Tradiční start celostátní sezóny: MČR v nočním

od | 13. 4. 2023 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka, Závody

Netradičně složená jarní část sezóny celostátních závodů v OB, která bude v červnu vrcholit MČR na klasické trati na Jižní Moravě, začíná tradičně. O nadcházejícím víkendu se běží LUCIFER MČR a Veteraniáda v nočním orientačním běhu a v neděli naváže první kolo Českého poháru a Žebříčku A. Oba závody připravuje SKOB Slaný a budou mít centrum v zahradě psychiatrické léčebny v Petrohradě.

Minulý rok ve Struhařově bral stříbrnou medaili Miloš Nykodým, získá letos zlatou? (Foto: Petr Kadeřávek)

“Minulý rok se českým mužům, konkrétně našim elitním orientačním běžcům, stala křivda! Velká křivda, tedy přesněji křivda s velkým ká –  Tomáš Křivda. Náš aktuálně nejlepší orienťák vloni jako první v historii vyhrál všechna 4 individuální mistrovství a ze své konkurence udělal smutné muže… Podaří se Tomášovi prodloužit jeho jedinečnou sérii anebo uvidíme úsměvy smutných mužů?” Glosují vtipně organizátoři na stránkách závodů, kdo bude patřit mezi favority závodu s narážkou na fakt, že v psychiatrické léčebně, která bude závody hostit se natáčel úspěšný snímek Úsměvy smutných mužů.

“Zatímco v mužích bude na startu kompletní medailové trio z loňska (Křivda, Nykodým, Wolf), z ženských medailistek (Horčičková, Finstrlová, Stehlíková) není přihlášena (zatím) žádná a tak uvolněné stupně vítězek přivítají své nové noční královny,” pokračují dále organizátoři. A mají pravdu. V ženách sice z loňských medailistek není nikdo přihlášen, ale najdeme ve startovce reprezentantky nominované na první kolo SP v Norsku – Denisa Kosová, Tereza Čechová, Barbora Matějková, Michaela Dittrichová, těm se jistě pokusí zatopit i Jana Peterová či mistryně ČR v této disciplíně z podzima 2021 Šárka Sokolářová. V mužích loňští medailisté ve startovce jsou a zejména Tomáš Křivda a Miloš Nykodým budou o medaile usilovat i letos. Spolu s nimi pak i další reprezentanti jako Daniel Vandas, Vojtěch Sýkora, Ondřej Metelka a další. Černým koněm závodu může být třeba na jaře velmi dobře běhající Ota Škvor.

Ale jak jsme již mnohokrát viděli, noční orienťák je specifická disciplína, navíc noční v náročném terénu, a tak musíme počítat, že stát se může cokoliv. Nezbývá jen doufat, že v cíli uvidíme hlavně úsměvy veselých mužů a veselých žen, spokojených s hezkým náročným závodem. Natěšených závodníků se přihlásilo přes 600, což je na noční šampionát velmi pěkná účast. V nedělním závodě pak poběží přes 900 závodníků.

LUCIFER MČR a Veteraniáda v nočním OB startuje v sobotu 15. dubna ve 21:00 hodin. A běhat se bude určitě dlouho do noci. I z toho důvodu je start nedělního závodu nezvykle až ve 12 hodin, aby závodníci měli dostatek času na odpočinek.

Severní část prostoru závodu slibuje pěkný skalní orienťák. (Foto: SKOB Slaný)

A jaký závod bude? Krom toho, že bude tma, tak na závodníky čeká smíšený či listnatý (převážně dubový) les, který je v jižní polovině zvlněný, dobře průběžný, téměř bez kamenů. Zato v severní části se závodníci mohou těšit na žulové kameny, srázy, skalky, balvany. Ostatně, jak píší pořadatelé, jedná se o jednu z nejlepších boulderingových oblastí v Česku a to už o něčem svědčí. Mrkněte na ukázky mapy:

Stará mapa prostoru závodu, která byla připravena jako tréninkový prostor MS 1991, kde se běžela klasická trať u nedalekého Tisu u Blatna.

V průběhu závodu bude samozřejmě možno sledovat on-line výsledky.

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.