Velký průvodce výběrem hodinek Garmin

od | 11. 12. 2022 | Fenomén

GPS hodinky se v posledních letech staly neodmyslitelnou součástí každého orienťáka. Kdo je ještě nemá, jako by neběhal. Mnoho z vás se často ptá, jaké hodinky si má koupit. S tím vám pomůže tento průvodce. Pomoct vám může i s výběrem skvělého vánočního dárku pro vaše blízké.

Proč Garmin?

Garmin je už mnoho let jedním z největších světových výrobců chytrých hodinek/sporttesterů. Často slýcháváme, jak někdo srovnává Garmin například s hodinkami Apple, nebo Samsung. Je nutné si uvědomit, že Apple Watch jsou chytré hodinky na každodenní používání, které mají spoustu skvělých funkcí od telefonování po procházení map, nebo ovládání fotoaparátu v mobilu. Nicméně zkuste si jít běhat do lesa orienťák s hodinkami, které mají zaoblené skleněné hrany displeje. To se vám nejspíš chtít nebude. Hodinky od Garminu jsou především sporttestery, ne chytré hodinky (přestože také nabízí mnoho chytrých funkcí). Na rozdíl od již zmíněné “konkurence” jsou především mnohem odolnější, mají daleko vyšší výdrž baterie, ale i stokrát propracovanější sportovní a především GPS funkce. Proto nelze tyto produkty moc srovnávat, každý z nich je pro jiný účel. Jeden do společnosti, druhý na sport. Mezi sporttestery máme na výběr ještě další značky, jako jsou Suunto, nebo Polar.

Všechny modely Garmin, které zde budu uvádět, umí základní funkce: měřit vzdálenost, čas, srdeční tep, GPS trasu a některé další hodnoty, zobrazovat oznámení z mobilu a ukazovat statistiky. Budíky, stopky, časovače, krokoměr, měření spánku, stresu jsou také samozřejmostí. Skvělou funkcí je zobrazování východu a západu slunce pro vaši polohu. Do všech modelů jdou zároveň instalovat “aplikace” z obchodu Connect IQ (něco jako Google Play, nebo App Store pro mobily). Pomocí těchto aplikací si můžete rozšířit funkce hodinek, nebo třeba změnit vzhled ciferníku. Z vlastní zkušenosti ale vím, že příliš mnoho využití nemají. Spíš žádné.

Aplikace ukazující mapu hvězdné oblohy

Každý model má také své přednastavené profily aktivit, pomocí kterých měříte jednotlivé sporty. Například běh, kolo, nebo chůze. Dražší modely se od levnějších liší počtem těchto aktivit. Zatímco na nejdražších hodinkách najdete desítky, možná stovky možností, včetně například rybolovu (vážně někdo měří na GPS hodinkách sezení na místě u vody? 😀 ne, pravda, na lodi se to může hodit), na nejlevnějším modelu jich je jen pár základních. Jednotlivé aktivity se liší především v tom, jaké hodnoty měří a jak se poté ukládají do souboru. Ptáte se jestli tam je orienťák? Ne, není. Na žádných hodinkách ho nenajdete. Ve všech ale jde vytvořit ručně nový profil aktivity. Pokud tedy chcete rozlišovat běh a orienťák na dvě rozdílné aktivity, není těžké si ho do hodinek doplnit.

Menu aktivit v hodinkách Forerunner 955

Naměřené aktivity se vám po připojení k mobilu, nebo PC synchronizují do aplikace Garmin Connect, kde vidíte všechny údaje a statistiky o vašem sportu. Můžete přidat fotku, komentář, nebo aktivity sdílet s přáteli. Export na Stravu, nebo do GPX formátu je samozřejmostí.

Webové prostředí Garmin Connect

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé modely. Uváděné ceny jsou oficiální, ale často je na jiných obchodech seženete daleko levněji.

Nižší třída. Změří vzdálenost, čas, srdeční tep a trasu, zobrazí oznámení z mobilu.

Tlačítkové ovládání

4 290 Kč

Web Garmin

Heureka – srovnání nabídek Forerunner 55

Tyto hodinky jsou vstupním modelem do světa Garminu. Umí toho spoustu, ale těm dražším se zdaleka nevyrovnají. Pokud chcete hodinky čistě jen na záznam trasy běhu při závodech a trénincích, bohatě vám vystačí. Jsou malé, lehké, mají relativně velkou výdrž baterie a seženete je za velmi slušnou cenu. Zvládnou většinu základních funkcí, jako je zobrazování oznámení z mobilu, počítání kroků, měření srdečního tepu, stresu a sledování výkonnostních hodnot. Nechybí ani bezpečnostní funkce, kdy hodinky odešlou nouzové zprávy s vaší polohou v případě zranění (pouze při připojení telefonu). Nicméně jsem na nich nenašel několik věcí, na které jsem byl z o něco lepších modelů zvyklý. Například možnost “Obnovit později”, pomocí které můžete rozběhlou aktivitu přerušit na delší dobu a později ji zase zapnout. Dále zde nenajdete spoustu statistických funkcí a zobrazených údajů.

Forerunner 55

Garmin Forerunner 255/255S

Střední třída. Umí vše co budete potřebovat. Přestože se to nezdá, jsou od 55 obrovským posunem.

Tlačítkové ovládání

8 490 Kč

Web Garmin

Heureka – srovnání nabídek Forerunner 255

Zlatá střední cesta. I tak se dá nazvat model Forerunner 255. V porovnání s dražšími modely nabízí za velmi příznivou cenu téměř vše, co potřebujete. Kromě základních funkcí z předchozího modelu je tu navíc multifrekvenční GPS, která by měla být o něco přesnější, pulzní oxymetr, větší paměť pro ukládání aktivit a o něco vyšší výdrž baterie v průběhu aktivity s GPS. Výhodou je také vyšší rozlišení displeje, které dokáže ukázat více informací. Dále je pak možné využít navigace po křivce, což se může hodit například když se v lese nenávratně ztratíte a potřebujete se vrátit přímo na start. Oproti svému předchůdci FR245 byl přidán barometr, pro měření nadmořské výšky a především bezkontaktní platby, které se postupem času dostávají stále do levnějších modelů. S hodinkami je pak možné bezkontaktně platit, bez přítomnosti mobilu, nebo platební karty. Hospoda cestou z cíle tedy rozhodně není překážkou.

Cenově jsou 255 téměř dvojnásobně dražší, než 55, a přestože ve výčtu funkcí nenajdete moc velký rozdíl, věřte mi, že tam je. Převážně v podobě spousty funkčních detailů, jako je grafika displeje, množství zobrazovaných informací, nebo přehlednost celého systému, ale i jednotlivých funkcí, nebo možností, které rozhodně oceníte.

Forerunner 255 se prodávají ve dvou velikostech, klasických 46 mm a v menším provedení 255S s 41 mm, které je perfektní volbou pro dámy. Rozdílná je pouze velikost displeje a logicky i baterie. V dražší verzi si můžete do obou velikostí dokoupit přehrávač hudby a možnost připojení bezdrátových sluchátek.

Forerunner 255
Forerunner 255S

Garmin Forerunner 955

Vyšší třída. Mají téměř vše, co Garmin nabízí.

Tlačítkové + dotykové ovládání

13 490 Kč

Web Garmin

Heureka – srovnání nabídek Forerunner 955

Forerunner 955 jsou tím nejlepším řešením pro náročné uživatele, kteří chtějí mít na ruce ty nejpokročilejší funkce, ale stále si zachovat lehké, běžecké hodinky.

Hlavním důvodem, proč bych si od 255 připlatil 5 tisíc za 955 je jednoznačně dotykový displej. Forerunner 955 mají nově dotykový displej i tlačítka zároveň a hodinky je možné ovládat oběma způsoby. Tlačítky venku, při sportu, v rukavicích. Dotykem zase v klidu doma, když si procházíte statistiky, nebo zobrazujete oznámení z mobilu.

Další výhodou oproti 255 jsou mapy. Do těchto hodinek si můžete zakoupit relativně přesné mapy, které vás mohou navigovat v situacích, kdy mobil není po ruce.

Forerunner 955

Garmin Vivoactive 4

Střední třída, jediné čistě dotykové hodinky.

Dotykové ovládání

5 690 Kč

Web Garmin

Heureka – srovnání nabídek Vivoactive 4

S modelem Vivoactive se dostáváme zase zpátky, do střední třídy. Funkcemi jsou velmi podobné již zmíněným Forerunner 255, ale mají jeden zásadní rozdíl. Jsou pouze dotykové. Mají sice dvě tlačítka, ale bez použití dotyku se hodinky ovládat nedají, což je dle mého veliký mínus. Hlavně venku, při sportu a především v zimě. S výdrží baterie na tom taky nejsou nějak slavně, vydrží téměř o polovinu méně, než zmíněné 255.

Uživatelské rozhraní je zde hodně uzpůsobeno dotykovému ovládání a tím pádem se liší od ostatních modelů. Osobně mi přijde nepřehledné a špatně ovladatelné. Nicméně určitě jde o zvyk.

Co se tomuto modelu nesmí brát je design. Oproti čistě sportovní řadě Forerunner se daleko víc hodí někam do společnosti. Na druhou stranu, vzpomeňte si co jsem psal v úvodu článku o zaoblených skleněných hranách displeje a běhání v lese…

Nabízí se ve dvou velikostech, 40 mm a 45 mm.

Vivoactive 4

Garmin Instinct 2

Značně osekané, ale nejodolnější hodinky.

Tlačítkové ovládání

7 390 Kč

Web Garmin

Heureka – srovnání nabídek Instinct 2

Pro sporty jako je orienťák je tento model jako dělaný. Odolné, ale přesto pěkné provedení vám umožní hodinky využívat opravdu naplno. Dlouhá výdrž baterie je také určitě výhodou. Na těchto hodinkách najdete oproti ostatním značně omezený, černobílý displej, který je ale perfektně čitelný na slunci a zároveň nespotřebovává tolik energie.

Koupíte je v několika možných variantách: Standard, Camo, Tactical, Surf a Dēzl. Některé z nich i v menší velikosti. Pokud si připlatíte, můžete mít v displeji, stejně jako u dražších modelů, solární nabíjení.

Instinct 2 Solar – Tactical Edition

Garmin Fenix 7 a Garmin Epix 2

Spojení odolnosti a luxusu, zároveň se všemi nabízenými funkcemi.

Tlačítkové + dotykové ovládání

od 16 990 Kč

Web Garmin (Epix)

Heureka – srovnání nabídek Epix 2

Web Garmin (Fenix)

Heureka – srovnání nabídek Fenix 7

Nejvyšší třída, co se dá za rozumné peníze koupit. Mají velmi podobné funkce, jako Forerunner 955, ale jsou oproti nim větší, těžší, luxusnější a dražší. Podrobně jsem je popisoval letos na jaře, v tomto článku.

Fenix 7X Solar

Všechny uvedené hodinky jsem minimálně týden testoval, takže znám základní přehled a rozdíly, ale na podrobný test nedošlo. Jedná se o nereklamní a spíše odbornější článek, za který jsme nedostali ani korunu. Chtěli jsme udělat zajímavý přehled pro všechny orienťáky.

Rychlý výběr

3 Komentáře

  1. Avatar

    Je to reklama,nebo není? Označení nikde nevidím, ale konkurence psaná v uvozovkách a jen její zmínění vytváří nádech článku, který mi říká, abych nepřemýšlel o ničem jiném než o Garmin.

    Odpovědět
  2. Avatar

    Ještě by bylo fajn zmínit Endura. Může se zdát, že už mnoho jiného nenabízí, ale pro mě jsou právě třeba Endura trefou do černého (mám Enduro 1).

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 6. 12. 2023
a svátek má Mikuláš.