Trať roku? Middle SP na Valdštejně!
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 09.12.2018

Populární orienťácký server WorldofO.com vyhlašuje každoročně od roku 2010 anketu „Course of the year“, neboli „Trať roku“. Kdokoliv může vždy po skončení sezóny navrhnout libovolnou trať ze závodu či tréninku v orientačním běhu, který se běžel v daném roce. Následně jsou osloveny také známé světové o-hvězdy, aby představily čtenářům nejzajímavější tratě, které v uplynulé sezóně běžely. Na přelomu listopadu a prosince pak probíhá hlasování, kde stovky orientačních běžců z celého světa vybírají z nominací podle sebe pět nejlepších tratí, které si zaslouží tento titul. Trať, která takto posbírá nejvíce bodů, je pak čtenáři WorldofO.com vyhlášena tratí roku. Krom spokojených reakcí závodníků v cíli a po závodě je to asi největší ocenění, které se může dostat staviteli tratí pro orientační běh.

V roce 2018 bylo v anketě nominováno na 75 tratí z různých orienťáckých závodů a tréninků z celého světa. Mezi nimi i čtyři tratě z České republiky. Dvě tratě z finále Světového poháru – middle na Valdštejně od Jindry Kořínka a sprint v Mladé Boleslavi od Dana Wolfa. Dále také finálová trať mužů MČR na klasické trati v Kladkách a trať MČR ve sprintu v Táboře. Krátká trať SP na Valdštejně získala vůbec nejvíce nominací a byla i hojně zmiňována v rozhovorech se světovými reprezentanty, kteří ji často vyzdvihovali jako skutečně netradiční zážitek.

A právě tato krátká trať z finálové série SP nakonec v anketě skutečně zvítězila! A to s poměrně slušným náskokem, když získala od čtenářů 24930 bodů. Na druhém místě se umístila také krátká trať, a sice ta z Juniorského MS v Maďarsku se 17360 body, třetí pak skončila trať z Norského mistrovství na dlouhé trati. Trať sprintu SP v Mladé Boleslavi v anketě obsadila 22. místo. Žádná další trať z České republiky se již do elitní pětadvacítky nevešla.

Pokud se nepletu, tak je to vůbec poprvé, co tuto sledovanou anketu ovládla trať z České republiky. A jak oceněný stavitel přiznal v rozhovoru pro WorldofO.com, tak je nutno podotknout, že významnou roli v cestě k tomuto ocenění hrál především unikátní krásný skalnatý terén Českého ráje, který tento závod hostil. Bylo to poprvé od roku 1994, kdy se konal závod Světového poháru v českých pískovcích a světoví běžci i fanoušci to náležitě ocenili.

Stavitel vítězné trati Jindra Kořínek s pěticí nejlepších žen závodu SP na Valdštejně. (Foto: Petr Kadeřávek)

„První verze trati vznikla na jaře 2017 a od té doby se především hodně zkracovala a zkracovala. Nakonec jsem se i obával, aby to neběželi snad dokonce rychleji než je předepsáno,“ popisuje v rozhovoru Jindra. Neběželi. Mužskou trať prolétl vítězný Miloš Nykodým za daných 35 minut a pár vteřinek, dámská vítězka Karolin Ohlsson se do 35 minut nakonec nevešla, když se časomíra v cíli zastavila na čase 38:30. „Rozhodl jsem se raději nepočítat, kolik času jsem přípravou tratí strávil, ale určitě to budou stovky hodin, včetně bezesných nocí těsně před závody, kdy jsem nemohl spát, jak jsem byl nervózní, jak to celé dopadne. Musím poděkovat své snoubence, že se mnou měla trpělivost, když jsem tratě po večerech kreslil,“ uzavírá rozhovor Jindra Kořínek. Ten také neopomněl poděkovat pořadatelskému týmu celé finálové série SP a svým oponentům a konzultantům, kteří mu s přípravami trati pomáhali: “Cena patří i celému organizačnímu týmu.”

Ukázka mužské trati tak, jak vypadala více než rok před závodem v září 2017. Původně se počítalo se závěrečným “pytlíkem” v místě rozběhovek. Trať ale vycházela stále moc dlouhá, tak bylo od tohoto záměru nakonec upuštěno.

 

V zimě 2018, necelý rok před závodem, už na závodní mapě. Od pytlíku bylo upuštěno, tato oblast byla využita pro úvod tratí. Trať stále ještě obsahuje větší “ťukačku” ve skalkách nad Jezírky, kde se počítalo i se smyčkou a výměnou mapy. I od tohoto nakonec muselo být v rámci zkracování upuštěno.

Vítězství českého závodu v takto sledované anketě je skvělou reklamou pro český orientační běh a dalším oceněním pro pořadatele sportovně úspěšné finálové série SP. Věřím, že na prvním místě ankety uvidíme v brzké budoucnosti i další české tratě, třeba některou z tratí chystaného Mistrovství světa 2021.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *