Tiomila již tento víkend

od | 5. 5. 2022 | OB ve světě, Orientační běh, Předstartovní horečka

Druhý květnový víkend je na programu první z opravdu velkých skandinávských štafetových závodů sezóny, 10Mila. Po dvou letech rušení kvůli pandemickým restrikcím konečně opět v plném rozsahu. Běží se nějakých 20 kilometrů severozápadně od švédského města Örebro a na startu je opět i velká spousta českých závodníků a týmů. Servírujeme proto předstartovní horečku.

Ilustrační momentka ze startu Tiomily. Foto: 10mila.se

Tiomila, to tradičně není jen hlavní závod mužů, ale také závod mládežnických štafet a dámský závod. Celý program startuje v sobotu 7. května v 10:30 právě dorosteneckou 10Milou. přihlášeno je 265 týmů z toho 13 českých. Mezi nimi jsou týmy ze západních Čech, TSM Praha, Královéhradecké TSM, Lokomotiva Pardubice nebo USK Praha. Závod je čtyřúsekový a maximální věk účastníků je 16 let. Minimálně dva úseky musí běžet dívky. Na druhém a třetím úseku navíc může běžet dvojice závodníků, předává ten, který doběhne dříve.

Závod pětičlenných ženských týmů startuje v sobotu 7.5. ve 13:15. Vítězný tým je očekáván v cíli v 17:16. Startovní listina čítá 315 týmů. Titul z roku 2019 obhajuje tým Tampereen Pyrintö. Z českých týmů jsou na startu týmy Západních Čech, OK Lokomotiva Pardubice, OOB TJ Turnov, Žabovřesky Brno, USK Praha a TSM Královéhradecko a Praha.

Hlavní závod desetičlenných štafet mužů se pak běží tradičně přes noc. Start je naplánován na sobotních 21:30, vítěz by měl být znám v neděli ráno cca v 7:20. Tradiční dlouhá noc “langa natten” vychází letos na 5. úsek o délce 15,5 kilometru. Poslední ročník v roce 2019 ovládl tým IFK Göteborg, který tím završil hattrick (2017-2019). Dokáže zvítězit i letos? Na startu je mezi 305 týmy v hlavní kategorii opět i několik týmů z Česka. Dva týmy Západních Čech, KVS Šumperk, OK Lokomotiva Pardubice, OOB TJ Turnov, USK Praha a TSM Praha.

Aréna je situována do lyžařského areálu a kempu Annaboda, kolem je tedy poměrně dost cest a lyžařských tras, jakmile se ale závodníci dostanou dále do lesa, tak terén vypadá velmi těžce. Kopcovitý, vrstevnicové tvary, kameny, srázky, bažinky, pokud stavitel postaví šikmé seběhy do svahů, o chyby jistě nebude nouze a zvlášť v noci to bude pro závodníky výzva. Mrkněte na starou mapu prostoru.

Stará mapa prostoru, klikni pro zvětšení.

Favoritů je na startu celá řada. Spekuluje se hlavně o nadupaném kádru IFK Göteborg. Dokáže zvítězit v dámském i pánském závodě a získat tak 10Mila double? To se zatím podařilo pouze třem klubům v historii, aby jejich závodníci a závodnice vyhráli oba závody v jeden rok. IFK může být čtvrtý.

IFK Göteborg si dobíhá pro vítězství 10Mily 2019. Foto: Mårten Lång

Soupisky ještě nejsou v době vydání článku známy, jednotlivé kluby je postupně odhalují a zveřejňují. Na startu ovšem bude v dresech svých severských klubů naprostá většina českých reprezentantů a reprezentantek. Fandit můžete třeba Kalevanu Rasti, kde by měl na druhém úseku běžet Pavel Kubát a na devátém Tomáš Křivda.

Tiomilu můžete sledovat on-line. Buď přes Web TV 10Mily a nebo poprvé i na LiveOrienteering IOF. Oba kanály jsou ovšem placené. Stream bude připraven ze všech třech závodů.


Web Tiomily

On-line výsledky

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.