Velikonoce v lese aneb jak tráví volno lampióni?

od | 8. 4. 2024 | OB v ČR, Trénink

Právě před týdnem bylo Velikonoční pondělí a my se tak ještě ohlížíme za jarními svátky, které jsou pro orientační běžce kromě vajíček, beránků a pomlázky neodmyslitelně spojené i se soustředěními či závody, poslední přípravou před startem jarní části sezóny. Pojďme se podívat na některé možnosti, které čeští běžci a kluby letos zvolili.

Rozšířený výběr závodů

Již tradicí svátků jsou závody Velikonoce ve skalách, jež se pod taktovkou Kotlářky letos konaly ve skalnatých terénech u Doks, plných hlubokých údolí lemovaných skalami, známými například z Mistrovství světa před třemi lety. Na mapách jako Selská rokle se utkaly skoro 2000 závodníků z Čech i zahraničí, přičemž dámskou elitu opanovala hradecká Adéla Vandasová, zatímco mezi muži zvítězil Florian Freuler, startující za švédský Södertälje-Nykvarn.

Kalendář závodů byl však letos obohacen i o Grand Prix Silesia, obyčejně se konající v létě. Pořadatelé z Opavy si pro tři stovky závodníků připravili sprint a dvě klasiky na mapě Bludiště nedaleko od Slezské harty. V ženách si pro vítězství doběhla Natalia Hiklová ze Žabovřesk, mezi muži byl nejrychlejší Pavel Rychlý z Krnova.

S oddílem či oblastí na soustředění

Nejčastější jsou ale mezi velikonočními o-aktivitami soustředění, ať už v režii jednotlivých klubů či oblastních SCM a TSM. Destinace byly tradičně pestré, při projíždění Stravy jste mohli narazit na Tis u Blatna, Černou Studnici, Kokořínsko nebo Plzeň – hostující terén letošního JWOCu.

První oddíl reprezentativního vzorku je pro nás severočeský Team Jizerky, jenž se vydal do Žďárských vrchů, míst, jež si z podzimní části sezóny můžete vybavit z MČR na middlu a družstev. Mezi čtvrtkem a nedělí využili místní mapově náročné a nic neodpouštějící terény.

Další oddíl, brněnská Tesla, se vydal opačným směrem, do Podkrkonoší. Z rekreačního areálu Pecka využívali terénů známých z předloňských Družstev a podzimních ČPŠ. Místní kamenité terény poskytly prostor pro spoustu nelehkých tréninků.

Tip na zajímavý trénink Tesly Brno: Byl to trénink pro žáky DH14 na sledování postupu druhého a převzetí iniciativy v dohledávce. Běželo se ve dvojicích, první vedl podle “vajíčkové” mapy do prostoru (na okraj) vajíčka, druhý sledoval na plné mapě postup a v prostoru vajíčka mu první předal vedení a druhý dohledal kontrolu. Od kontroly opět vedl první na druhou kontrolu podle vajíčkové mapy a v dalším vajíčku opět předal vedení druhému a ten opět dohledal kontrolu. Na konci trati si role vyměnili, druhý vedl a první dohledával… Bylo to trochu složitější na vysvětlování, ale děti to pochopily a docela je to bavilo.

Přípravy na JWOC

Stejně jako se čeští orienťáci připravovali na sezonu po celé republice, nalákaly naše luhy a háje řadu týmů ze zahraničí. Pořadatelé letošního Juniorského Mistrovství světa připravili řadu tréninkových možností, čehož využily národní týmy ze široka daleka. Na přelomu března a dubna jste tak mohli v plzeňských lesích potkat běhat například Rakušany, Belgičany či Brity.

Severní vítr

Kromě domácích terénů ale letos na Velikonoce padlo i první kolo severské Swedish League a neboť nemalý počet českých běžců startuje i za severské kluby, vydali se někteří právě tam. Pořádající FK Göingarna si na jižním cípu švédska připravil klasiku a middle, následované štafetami.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.