpasovou (TBM). Celkové výsledky závodu pořádaného dvojicí klubů OOB TJ Jiskra Otrokovice a GIGANT Orienteering najdete na ORISu.

Mapa s tratí T1

Liberec City Race

Ani v Ještědské oblasti se o víkendu nezahálelo. Na mapě našeho šéfredaktora Matěje Burdy se běžel další ročník závodu ve sprintu, pravda charakterově spíš závodu na klasické trati, pořádaného místním klubem Slavia Liberec orienteering. V delší kategorii “A” si pro vítězství dosprintoval David Procházka (LPU) o pouhých 13 vteřin před druhým turnovským Janem Schulhofem. Bednu doplnil Schulhofův oddílový kolega Kryštof Karatsiolis. Na dlouhou trať se vydaly i ženy. Nejrychlejší z nich, Dominika Plochová, porazila o 40 vteřin druhou Annu Štičkovou. Třetí byla Elin Martanová. Kompletní výsledky na ORISové stránce závodu.

Zimní Hradubická liga – ZŠ Milady Horákové

Velký počet závodníků (přes 300) se sjel do Hradce Králové. Na závodníky čekala krátká trať na mapě v měřítku 1:7 500. První půlka závodu se odehrála v otevřeném, byť mírně zarostlém prostoru přírodní památky Na Plachtě 3. Následně závodníci podběhli hlavní cestu a pokračovali takovým městským sprintem v okolí všem orienťákům jistě známé ZŠ Milady Horákové. Pánskou elitu ovládl Petr Zvěřina (LPU) s minimálním náskokem 5 vteřin před Petrem Losmanem (PHK). Třetí doběhl Jan Palas (SJC).

V dámské elitě završila rodinnou radost Martina Zvěřinová, která vyhrála o 39 vteřin před domácí Zuzanou Jedličkovou (SHK) a třetí Janou Peterovou (LPU). Kompletní výsledky

Dřínovský háj po dvaceti letech

O víkendu se nenudili ani pražští a středočeští orienťáci. SOOB TJ Sokol Kralupy n. Vlt. připravil na neděli závod zimní ligy na klasické trati. Hlavní kategorie “A” měřila uctyhodných 17 kilometrů a na mapě z roku 1999 to musel být nevšední zážitek. Pod 100 minut se dostali pouze první tři závodníci. Vyhrál Ondřej Pospíšil (DKP) před Martinem Fučíkem a Tomášem Koutným. Další pořadí najdete na webu akce, kde jsou i fotky.

Mapa závodu kategorie B. Vypůjčeno z mapového archivu Petra Vaňka.

Sněhulákův kufr Písek

Na jihu Čech pokračovala tamní zimní liga závodem v Písku. Spíše komorní prostředí (40 závodníků) ale neznamenalo, že tratě nebudou vydatné. Nejdelší trať “A” měřila necelých 9 kilometrů. Ovládl ji Ivo Šafařík (OPI) před Martinem Kopeckým (OPI) a Václavem Pelcem (CST). Výsledky zde.

Školení R2, R3

V Brně pořádala sekce OB ČSOS, resp. její skupina rozhodčích, školení R2. Necelá třicítka zájemců o zlepšení své kvalifikace si dala dostaveníčko v Brně na atletickém stadionu AC Moravská Slavia Brno. O víkendu proběhlo i školení R3 Východočeské oblasti.