V Itálii se testovala další sprintová disciplína
Dnes je 21.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 11.03.2017

Po dni tréninků následoval v dalším městečku na poloostrově Gargano druhý testovací závod nové sprintové disciplíny – tentokrát to byla stíhačka na nefarstované trati. V městečku Vico di Gargano do semifinále postoupilo stejných 30 žen a 30 mužů jako do pondělního knock-out sprintu.

Start stíhačky. Foto: Dušan Vystavěl

Postupový systém byl však dosti nesrozumitelný a dalo dost práce ho pochopit i nám, kteří jsme tento závod pořádali. Z každého ze tří semifinále postoupili do finále vždy první dva závodníci a dva „šťastní poražení“ podle součtu časů z kvalifikace a semifinále. Do finále se pak vybíhalo s následujícími rozestupy:

  • vítěz nejrychlejšího (v součtu s časem z kvalifikace) SF rozběhu vystartoval v čase 00
  • vítěz druhého nejrychlejšího rozběhu 5 sekund za ním
  • vítěz nejpomalejšího rozběhu vystartoval jako třetí se ztrátou 10 sekund
  • čtvrtý vybíhal se ztrátou 15 sekund, pátý 18 sekund, šestý 21 sekund, sedmý 24 sekund a osmý závodník měl na začátku ztrátu 27 sekund.

V cíli závodu – úsměvy pro fotografy. Foto: Dušan Vystavěl

Nejprve vystartovaly do závodu ženy a to v pořadí Jansson – Hauswirth – Leake – Ruch – Bjorgul – Olsson – Strain – Basset. Tratě byly opět pěkně postavené (v italských městečkách to snad ani jinak nejde), na trati byla radiokontrola a závod tak byl zajímavější i pro diváky, kteří dostávali informace od spíkra a z obrazovky. Na radiu (ve 2/3 trati) se téměř celé pole seběhlo a rozestup mezi první a pátou závodnicí byl pouhých 5 sekund. Pak Helena Jansson přitlačila na pilu a doběhla si poměrně suverénně pro vítězství stejně jako Sabine Hauswirth pro druhé místo. Třetí pozici vybojovala mladá Švédka Alva Olsson.

Start mužů následoval o 15 minut později a to v pořadí: D.Hubmann – Crickmore – F.Howald – Jones – Robertson – Marty – Basset – Bergman. A právě „Gustavo“ Bergman si vysloužil největší potlesk od italských školáků, kteří běžce mohutně povzbuzovali. Daniel Hubmann si spolehlivým výkonem kontroloval první pozici, o kterou však musel do posledního metru bojovat s Krisem Jonesem a Timem Robertsonem.

Start mužského závodu. Foto: Dušan Vystavěl

Večerní rozbor postupů pak ukázal, že i když byla trať pro všechny stejná, objevilo se poměrně dost rozdílných voleb postupů, protože každý z osmice finalistů chtěl vyhrát. Závod to byl zajímavý. Obdobné to bylo i při finále B, do kterých závodníci odstartovali s rozestupy z kvalifikace. A tak zejména v kategorii mužů to byla pěkná „palba“ i v úzkých a strmých italských uličkách.

Večer následovala opět diskuse jednak k finálovému závodu, ale také k celému testu obou způsobů závodění. Při neoficiálním hlasování mezi závodníky těsná většina preferovala „NORT“ model jako lepší. Uvidíme tedy jak Foot-O komise na svém zasedání na konci března tyto poznatky vyhodnotí.

Z jihoitalského Agropoli pro O-news Dušan Vystavěl

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *