Thierry Gueorgiou oznámil konec závodní kariéry
Dnes je 18.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 28.12.2016

Od naší spolupracovnice – Thierry Gueorgiou, francouzský orientační běžec a držitel více než 20 zlatých medailí z mezinárodních soutěží, oznámil, že sezona roku 2017 bude jeho poslední závodní. Od roku 2018 totiž nastoupí jako hlavní trenér k švédské dospělé orienťácké reprezentaci.

Co stojí za tímto rozhodnutím?

Už 21. října zveřejnil Thierry článek Farwell tour 2017, ve kterém popsal své váhání ohledně dalšího závodění. Nastínil, že sezona 2017 bude jeho poslední. Na vrcholu se pohybuje již mnoho let a po posledním mistrovství světa se dle svých slov ocitl na křižovatce, kdy se nedokázal dostatečně motivovat a stanovit si cíle pro další období.

Rozuzlení toho, co bude následovat po jeho poslední sezoně, přišlo o měsíc později: 25. 11 oznámila švédská federace orientačního běhu, že od roku 2018 bude Thierry zastávat pozici trenéra národního týmu Švédska. Mistrovství světa v Estonsku 2017 tak uzavře jeho závodní kariéru.

Thierry Gueorgiou finišuje závod na krátké trati na MS 2016. (Foto: Dmitri Potchepko)

Ztráta motivace

Ztráta motivace se u Thierryho objevila poněkolikáté. Poprvé to bylo v roce 2007, kdy vyhrál na mezinárodní úrovni všech 10 závodů, ve kterých startoval. Dle svých slov věděl, že už nikdy nebude tak dobrý, jako v této sezoně, což se odrazilo právě v hledání motivace. Podruhé bojoval s nedostatečnou motivací v roce 2011 po Mistrovství světa v rodné Francii. Pokaždé v sobě ale našel chuť trénovat a závodit dál.

Na konci roku 2016 ale učinil rozhodnutí, kterým závodní kariéru uzavře. Bude se moci soustředit na nové výzvy, které mu pozice trenéra u švédské reprezentace přinese.

Thierry Gueorgiou na MS 2016 ve Švédsku. (Foto: Dmitri Potchepko)

Kariéra trenéra

“Je to skvělá příležitost a také dobrá cesta, jak nastartovat mojí novou kariéru,” komentoval Thierry Guerorgiou oznámení o přicházející změně. Jeho úkolem na pozici trenéra bude zejména příprava tréninků techniky a programy tréninkových kempů. Jak sám řekl, chce zajistit, aby švédský tým měl tréninky nejvyšší kvality. Inspirací mu může být otec Michel Gueorgiou, který působil jako trenér francouzského týmu a zasloužil se i o synovy skvělé úspěchy.

Současný kouč Švédska Håkan Carlsson u týmu zůstává a dle svých slov se na novou spolupráci s Thierrym těší.

Připravujeme i rozhovor s Thierrym, kde bilancuje své letošní vystoupení na MS a motivaci, která ho žene k účasti na MS 2017.

Pro O-news.cz Zuzana Procházková

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *