Velikonoce ve skalách 2017

od | 17. 4. 2017 | Reportáže, Závody

Velikonoční víkend přinesl již tradiční tříetapový závod Velikonoce ve skalách (Prague Easter). Tentokrát se závody konaly v blízkosti České Lípy v osadách Jestřebí a Nedamov. Celkem bylo přihlášeno 1547 závodníků, přičemž nejvíce závodníků vyrazilo prověřit své nohy na E2. Pořadatelé z pražské Kotlářky kromě dobrého zázemí a hladkého průběhu závodů dokázali zařídit i slunečné počasí, což je oproti četným sněhovým poryvům z let minulých příjemná změna.

Ukázka skalnaté pasáže E1, H21E

Páteční první etapa se běžela v blízkosti osady Jestřebí na mapě Zahájí (respektive mapa Svatá Barbora), název mapy je odvozen od kapličky Sv. Barbory původem z 18. století, kterou měli závodníci možnost vidět na trati. Terén byl dosti členitý s množstvím skalnatých pasáží a občasnými náletovými hustníky. E1 byla i dle ohlasů závodníků vnímána jako mapově náročnější, za to fyzicky relativně přívětivá. Vhodná strategie byla naplno se koncentrovat na mapu a běžet, nerozptylovat se přílišnými detaily.

První etapu ovládl v mužské elitě Wieland Kundisch (OOB Dresden). V ženské elitě to byla Kamila Gregorová z OOB Chotěboř. V H21A zvítězil Honza Svoboda (SNS Smržovka), v H21B pak nejvyšší příčku obsadil Marek Blahuta (VŠSK MFF UK Praha). V ženské kategorii D21A o parník (7 minut) vyhrála Pavla Myslivcová z OK Slavia Hradec Králové a D21B ovládla Martina Fólová z klubu SNS Smržovka.

Terén E2 a E3 (zdroj http://www.obkotlarka.cz/zavody/velikonoce-ve-skalach-2017/foto/e2-e3)

 V sobotu se dějiště závodů přesunulo do obce Jestřebí na mapu Pruský kámen. V této etapě se závodníci museli vypořádat s náročnějším terénem, hlubokými údolími a záludnými skalními průchody. Podle vítězky ženské elity Kamily Gregorové (SK OB Chotěboř) se vzhledem k převýšení vyplatilo spíše obíhat než zdolávat četné hřebeny přímo. Mužskou elitu ovládl tentokrát Christian Wartbichler, zatímco v H21A dosáhl na vítězství švýcarský závodník Ismael Röthlisberger (Junior Team Aargau). V H21B zvítězil Franz Cruse (SV Robotron Dresden).
V ženské kategorii D21A se na prvním místě umístila Ariana Baettig (OLG Wislig/CA Rosé), v kategorii D21B o pár vteřin zvítězila Corine Hess (Junior Team Aargau). Po celý den si také každý mohl vyzkoušet trail O přímo
na shromaždišti.

Trať H21E neděle (E3)

Poslední královská etapa, kterou stavěl Jakub Illner, závodníky zavedla do stejného mapového podkladu jako etapa druhá, nicméně dle ohlasů ze shromaždiště byla ještě mapově výživnější. Zajímavá byla paralela se sobotou, kdy některé volby delších postupů korespondovaly se sobotními z jiných úhlů, a bylo na závodníkovi, jak se s tím vyrovná. Zda neodolá nutkání realizovat postup z minula s vyšší rychlostí, anebo zvolí kompletně jinou trasu vedoucí ke kontrole. Třešničkou na dortu byla otázka „přes pole nebo obíhat?“, kdy se střetávaly názory zastávající nutnost specifikace mapové značky pole s tvrzením o jasné definici plynoucí z mapového klíče. Z vítězství v E3 se radovali v H21E Christian Wartbichler, D21E Kamila Gregorová, H21A Andrei Kraemer (Post SV Dresden), H21B Petr Buk (SKOB Roudnice), D21A Pavla Myslivcová a v D21B Barbora Novot (OOB TJ Tatran Jablonec).

Celkové vítězství si z mužské elity odnáší německý závodník Christian Wartbichler, ženskou elitní kategorii suveréně ovládla Kamila Gregorová (viz tabulka). Za zmínku stojí triumf švýcarského závodníka Adolfa Kempfa (KTV Altdtorf), který si ve svých 91 letech doběhl pro celkové vítězství v kategorii H80.

 

 

3 Komentáře

 1. Avatar

  odpusťte neznalost začátečníkovi – ale jak je to teda s tím polem? 🙂

  Odpovědět
 2. Jan Picek

  Překonávat se může. Mapový klíč definuje tuto značku jako obdělávanou půdu, která je sezónně nepřístupná kvůli pěstování
  úrody, může být znázorněna černým tečkovým rastrem. Jelikož je otázka, co je sezónně nepřístupné, musí to definovat pokyny. V pokynech tato značka nebyla zakázána, proto co není zakázané, je povolené.

  Odpovědět
 3. Avatar

  Díky! Já si to tak myslela, ale znejistilo mě, že spousta lidí obíhala…

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.