Trojzávod na severu Čech
Dnes je 14.10.2019

Orientační běh | Reportáže | Závody | 16.09.2019

Dvoutýdenní severočeské turné v OB právě začalo o uplynulém víkendu. Tradiční kombinace štafety – sprint – štafety proběhla na Jablonecku a Liberecku, v podstatě do stejné lokality se sem závodníci vrátí již o následujícím víkendu, kde je připraveno MČR na klasické trati.

Český pohár štafet Kořenov

Celé víkendové dějství začalo v malebné jizerskohorské vesničce Kořenov. I když pořádající klub OOB TJ Turnov spíše organizuje závody v Českém ráji, tentokrát si vybral horský terén. “Máme tady tréninkové centrum, takže jsme chtěli vytvořit nové mapy,” objasnil Tomáš Dlabaja z pořádajícího oddílu. O náročnosti terénu vypovídaly reakce v cíli, kdy někteří závodníci přiznávali, že čekali mnohem rychlejší průběh nebo také to, že by si dokázali představit v daném prostoru i významnější závod. Nutno dodat, že Český svaz orientačních sportů kandidoval s tímto terénem na Mistrovství Evropy dorostu pro roky 2018 a 2019 (také pro štafety), ale neuspěl.  Vraťme se ale k průběhu závodu, start byl naplánovaný na desátou hodinu, jako první do lesa vyrazili muži. V lese se startovní pole stále přelívalo, nakonec byl v cíli nejrychlejší šumperský Vojtěch Král, 5 sekund ztrácel Michal Olejnik (Polish Military Team), dalších 10 sekund měl manko Vojtěch Sýkora (OOB TJ Slovan Luhačovice). Na druhém úseku potvrdil Miloš Nykodým, že má na podzim velkou formu, smazal skoro dvouminutové manko a vytáhl SK Žabovřesky Brno do průběžného vedení. Luhačovický Piotr Parfianowicz také o místo vylepšil umístění svého týmu, na třetí místo se propadla SSU (Marek Schuster).  Marek Minář (SK Žabovřesky Brno) zvýšil na posledním úseku ještě náskok, a tak brněnský klub jednoznačně vyhrál. 3:08 ztratila SK Severka Šumperk, polský tým připravující se na Armádní MS v OB dokončil na třetím místě.

Náročné dohledávky v kamenitém poli, bažiny i kopce. To vše čekalo účastníky Českého poháru štafet v Kořenově.

To v ženách se po prvním úseku usadila ve vedení Polka Hanna Wiśniewska běhající za K. O. B. Choceň, skoro 90 sekund ztrácela už pardubická Lokomotiva (Tereza Nováková), Sportcentrum Jičín zásluhou Barbory Matějkově okupoval třetí místo. Druhý úsek běžela za SK Severku Šumperk rodačka z Jizerských hor Anna Štičková, trať ji náramně sedla a dostala svůj tým do slušného náskoku – 1:42 před LPU. Třetí tým průběžného pořadí – OK 99 Hradec Králové – už po druhém úseku ztrácel takřka 8 minut! Situace ale právě za tímto klubem byla dost vyrovnaná (devátá Chotěboř ztrácela necelou minutu) a předznamenávala velké boje na posledním úseku, což se i naplnilo. První dvě příčky zůstaly na svém. Iveta Šístková (LPU) sice něco stáhla, na Terezu Janošíkovou (SSU) to ale nestačilo. Třetí místo po velkém boji nakonec ukořistila Kamila Gregorová (SK OB Chotěboř).

Start ČPŠ Kořenov

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Sobota 14. září 2019

ČP ve sprintu Český Dub

Velmi sledované závody se odehrály hned odpoledne. Slavia Liberec orienteering uspořádala ČP ve sprintu v prostředí Českého Dubu. Kromě zařazení do českých žebříčků se zde bojovalo o nominační body žebříčku pro účast na SP ve Švýcarsku, závod byl také zařazen do WRE. Malé třítisícové město, které je dle historiků jedno z nejstarších sídel v severních Čechách, hostilo závod v orientačním běhu poprvé. A nutno hned v počátku přiznat, že závod budil velmi odlišné reakce z řad závodníků. Někteří závod vychvalovali, jiní podávali protesty na regulérnost závodů. Důvodem bylo časté střetávání závodníků, významné protiběhy u řady kategorií, ale také místy ne moc dobře čitelná mapa.

Tři závody, tři vítězství. Tereza Janošíková bude na víkend v severních Čechách vzpomínat v dobrém. Foto: Petr Kadeřávek.

V mužské kategorii dlouho vedl belgický závodník Yannick Michiels. Na čtrnácté kontrole měl vypracovaný už úctyhodný náskok 25 sekund na Vojtěcha Krále, na dalším postupu však udělal 40sekundovou minelu, a to ho stálo sobotní vítězství. Šumperský závodník tak se v cíli mohl radovat z triumfu v Českém Dubu, druhý skončil belgický rychlík, pro třetí místo si doběhl Jonáš Hubáček (LCE). V ženách od začátku vedla juniorka Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk), mezi 5. až 6. kontrolou se do čela dostala Polka Aleksandra Hornik. Terka však postupně přidávala další nejrychlejší mezičasy, dostala se znovu do vedení a v cíli vyhrála se slušným náskokem 31 sekund. Druhá skončila Hornik, na třetí místo se propracovala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové).

Český pohár štafet Český Dub

V Českém Dubu pokračovaly také nedělní štafety. Ty byly v mnoha kategoriích příliš dlouhé, navíc velmi nevyrovnané farstování zapříčinilo obrovské rozdíly mezi jednotlivými úseky. V mužích první dva úseky suverénně ovládl tým SK Žabovřesky Brno, do posledního úseku šel s náskokem okolo tří minut před LPU. Marek Minář ale průběžně něco málo ztrácel na Tomáše Kubelku, ale hlavně nebude dobře vzpomínat na 17. kontrolu, na které se pardubický závodník dostal před Mináře a už ho do cíle před sebe nepustil. Na Žabovřesky tak zbylo druhé místo, třetí byla SK Severka Šumperk. V ženách včerejší obhájkyně vítězství nezačaly úplně nejlépe, Lenka Poklopová ze SSU doběhla až jako patnáctá po prvním úseku. Ve vedení v té době byly dvě hradecké štafety: v cíli byla lepší ta vedená Terezou Novotnou, její mladší sestra Markéta byla s PHK 2 jen o 10 sekund horší. Průběžné třetí místo bral OOB TJ Slovan Luhačovice (Zuzanna Kubicka). Tak jako včera ale Annu Štičkovou nic na druhém úseku nezastavilo a štafetu Severky Šumperk vytáhla z 15. místa na úplné čelo. Martina Matějů druhým časem na úseku posunula SK Praga i na stejnou příčku, třetí místo hájila OK Kamenice (Petra Landovská). Vše se rozhodlo ale na posledním úseku, kde Denisa Kosová mocně stahovala, ale na lepší než druhou příčku to nestačilo. Tereza Janošíková přidala již třetí víkendové vítězství a společně se štafetou SSU slavily triumf i v tomto závodě. Třetí místo nakonec vybojovala SK Praga.