Švýcarské nebe a polské dudy
Dnes je 19.01.2020

Komentáře | Orientační běh | 21.07.2016

Aneb trocha polemiky nad dvěma červencovými vrcholy světové mládežnické OB scény z pohledu fanouška u internetových přijímačů. Parafráze známého přirovnání ovšem nevystihuje srovnání diváckého servisu při ME dorostu v Polsku s následným MS juniorů ve Švýcarsku zcela přesně. Chceme porovnávat totiž zdánlivě neporovnatelné. A tak zatímco při sledování letošního juniorského šampionátu si divák připadal za souznění všech dostupných technických on-line prostředků s malebným hlasem Pera Forsberga jako v nebi, sledování polského dorosteneckého ME nepřipomínalo ani tu hru na rozvrkočené dudy. ME v Polsku se sledovat prostě nedalo.

Matouš Fürst na JMS 2016 v rozhovoru Pera Forsberga. Foto: Live stream JWOC 2016.

Matouš Fürst na JMS 2016 v rozhovoru Pera Forsberga. (Foto: Live stream JWOC 2016)

Pátek, 1. července 2016. Večer odjíždím na prázdniny, a tak si chci zpestřit poslední pracovní dopoledne sledováním orientačního běhu. Alespoň tak na dálku zafandit a podpořit naše mladé naděje a podívat se, jaké mají v Polsku terény. Jenže ejhle. Na oficiálních stránkách závodu visí pouze startovní listina a z předtočeného videa na mě kouká můj vrstevník Rafa Podzinski, který už dávno není v dorosteneckém věku. Později se tam objeví odkaz na “on-line finish”, kde stejně nic kloudného nevykoumám a omluva, že v místě závodu není moc signál a tudíž to asi nebude fungovat. Ještě párkrát se alespoň snažím zjistit nějaký výsledek, i když je již dávno po závodě, ale marná snaha. Nakonec si výsledky přečtu u Bédi, který je tradičně ví dříve než organizátoři v Polsku a odjíždím si užít trochu prázdnin do Norska. Na ostatní závody radši rezignuji. Škoda mobilního roamingu. Mapy a tratě jsem si poprvé mohl prohlédnout až v článku norského Honzy (Jan Kocbach – pozn. red.) na jeho portále WorldofO, který je získal až tři dny po skončení závodu, a to jen díky tomu, že je někdo ze závodníků nahrál na svůj mapový archiv. Na stránkách závodu nejsou dodnes.

“Drahá IOF, tohle se ti moc nepovedlo,” derou se mi na mysl úvodní slova kritického článku. Na mysl, která je ještě plna čerstvé “křivdy” z nepřidělení ME dorostu 2018 do České republiky, kde česká kandidatura právě na mediální pokrytí a na stránku naplnění slavné Leibnitzské úmluvy IOF z roku 2000 velmi dbala. Přeji dorosteneckému OB, aby pořadatelé v Bulharsku byli snaživější. Přitom Poláci docela obstojně mediálně zvládli JMS 2011 i nedávný SP ve Wroclawi, kde tedy sice stránky závodu hned spadly, ale alespoň s on-line servisem počítali. To se o letošním MEDu říci rozhodně nedá a myslím si, že je to veliká škoda. Na všem ale musíme hledat i světlé stránky, takže buďme za to rádi. Našim závodníkům se alespoň z trémy pod tíhou GPS nerozklepala kolena a přivezli šest medailí.

Následující víkend začala u švýcarského městečka Scuol nejvýznamnější mládežnická akce roku – juniorské mistrovství světa v orientačním běhu. Po zkušenosti z MEDu jsem ani neměl přehnaná očekávání a požadavky na on-line přenos, ale dal jsem tomu šanci a věnoval čas přenosu z úvodního sprintu. Hned první pohled na stránky a příjemné překvapení. Jednoduché, účelné a všechno potřebné. Vymakané on-line výsledky s možností filtrace dle kategorií, mezičasů i zemí, živý GPS tracking, textová on-line reportáž s rozborem hlavních momentů a v neposlední řadě on-line televizní přenos. Vše zdarma a volně k dispozici na stránkách závodů. Tohle JMS se mi bude líbit!

Pro diváka z řad orienťáků, který chtěl sledovat vývoj závodu, to byl ráj na internetu. Ani jsem nevěděl, co sledovat dřív. Nakonec jsem stejně jako náruživý fanoušek přepínal z video streamu na tracking, z trackingu na výsledky a live blog a zpět na video, a to celé za doprovodu hlasu Pera Forsberga ve sluchátkách. Tahle reportáž se jenom jako kulisa k práci poslouchat nedá. Musím říct, že takhle vtažen do děje nějaké sportovní akce jsem už dlouho nebyl, a to zrovna finišovalo EURO a začínala Tour de France. Očima jsem sunul spermii Matouše Fürsta k cíli a nabádal ji ke správné variantě postupu, a když poté vzlétl dron nad prvním úsekem štafet, tak mě už od tohoto divadla neodtrhli. Velký palec nahoru, Švýcarsko!

Nejzajímavější na celé věci je, že přenosy nešly živě do televize, takže celá takhle velká produkce byla “pouze” vypuštěna do světa na stránkách závodů a na velkoplošnou obrazovku pro pár diváků v aréně. Ale komu by vadilo, když jednou za čas Perův hlas přerušila samotná ředitelka celého závodu, slavná Simone Niggli, aby k nám promlouvala svou plynulou Schwizerdütsch z reklamy na zdravotní pojišťovnu, která, zdá se, takový přenos umožnila. Mně tedy ne. Jen se obávám, že kdyby IOF věděla o úspěchu tohoto záměru předem, tak si celou show hned stáhne pod své IOF live center a nechá si za sledování pěkně platit, tak jako při květnovém ME v Jeseníkách. Naštěstí to organizátoři nedovolili.

Laťka v on-line produkci z JMS byla tedy nastavena pořádně vysoko a Finové příští rok budou mít co překonávat. Budu zvědav, jak se tohoto úkolu zhostí. Ale pokud bych věděl, že to bude mít přinejmenším stejnou kvalitu jako letos, tak bych se nebál i nějaké to euro zaplatit. Jak už jsme ale poznali u MEDu, tak všechno má i své opačné stránky. Tou horší letošního JMS je, že naši závodníci tíhu vysoké sledovanosti každého jejich kroku na trati ne zcela unesli, a tak se z JMS vrací bohužel opět bez medaile. Občas ale chyběl při vynikajícím výsledku ke slávě opravdu jen krůček a všichni sledující z Česka jim to moc přáli. Tak snad za rok, i když ve Finsku to budou mít velmi těžké.

A nám nezbývá než se těšit na další přenosy. Za týden začíná akademické MS v Maďarsku a za měsíc MS v orientačním běhu ve švédském Strömstadu. Něco mi ale dává tušit, že tam takový servis pro diváky zdarma nebude.

 

Záznamy ze všech závodů JMS lze přehrát na stránce závodu.

Foto: Live stream JWOC 2016

Facebooktwitter