Týden plný sprintů v jižní Itálii

od | 24. 3. 2022 | OB ve světě, Orientační běh, Závody

Minulý týden proběhl Středomořský šampionát v orientačním běhu (ve zkratce MOC Championships), který se konal jako vždy v Itálii, a to konkrétně v apulských městěch Alberobello a Monopoli, která se nacházejí přibližně 50 km od známého letoviska Bari, které je hlavním městem této oblasti. Ještě předtím zde proběhl MOC Camp, což bylo 5 dní kombinace volných tréninků a několika závodů, které sloužily k přípravě na letošní sezónu, která poprvé v historii bude hlavně sprinterská. Této akce se zúčastnilo i několik českých reprezentantů. Po několika informacích o závodech vám přineseme dojmy od účastníků této akce.

MOC Camp začal minulé pondělí odpoledne, kdy proběhly sprintové štafety, a to v městečku Montescaglioso. Česká reprezentace nasadila dvě štafety, první štafeta běžela ve složení Adéla Finstrolvá, Martin Roudný, Vojtěch Král a Tereza Janošíková. Druhá štafeta měla speciálního člena, kterým byl francouzský reprezentant Maxime Rauturier, který běžel druhý úsek, zbývající úseky běželi Jana Stehlíková, Jakub Glonek a Denisa Kosová. Obě dvě české štafety skončily na stupních vítězů, kdy první štafeta skončila druhá, druhá štafeta doběhla na třetím místě, suverénně zvítězila finská štafeta.

Mapa sprintových štafet

V úterý odpoledne proběhl sprint ve vesnici Rotondella, která by se dala nazvat “kruhovou vesnicí” (celkový pohled na tuto vesnici zeshora vypadá, jako kdyby domy tvořily kruh). Tento závod se velmi povedl Martinu Roudnému, který doběhl na skvělém 4. místě, porazil přitom i několik skvělých reprezentantů z jiných zemí (například švýcarského Jonase Eggera, Riccardo Rancana nebo finského Aleksi Niemiho). Z dalších mužských závodníků z Česka skončil Vojtěch Král 11. a Jakub Glonek 20., závod ovládl Ital Riccardo Scallet. V ženské kategorii doběhla na 8. místě Tereza Janošíková, na 10. Adéla Finstrlová, na 12. Denisa Kosová a na 20. místě Jana Stehlíková, tento závod ovládla norská reprezentantka Andrine Benjaminsen.

Sprint ve vesnici Rotondella

Po středečním dni, kdy na programu byly pouze volné tréninky, přišel ve čtvrtek knockout sprint, tedy nejúspěšnější česká disciplína na mezinárodním poli posledních let. Dopolední čtvrtfinále proběhlo v plážovém letovisku Castellanta Marina, do něho byly nasazeni závodníci podle výsledků sprintu v Rotondelle. Odpolední semifinále a finále pak proběhly ve městě Castellanta. Zajímavostí bylo to, že pro ty, kteří ve svém rozběhu nebyli nejlepší, tak nenastal okamžitý konec, ale sestup o skupinu níže, systém ovšem nebyl moc přehledný.

Finále mužského knockout spirntu

V pátek nastal opět volný den, a pak přišlo to hlavní – MOC Championships neboli středomořský šampionát. Ten měl dva sprintové závody – sobotní byl ve městě Alberobello, nedělní ve městě Monopoli. Vítězné časy byly výrazně kratší, než jsme zvyklí ze sprinterských závodů na MS či SP, a to hlavně v sobotu, kdy nejrychlejší čas byl kratší než 10 minut! V neděli byly závody o něco delší, ale i tak se vítězné časy pohybovaly okolo 11 až 12 minut. Z výsledků obou závodů pak vyšlo i celkové pořadí šampionátu. V sobotním závodě byla z Češek lepší Tereza Janošíková, která doběhla na 5. místě, druhá z Češek, Jana Stehlíková, doběhla na 14. místě. V mužské kategorii byl Jakub Glonek na 11. místě a Jonáš Hubáček na 15. místě. Nedělní závod dopadl pro české barvy lépe, neboť Tereza Janošíková doběhla 2. a Jana Stehlíková 7. U mužů Jonáš Hubáček doběhl 10. a Jakub Glonek 30. V celkovém hodnocení byla Tereza Janošíková na druhém místě a Jana Stehlíková na sedmém místě, zkopírovaly tedy své nedělní umístění. U mužů byl v celkovém hodnocení Jonáš Hubáček 11. a Jakub Glonek 20.

První ze závodů MOC Championships ve městě Alberobello

Minirozhovory s některými reprezentanty:

Tereza Janošíková

Jak se ti na závodech líbilo?

Celý MOC kemp byl velmi atraktivní záležitostí, nejen díky slušně nabité zahraniční konkurenci, ale především díky luxusním sprintovým mapám, jež byly mnohdy i za samotnou hranou regulérnosti. Nicméně trénování sprintové rutiny není nikdy dost a možnost odběhnout si každý den z týdne sprint na záludné mapě se nám orienťákům jen tak nepoštěstí. Líbilo se mi tam tedy moc, byl to přeci MOC, nicméně musím uznat, že bohužel místy to po organizační stránce lehce pokulhávalo oproti minulým letem, takže člověk musel sem tam přimhouřit očko, ale co si budem, nikdo nejsme dokonalý a i asi i ten nejzkušenější pořadatel mlže těžko předpovědět v parku závodního prostoru konající se kremaci.

Jak jsi byla spokojená s výsledky?

Sumasumárum docela dobré, samozřejmě to může být vždy lepší, nikdy to není dokonalé že jo. Celkově to ale vypadá, že jsem snad na dobré cestě k rychle blížící se nabité sezóně. Po fyzické stránce to nebylo tak špatné, více mne proškolovala a zároveň učila ta technická. U KO sprintu se mi vrylo opět do paměti, že každičké sebemenší zaváhání může stát dost a někdy bohužel není prostor na milost a člověk musí být obrněný i pro blížícímu se loktu.

Který závod ti přišel nejzajímavější?

No já jsem ten celý MOC kemp brala hlavně tréninkově a závodní naladění si nechala opravdu až jen na dva víkendové závody. S tím, že ten první jsme měli lehce narušený právě výše zmíněnou parkovou smuteční záležitostí, takže se musely čtyři dlouhé postupy odstranit z výsledků. Každopádně závěrečný den v Monopoli se povedl až nad očekávání. V pro auta zavřeném historickém centru jsme si mohli užít vyvážený technický sprint ve spletitých uličkách, kde se až na pár pasáží dalo i docela dobře vyhnout turistům a za prosluněného počasí dobíhat cílovým koridorem až na hlavní náměstí.

Vojtěch Král

Jak se ti na závodech líbilo?

Města na jihu Itálie jsou vždy pěkná, takže se mi na MOCu líbilo i přes spoustu pořadatelských nedostatků.

Jak jsi byl spokojený s výsledky?

Výsledky jsem bral jako druhořadé, měl jsem v plánu dobře potrénovat. Nicméně vítězství v KO sprintu mi udělalo velkou radost.

Který závod ti přišel nejzajímavější?

Nejlepším terénem bylo městečko Rotondella, jen škoda, že mapa neodpovídala mezinárodním parametrům.

Martin Roudný

Jak se ti na závodech líbilo?

Na nic mrčet nebudu, byl to přece jen parádní týden. Do těhle sprintů, těstovin a kafíčka se nešlo nezamilovat.

Jak jsi byl spokojený s výsledky?

Spíš než s výsledky jsem spokojený s provedením a celkovým náladěním na závodech, ale když to musí být, tak i pár Glóňových skalpů není k zahození.

Který závod ti přišel nejzajímavější?

Mně jako divákovi přišlo určitě nejzajímavější finále Knock-Outu, kde si Vojta famózním finišem doletěl pro zlato.

Tereza Janošíková při doběhu jednoho ze sprintů MOC Championships ve městě Monopoli (Foto: FB Park World Tour Italy)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 6. 2023
a svátek má Dobroslav.