Únor bílý, repre sílí
Dnes je 19.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 15.02.2017

Juniorská reprezentace má únorový počin už za sebou, dospělá repre bude o víkendu u Labe. Na konci ledna byla zveřejněna nominační kritéria na JMS, před týdnem na MED a včera se přidala i nominační kritéria na MS. Tolik v kostce obsah následujících řádků.

Dospělé reprezentační družstvo

Kdo občas nahlédne na webovky dospělé reprezentace, ten ví, že každý měsíc má RD jednu z víkendovek (soustředění), které jsou nedílnou součástí přípravy reprezentace. V lednu se repre vydala do podhůří Orlických hor, o nadcházejícím víkendu bude represraz v okolí Kolína. Páteční večer zahájí soustředění NOB, v průběhu víkendu pak na naše nejlepší čekají tréninky v polabských dunách a hornických výkopech, tréninky v hale či tunelu a pro holky je přichystaná beseda s Lenkou Knapovou, která bude zaměřena na psychiku. V půli března bude poslední víkendovka v okolí Malé Skály. Již název oblasti napovídá, že se bude běhat ve skalních terénech. Soustředění bude společné pro dospělé i juniory.

Ukázka “hornického terénu” u Kutné Hory. Zdroj: Rozpis na únorovku (repreob.hyperlink.cz)

Realizační tým také zveřejnil nominační kritéria na nejdůležitější závody letošní sezony – MS v Estonsku, SP ve Finsku, Lotyšsku a Švýcarsku a také na Euromeeting. Na první jmenovaný závod jsou nominační kritéria napsaná poměrně vágně. Nominuje se na každou disciplínu zvlášť, ale zároveň tak, aby to pak “celé dalo dobrý smysl”. Na žádnou z disciplín není přímá nominace ani žádný předem daný nominační žebříček, vždy bude nominováno na základě výkonů na určitém sledovaném závodě/závodech a zároveň dle výsledků na dalších světových akcích (SP). Jasně danou podmínkou je pouze minimální dráhový limit, který se pro každou z disciplín liší.

Naopak nominace na další akce (SP, WG) jsou napsány výrazně specifičtěji a dokonce již nyní čítají i konkrétní přednominovaná jména. Pro jarní kolo Světového poháru (24. – 28. 5., Finsko) to jsou členové RDA: Adéla Indráková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Pavel Kubát, Vojtěch Král, Miloš Nykodým, Jan Petržela a Jan Šedivý. Na Světové hry, které letos reprezentace vyhlásila za druhý vrchol sezóny a klade je na roveň MS jsou předem nominování Denisa Kosová a Vojtěch Král. V srpnu se tým přesune do Lotyšska, kde k závodům SP získají přímou nominaci 2 nejlepší ženy a 3 nejlepší muži v celkovém hodnocení SP po jarním kole. A celý seriál SP tradičně zakončí finálové kolo na přelomu září a října ve Švýcarsku. Přímou nominaci získají také 2 nejlepší ženy a 3 nejlepší muži v celkovém hodnocení SP, ovšem tentokrát po lotyšské zastávce.

Reprezentace se opět vydá i na Euromeeting, kam letos skutečně vezme na zkušenou hlavně závodníky “druhého sledu”. Tým se tam vydá na začátku září v počtu 6 dam a 6 mužů a měl by to být jeden z vrcholů sezóny a studnice zkušeností zejména pro skupinu U23.

Juniorské reprezentační družstvo

Ani junioři v zimě nezaháleli! Oproti dospělým mají letos za sebou již dvě reprezentační akce. V půlce ledna proběhlo soustředění na Českolipsku. Na začátku února následovalo lyžařsko-objemové soustředění v Krušných horách. Od pátku do neděle junioři natočili spousty běžkařských kilometrů. Součástí soustředění byla i regenerace v aquacentru a také rozšíření obzoru na poli posilovacím a balančním.

Vrcholná akce – MS juniorů letos zavítá do Finska do okolí Tampere. Nominační kriteria byla zveřejněna už v půlce ledna. Jsou v nich jasně popsané všechny nominační závody, ze kterých se sestavuje nominační žebříček. První tři závodníci z tohoto žebříčku automaticky pojedou na JMS. Do maximálního počtu 6+6 bude donominováno podle výkonů v průběhu letošní sezony, výkonů v nominačních závodech a také podle přístupu k tréninku na společných akcích, aktivitě a obecné trénovanosti.

Stará mapa prostoru letošního MS juniorů ve finském Tampere. Je na to co se těšit! (Zdroj: jwoc2017.fi)

Dorost

Ač již bez slůvka “výběr”, čeští dorostenci fungují a trénují také velmi dobře. Trénují především pod svými kluby a spádovými TSM. Jednotlivá TSM již mají za sebou také několik kvalitních soustředění, některá využívají studené zimy k mapovým kempům v zahraničí a ústřední trenér mládeže Marek Cahel uspořádal na začátku února zimní akademii OB, která byla letos opravdu zimní. Po 3 letech se český dorost vrátil do Bělče nad Orlicí, která přivítala až 70 účastníků a celkem 11 trenérů letošní zimní akademie OB, a která byla velmi úspěšná.

Marek Cahel udílí pokyny dorostencům před tréninkem na zimní akademii OB v Bělči. (Foto: Petr Kadeřávek)

A i nejlepší čeští dorostenci již znají svá nominační kritéria pro své akce. Tou hlavní bude samozřejmě Mistrovství Evropy dorostu, které se koná v tradičním termínu na konci června na Slovensku v Banské Bystrici. Kvůli termínové kolizi nebude možná účast zároveň na MEDu a JMS a ani na MEDu a Letní olympiádě dětí a mládeže. Přímou nominaci si vyběhnou vítězové nominačního závodu na klasické trati (4.6. v Brdech) a také první dva z nominačního žebříčku příslušné kategorie. Přípravnou akcí dorostu bude jarní CEYOC, který pořádá Polsko v Sobótce u Wroclawi. Tam vyrazí 6 nejlepších dorostenců v každé věkové kategorii z klasiky při Jarním poháru (19. 3. u Hradce Králové, poběží D/H21C). Na přelomu září a října pak nejlepší dorostenci vyrazí sbírat zkušenosti ještě do Rakouska na JEC (Juniorský evropský pohár), tam budou konkrétní nominační kritéria ještě v průběhu sezóny upřesněna.

Závodníci mají tedy již nyní jasné obrysy toho, na co se mají připravovat a těšit a my – diváci – máme jasné obrysy toho, co budeme sledovat.

 

Roman Zbranek, Daniel Wolf

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *