Tradičně netradiční Jarní pohár na úvod sezóny

od | 22. 3. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Závody

Prvním oficiálním závodem sezóny 2022 byly již tradičně Jarní skály v půlce března, ale o uplynulém víkendu začaly i oblastní soutěže. Konkrétně ve Východočeské oblasti tradičním Jarním pohárem. Ten se na scénu vrátil po dvouleté přestávce vynucené pandemií koronaviru a nabídl tradiční program – páteční noční závod, sobotní klasickou trať zařazenou do východočeských oblastních soutěží a nedělní štafety. A tady právě nastala změna, protože štafety se již nepočítaly do hodnocení Českého poháru štafet, jak bývalo v minulosti zvykem. Běžely se tedy „jen“ jako veřejný závod. Přesto se sešla na úvod sezóny pěkná konkurence přes 200 štafet a závody si zachovaly ten správný štafetový náboj. Mnoho týmů si tak mohlo otestovat své sestavy a formu po zimě a zapojit nové posily, než koncem dubna vypukne naostro ČPŠ v NMNM.

Konečně štafety! Spoustu klubů a oblastí využilo Jarní pohár jako kvalitní štafetovou přípravu, a tak i v mládežnických kategoriích se sešla poměrně široká konkurence. (Foto: Petr Kadeřávek)

Pojďme ale popořadě. V pátek se běžel veřejný závod v nočním OB, který přes 150 závodníků využilo jako závodní generálku na dubnové MČR u Prahy. V hlavní kategorii žen zvítězila jilemnická Anna Karlová před pardubickou Janou Peterovou a turnovskou Michaelou Novotnou. Mezi muži byl nejrychlejší domácí Jakub Chaloupský z PHK před pardubickým Radkem Nožkou a třetím Tomášem Janovským z Pragy Praha.

Stejné shromaždiště na louce u Bělče nad Orlicí hostilo i sobotní klasickou trať Východočeského poháru, kam hezké jarní počasí, byť astronomicky byla ještě zima, přiválo více než 1100 závodníků. Na rychlých tratích v ženách kralovala domácí Adéla Vandasová z PHK těsně před vítězkou nočáku Annou Karlovou z Jilemnice, pro třetí příčku si doběhla Karolína Teplá z hradecké Slavie. Rozdíl mezi prvními třemi byl jen 34 sekund. I v mužích to byl o vítězství těsný souboj dvou pardubických reprezentantů. Zvítězil ten zkušenější – Tomáš Kubelka, který předčil o 15 vteřin Martina Roudného. Třetí příčku vybojoval již s výrazně větší ztrátou turnovský Jeroným Kamenický.

Již zmíněný klubový start sezóny přišel na pořad v neděli. Opět stejné centrum, stejný terén, stejná mapa, dle některých, kteří odběhli celý program, tak dokonce i některé stejné či velmi podobné kontroly. Ale to nikomu snad asi nevadilo, vždyť se konečně po zimní pauze běžely zase štafety! Zaplněná louka, hezky a přehledně vymyšlené koridory, Béďa za mikrofonem, zajímavé farstování, které celkem záhy nadělilo startovní pole napříč kategoriemi. Že se neběžel Český pohár dával na vědomí snad jen chybějící banner s partnery za stupni vítězů a trochu nižší konkurence v hlavních kategoriích. Jinak se ale nic moc neměnilo, v mužích první z lesa prvního úseku přiběhl pardubický Matěj Kamenický těsně následovaný Chocní a mladším bratrem Jeronýmem v turnovském dresu, dále se v první desítce držely štafety ZBM, SHK, PGP, TBM, prostě klasika.

Kvalitní startovní rošt na startu kategorie H21. (Foto: Petr Kadeřávek)

Pardubické áčko, kde Matěje doplnili první dva muži sobotní klasiky – Tomáš Kubelka a Martin Roudný nemělo konkurenci a svůj náskok postupně navyšovalo. O další příčky se ovšem bojovalo, zejména mezi štafetou Turnova (Kamenický J., Štregl, Wolf) a LPU B (Zvěřina, Udržal, Nožka), rychlejší byla nakonec turnovská štafeta a béčko Pardubic skončilo třetí. V ženách po prvním úseku vedla domácí štafeta PHK zásluhou Vandasové, na druhém úseku vytáhla do čela Tereza Nováková štafetu LPU a Jana Peterová na třetím úseku náskok ještě navýšila a dofinišovala LPU pro vítězství (první úsek běžela Kulhavá). Pro druhé místo si doběhla vyrovnaně běžící štafeta SHK (Holečková, Vávrová, Thýnová), na třetí místo vytáhla skvostným finišem svou štafetu Tesly Brno Markéta Mulíčková (první dva úseky běžely Korpasová a Opálková).

Zajímavé boje byly k vidění i v kategoriích dorostu a žáků, kterých se na start postavilo poměrně značné množství. O body do ČPŠ se tak sice nebojovalo, ale štafety jsou prostě štafety a závod to byl velmi pěkný. A nám nezbývá než se těšit, až se týden po Velikonocích rozjede Český pohár štafet.

Česká reprezentantka a úřadující mistryně ČR štafet Denisa Kosová tentokrát v roli hlavní rozhodčí. (Foto: Petr Kadeřávek)

Pro úplnost ještě doplníme, že Jarní pohár nebyl jediným závodem víkendu. Sezónu zahájili i v Moravskoslezském kraji a sice Mistrovstvím oblasti v nočním OB, které uspořádal oddíl z Havířova. V ženách vyhrála Teresa Mrózek a v mužích Martin Sklenář.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.