Tam, kde se tolik neběhá. Kutnohorsko.

od | 15. 5. 2023 | Orientační běh

I když region středních Čech i Východočeské oblasti je pokryt řadou akcí i velkým množstvím orientačních běžců, najdeme na nich, tak jako v dalších oblastech, zajímavá a orienťácky tolik nepolíbená místa. Co připravují manželé Choutkovi kolem Kutnohorska?   

Přátelé pohybu,  poznejte část historie našich krajů, vydejte se na zámek  a současně si i skvěle užijte  orienťácky neděli !   

Zveme vás napříč generacemi na zámek Kačina (obec Svatý Mikuláš, okres Kutná Hora, Středočeský  kraj). Tento klasicistní skvost a jeho okolí přivítá 21.května 2023 jak zcela nezkušené (kategorie P – příchozí a HDR rodiče s dětmi), tak pokročilé (kategorie H a D) orientační běžce nebo chodce. Zatímco tratě pro začátečníky nebudou nijak záludné, tak trochu delší sprint pro zkušenější kategorie po zámeckém parku a přilehlých zarostlých loukách a lužních lesích přinese i trochu adrenalinu. Pro ženy (kategorie D) je připraveno 22 kontrol na trati 3,9 km dlouhé a pro muže pak 4,4 km s 24 kontrolami. Razit se bude manuálně a startujeme v 10,30 hodin. Startovat můžete i ve skupinách.

Součástí Světového dne OB

Orienťácké klání se uskuteční v rámci akce World orienteering day (WOD), akce,  která propaguje náš  úžasný sport ve stejném čase  po celém světě.  Specifikum naší  WOD pak bude přítomnost orienťáckých poradců, kteří vám pomohou s  počáteční orientací na mapě a zasvětí vás do tajemství piktogramů a mapových symbolů. Všechny děti, které trasu absolvují, se pak mohou těšit na sladkou odměnu v podobě perníkových  orienťáckých lampionů. Jejich koupí jsme přispěli Oblastní charitě Kutná Hora.  Kategorie P a HDR pro začátečníky  budou sice měřeny, ale  nebudou vyhodnocovány.  Vyhlášení pak  proběhne  po ukončení závodu u kategorií D a H a první tři z každé kategorie pak čekají regionální kutnohorské ceny. Za ně děkujeme městu Kutná Hora, firmě  Sady  spol.s.r.o. Bílé Podolí, která si své vlastní  vypěstované ovoce i zpracovává (moštováním, sušením), více na www.sadybilepodoli.cz a pořadatelovi, tj. spolku SOBSA, registrovanému u ČSOS pod zkratkou SOB.

Nejen orienťák, ale procházka historií

Pro zájemce bude  rovněž otevřen zámek, který byl v historii reprezentativním sídlem a  centrem kultury a vzdělanosti. Rozlehlá křídla zámku skrývají jedinečnou knihovnu, salony, lékárnu i divadlo. V prohlídkových okruzích se budete moci  seznámit s životem hraběcího rodu Chotků (zde si povšimněte podoby  tohoto příjmení s příjmením autorů článku). Škoda, že pan hrabě  Rudolf s hraběnkou Žiófií na nás tak nějak s dědictvím  pozapomněli…  V parku najdete též spoustu herních prvků pro děti, včetně broukária (na  severním okraji mapy značeno černými křížky v řadě). A kdo by neměl ještě dost, může zavítat do blízké Kutné Hory (8 km, 10 minut autem), ať už za architekturou dvou katedrál města UNESCO, vrcholně gotického chrámu sv. Barbory nebo barokně gotické Santiniho stavby katedrály v Sedlci . Nebo se jen tak projít po terasách parku po Vlašským dvorem.  Rozhodně to stojí za to.

Areál pevných kontrol

Děkujeme Národnímu zemědělskému muzeu, že se WOD může uskutečnit v areálu kolem zámku Kačina. Zámecký park skrývá k využití i areál pevných kontrol pro orientační běh, který zde byl otevřen v létě roku 2022, mapoval Přemysl Prášek (KAM). Mapa pro nás byla aktualizována v květnu 2023 Janem Randíkem (SOB).  Akci pořádá Spolek organizátorů bankovních sportovních akcí ( SOB), jak jsme již uvedli. A na podzim se na Kačinu opět vrátíme, tentokrát pomůžeme my, a to při úklidu, hrabání listí a výsadbě v parku.

Přihláška a další info ke stažení na www.sobsa.cz nebo na oris.orientacnisporty.cz. Dotazy směřujte na adventak@email.cz.

Za SOBy Lenka a Jarda Choutkovi

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.