Ve skalním městě orieňťák na konci prázdnin

od | 9. 5. 2016 | OB v ČR, Orientační běh

Na poslední srpnový víkend chystá OK Děčín netradiční 4etapový závod pro opravdové o-gurmány. Závodníky provede skalním městem Tiské stěny, které se rozkládají na západním okraji pískovcové tabule CHKO Labské pískovce. Největší skalní bloky dosahují až 70 m, z kterých je vidět až do Českého středohoří.

Nápad vznikl v hospodě

“Rozhodnout se k zmapování vyžadovalo hlavně odvahu, “ říká ředitel závodu Jiří Martan. Nápad se zrodil v jedné děčínské hospodě, kde střádali plány na pěkný orieňťák s Vláďou Nehasilem.  Ač se zdálo na první pohled, že příslušná povolení nemohou dostat, opak byl pravdou. “Najednou mi Vláďa Nehasil poslal mailem kopii povolení s kulatým razítkem a vzkazem, že teď jsem na řadě já, “ popisuje Martan. Poté oslovil mapaře, které dle jeho slov považuje za skalní experty. 90 % mapy bylo hotové již v srpnu 2014. “Je to úžásná mapařská lahůdka, “ liboval si Zdeněk Sokolář, který společně s Janem Drbalem připravili mapy pro závody.

Úvahy již v roce 1999

Ke zmapování prostoru Tiských stěn se uvažovalo již dříve. “Nejblíže měly ke zmapování tyto skály v roce 1999, kdy se v Ostrově u Tisé konalo MČR na klasice a v prvních úvahách organizátorů se mělo zaběhnout i sem, “ vzpomíná Martijan na období před 17 lety. Nakonec však prostor Volské říše poskytl dostatečný komfort i bez Tiských stěn pro tehdejší MČR. Ostatní úvahy o zmapování buď skončily u slov nebo chybělo povolení. Velký posun dopředu dle Martana měla data leteckého laserového skenování, které mapování pískovcových skal velmi zpřesnilo i zrychlilo.

Netradiční měřítko 

Díky velké podrobnosti mapování budou mapy v měřítkách 1 : 2 000 – 1 : 4 000, tudíž se závody nezapočítají ani do rankingu. Omezení na 300 běžců bude nejspíše velice záhy zaplněno, o závody je velký zájem i přes velkou konkurenci (Cena východních Čech na Závoře nebo West cup v terénech MS 1991). Je ale možné, že se zde závody už jindy neuskuteční. “Budou to první a nadlouho asi i poslední závody, “ smutní ředitel závodu a dodává: “Konkrétně se bude jednat o 4 závody, kdy bude délka krátká, čas delší a náročnost maximální.” Specifický je i způsob startu, každý závodník bude moci vyběhnout v libovolný start na startovací krabičku. Je zakázáno běžet s boty s hřeby. Přihlášky jsou do 1. srpna skrz systém ORIS.

tisa

Ukázka mapy

0 komentářů

Dnes je 19. 6. 2024
a svátek má Leoš.