Tereza Janošíková vybojovala stříbro na JMS!
Dnes je 21.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | Rozhovory | 12.07.2017

Skvělý výkon a stříbrná tečka jako odměna. Tereza Janošíková potvrdila roli výborné sprinterky a v závodě dlouhém 3,0 km se stala juniorskou vicemistryní světa! Nestačila pouze o 7 sekund na suverénku posledních JMS Švýcarku Simonu Aebersold. Třetí místo obsadila Švédka Linnea Golsater (5. Valerie Aebischer, SUI, 6. Anu Tuomisto, FIN). Mezi juniory byl dnes opět nejrychlejší domácí rychlík Olli Ojanaho, který v cíli předčil o 9 sekund Tommy Hayese z Nového Zélandu, bronz zbyl na obhájce titulu Švýcara Joeye Hadorna. Čtvrtý skončil Fin Tuomas Heikkila, 5. Brit Alexander Chepelin a překvapením je šesté místo pro Portugalce Ricarda Estevese Ferreiru.

Věčně usměvavou českou juniorku jsme hned po závodě vyzpovídali.

Jaký je to pocit vybojovat stříbrnou medaili na JMS?
Tak asi by se hodilo říct, že pocit je to stříbrný, ale vzhledem k tomu, že takové slovní spojení asi moc nejde dohromady, tak to nahradím slovy: nepochopitelně skvělý! Abych byla upřímná, tak zatím mi to ještě tak úplně nedochází, co se vlastně odehrálo, ale věřím, ze to jednou možná i víckrát přijde a pak to moc pěkně zahřeje u srdíčka z dobře odvedené práce, i když excelentní výkon to teda úplně nebyl. Vždy je co zlepšovat, ale zároveň to může být i horší, hlavní je být vděčný, a to já teď rozhodně jsem.

Tereza Janošíková při flower ceremony krátce po stříbrném závodě na JMS ve Finsku. Foto: Barbora Vyhnálková.

Co sis ráno před závodem říkala? Věřila sis na dobrý výsledek?
Tyjo, říkala jsem si asi hromadu různých věcí, které ani šířit radši nebudu, ale tak snažila jsem se vytěsnit z hlavy určité obavy, i když se to lehko říká, asi každý to známe, ale není to tak snadné. Nicméně dala jsem si tady s týmovými kolegy určitou sázku, že pokud to bude do osmého místa… Ve skrytu duše jsem tomu věřila, i na tu velkou bednu, cítím se teď fyzicky poměrně dobře, hlavně jít v klidu a hlídat si to!  No a vyšlo to ještě výše, takže paráda. A jsem zase více v obraze a teď vím, že ani ten nejvyšší stupínek není vůbec daleko!

Jak to probíhalo na trati? Podle GPS jsi šla skoro bez chyby. Je to tak?
No úplně bezchybné to nebylo, pár volbiček špatných by se tam asi našlo, ale dneska tam bylo stále co řešit a objevit vždy tu nejlepší volbu nebylo snadné. Doteď ani nevím přesně, které byly optimální. To až pak z mezičasů a GPS můžeme více rozebrat. Ale když to shrnu, tak dnešek patřil k mým lepším výkonům.

Tereza Janošíková na trati sprintu. Foto: Barbora Vyhnálková.

 

Jak ses cítila po fyzické stránce? Přeci jenom to už byl třetí závod v řadě…
Upřímně, před závodem se ty nožičky krapet ozývaly, ale zároveň jsem cítila, ze to půjde a rozběhnu to a tak se i stalo. Běželo to docela svižně a mám radost, že už se neozývají bolesti v pravé noze, které mne ještě nedávno docela trápily. Nicméně skvělou prací fyzio (Jakub Marek (na MS) a Eliška Kuncová) se to povedlo dotáhnout do takové míry, že už třetí závod jsem doběhla úplně bez bolestí a známek přetížení, za což jim moc děkuji. No a uvidíme, myslím že teď volno bude bohatě stačit na pořádné doladění na další dva závody, na které se už zase moc těšíme a jsme připraveni ukázat to nejlepší. Tak držte palce i nadále.

Po vyhlášení výsledků. (Foto: Barbora Vyhnálková)

Ostatním českým reprezentantkám se tolik nedařilo, udělaly několik chyb a docházely v závěru síly. Čtvrtou desítku otevřela 31. Barbora Chaloupská, když ztratila na vítězku necelé 2 minuty. Přes dvě minuty ztráty už měly 46. Tereza Čechová, 47. Klára Novotná, 49. Barbora Vyhnálková i 62. Anna Kopecká.

Střední technická část trati juniorů.

Junioři zaznamenali lepší výsledky, ale na rozdíl od dam tam zase chyběla pódiová tečka. Velmi blízko jí byl Daniel Vandas, který by obsadil 11. místo, kdyby ovšem neopomněl orazit kontrolu u výměny map. Nejlépe z Čechů tak skončil 13. Vojtěch Sýkora, když ztratil 37 sekund na vítězného finského suveréna. Velmi cenná jsou i 25. místo Jana Bendáka a 27. místo Tomáše Křivdy, který se v první části závodu držel na dostřel velké bedně, ale pár chybiček v závěru ho odsunulo ve vyrovnaném závodě do třetí desítky. Otakar Hirš skončil 35. a Libor Černocký 58.

Chybička Křivdy na předsběrce.

What a race! Ojanaho takes another gold, this time at #jwoc2017 Sprint in exciting battle with Hayes and Hadorn! GPS quality not the best, but gives you overview of race #gpsanimation #orienteering

Příspěvek sdílený World of O (@worldof_o),

 

Další české výsledky:

31 CZE Barbora Chaloupská           15:57 +1:55  
46 CZE Tereza Čechová               16:22 +2:20  
47 CZE Klára Novotná                16:23 +2:21  
49 CZE Barbora Vyhnálková           16:25 +2:23  
62 CZE Anna Kopecká                 16:44 +2:42 

13 CZE Vojtěch Sýkora               14:36 +0:37  
25 CZE Jan Bendák                   14:57 +0:58  
27 CZE Tomáš Křivda                 15:00 +1:01  
35 CZE Otakar Hirš                  15:11 +1:12  
58 CZE Libor Černocký               15:36 +1:37
Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *