Trailtour 2020

od | 2. 6. 2020 | Další, Trénink

Již měsíc mají orienťáci novou zábavu. Už jste slyšeli o Trailtour nebo tzv. TTčkách? Přinášíme kompletní informace o této sérii běžeckých „závodů“, které určitě neurazí ani orienťáky. Vyzpovídali jsme i tahouny jednotlivých orienťáckých klubů – reprezentanta Miloše Nykodýma či Jendu Bježíše Schulhofa.

Běžecký etapák, to jsi asi ještě neběžel. Každý rok dost možná slintáš na obrazovku při Tour de France, prožíváš každý okamžik Staré dámy. Co takhle přestat žít příběhy jiných a začít žít ten svůj. Naplno. Intenzivně. Se vším, co k tomu patří. Teď a tady. Nakonec, kdy jindy, když ne dnes…

To by bylo představení Trailtour 2020 od pořadatelů. V praxi se jedná o sérii převážně trailových etap různých délek v různých koutech republiky. Zazávodit si můžete na dlouhých horských etapách, krátkých strmých stoupáních nebo houpavých etapách po malých pěšinkách. 50 etap je připraveno v Česku a 30 etap na Slovensku. Etapu můžete oběhnout kdykoli až do 18. října, stačí se pouze orienťácky připravit na danou trasu (vytisknout si mapu, zapamatovat si trať či vymyslet jinou formu navigace) a hlavně zaznamenat svůj záznam pomocí GPS a nahrát jej na Stravu. Zároveň se musíte zaregistrovat na webu Trailtour. Kromě virtuálních soubojů se soupeři se můžete těšit i na řadu cen, které můžete po skončení soutěže získat.

Mapa všech českých etap Trailtour 2020

Trailtour nabízí skvělou příležitost, jak stmelit orienťácký klub. Kromě individuálních výkonů se totiž hodnotí i ty klubové. Krásným příkladem je loňské zapojení OK Kamenice a SK Žabovřesky, které nejenže sváděly souboj mezi sebou, ale jejich členové jezdili hromadně na etapy a podporovali se navzájem. Vzhledem k letošní absenci orienťáckých závodů už Trailtour není jen soubojem ZBM a KAM. Mezi orienťáckými kluby, které mají odběháno cca 40 a více etap, je již nyní 8 zástupců.

A jak to vypadá s průběžným pořadím? K 2. červnu 2020 je mezi ženami jasný souboj orienťaček – vede Adéla Chromá (TBM) před Gabrielou Hiršovou a Zuzanou Hendrychovou (obě ZBM). V mužích vede neorienťák Jiří Kozubík, ovšem na 2. místě ho následuje Miloš Nykodým (ZBM), který má ambici oběhnout všech 50 etap do konce července. V TOP6 je ještě Tomáš Rusý (KAM), Jan Schulhof (TUR) nebo Otakar Hirš (ZBM). Je tedy na co se těšit a o TTčkách toho ještě hodně uslyšíme.

web Trailtour 2020 (zde naleznete kompletní informace)

A jak to vidí zástupci těch nej orienťáckých klubů?

SK Žabovřesky Brno (Miloš Nykodým):

Trailtour podporuje týmového ducha a sounáležitost v klubu. Je to pro nás možnost závodit/trénovat za jeden společný cíl, i v momentech když běžím etapu sám. Hromadné výjezdy jsou ale nejlepší. Zatím, pokud jsem dobře počítal, běželo 46 žabiňáků alespoň jednu z etap. Za největší tahouny bych označil Natálku a Toma Hiklovi, Andreu Firešovou a Zuzku Hendrychovou, která se nechala slyšet, že chce zvládnout objet všech padesát etap. Dva společné výjezdy už jsme absolvovali, a to ve Znojmě a Lukově. V plánu je i několik dalších. Troufám si tvrdit, že na konci soutěže najdete žabiňácké stopy na všech etapách.

Žabovřesky Brno během výjezdu na TT (foto: ZBM)

Tesla Brno (Petr Horvát):

Trailtour nám samozřejmě dává určitou možnost se zviditelnit, možnost soutěžit, motivaci k tréninku a společným výletům v této zvláštní době. Tak to vidím já, ale nevím, jestli i celý klub. Přeci jen nejsem ve vedení klubu, žejo. Pokyn TT ale nepřišel shora, spíš se nakousla myšlenka a postupně se toho začali lidi chytat. Zapojuje se čím dál víc tesláků, někdo víc, někdo míň, podle aktuálních možností. A kdo je tahounem? Tady se asi nedá napsat nic jinýho, než že týmový duch. A všechny etapy? Už jsem to od nejedné osoby zaslechl, ale spíš to je na každém, jak se chce zapojit, jak se bude vyvíjet klubová soutěž a motivace tesláků objíždět etapy. Cílem totiž samozřejmě stále zůstávají podzimní svazové závody.

TJ Turnov (Jan Schulhof):

Já nevím, jak pro ostatní. Ale já se jdu rád proběhnout někde, kde to neznám, navíc si ani nemusím vymejšlet trasu. Cestou se snažím osahat si nějakej novej pivovárek. A samozřejmě týmová soutěž je hodně fajn, tam se tmelí ta parta a zde asi vidím ten největší přínos. Aktuálně evidujeme 47 členů, kteří se aktivně zapojili do sbírání bodů. Pak máme tým tzv. aktivních záloh, který je tajně ukryt ve skále pod Valdštejnem, kde na tajňačku nabíjí hodinky a študují etapy. Navíc máme i nějaké nastrčené špehy v konkurenčních týmech. Sice nyní dělají nějaké body, aby to nebylo nápadné, ale jejich úkolem bude v druhé polovině soutěže rozložit morálku konkurence. Tahounem není nikdo, hecujem se navzájem. Klubové výjezdy plánujeme tak, abychom strávili hodně času na cestě a minimalizovali tak čas doma. Přes prázdniny máme nasmlouvaný autobus a rádi bychom objeli Valašsko, jižní Moravu a vlastně i zbytek etap na Moravě. Už máme i zajištěn internát ve Valašských Kloboucích.

OK Kamenice (Tomáš Rusý):

V Kamenici TTčka bereme tenhle rok spíš požitkově. Po loňské sezóně je to trochu srdcovka, ale než nějaké cílení na úspěch v celkovém pořadí jedeme spíš užívačku, založenou na společných tripech, zážitcích a teda také i nějákého toho potrápení na etapách. Poslední květnový víkend jsme tak strávili asi ve 20 lidech na třech vysočinských etapách (pozn. tři na víkend není moc honění bodíků, žejo), ale byla to hodně fajn akce, kdy jsme se po velmi dlouhé době nějak navzájem viděli a trochu i zakalili. Tahoun týmu je jasně Glóňa, který určitě bude vidět v individuálním pořadí, dost se také zapojují Traky a Adamos, ale než o nějaké přemlouvání jde o chuť každého z nás nějak přežít tenhleten pačas. A ambice u pár jednotlivců objet všechny etapy je, ale myslím, že nikdo z nás se nebude honit prázdným autem na Lopeník.

OK Kamenice tmelí partu na Trailtour 2020 (foto: KAM)

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 5. 2024
a svátek má Vladimír.